Haydi Yatağan’a Haydi Barikata!

Haydi Yatağan’a Haydi Barikata!

Bugün Rota köşesi, Yatağan’daki işçi önderliğinindir. Söz, İşçi Partisi MKK Üyesi, Yatağan işçisi Mutlu Akseki’nin.


TEK YÜREK OLDUK

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin ve maden işletmelerinin satış işlemleri kağıt üzerinde gerçekleşti. Firma yetkilileri bu aşamadan sonra fabrikamızı “teslim alma” sürecine girdi. Akıllarınca ilk hamlelerini gece yarısı Yatağan Kalesine yapmaya çalıştılar. Biz yatağan işçileri olarak bu girişime karşılık fabrikamızı, alın terimizi, emeğimizi, korumak adına yüzlercemiz tek yürek fabrikamıza kalkan olduk.

Gecenin ayazında santralimizin tüm giriş kapılarında başlayan nöbetimiz, süresiz bir vatan ve emek nöbetine dönüşmüştür.

BEDELİ NE OLURSA OLSUN

443 gündür Yatağan işçileri olarak haklı olmanın verdiği umut ve kararlılıkla ateşimiz hiç sönmedi. Bizler, bağımsızlığımız, cumhuriyet değerlerimiz, emeğimiz ve geleceğimiz için karanlığın zorbalığına karşı direniyoruz. Cumhuriyet devriminin birikimi ve halkımızın alın teriyle, fedakarlıklarıyla yarattığı değerleri bedeli ne olursa olsun teslim etmeyeceğimizi gösteriyoruz. Zulme isyan ederek bir elimizde Türk bayrağımız bir elimizde ekmeğimizle vatan ve emek mücadelesinin ayrılmaz bir bütün olduğunu haykırdık.

Santraller ve madenler bu bölgenin büyük fedakarlıklarıyla inşa edilmiştir. Bölgenin insanı, toplumun refahı ve geleceği için köylerinden, tarlalarından, bahçelerinden, sağlıklarından vazgeçmişlerdir. Bu sebeple 443 gündür bizimle birlikte tek yumruk olarak bu değerleri yağmalamak isteyen hırsız takımına karşı koymuştur.

ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ

Yatağan,Yeniköy ve Kemerköy bugün emek mücadelesinin ön cephesindedir. Taşeron cehennemine karşı, işçi kıyımlarına karşı, sendikasızlaştırılmaya ve güvencesiz çalıştırılmaya karşı verilen mücadeledir. Bu aynı zamanda köleleştirmeye karşı insanlığın özgürlük mücadelesidir.

Bu mücadele Soma’da kaybettiğimiz kardeşlerimizin mücadelesidir, Ermenek’te yeryüzünü aydınlatmak uğruna hayatlarını karatmayı göze olan madencilerimizin mücadelesidir. Her gün ölmeye uyandırılan yüz binlerce işçinin, zeytinlikleri rant uğruna katledilen Yırca Köylülerinin mücadelesidir.

Bütün bu değerler ve mücadele birikimi Bugün Yatağan Kalesinin barikatındadır. Günün yakıcı görevi bu barikata omuz vermek, yığınak yapmak ve güçlendirmektir.Yine bu barikat, Türkiye işçi sendikaları açısından bir sınavdır ve namus meselesidir.Tüm siyasi partileri,odaları, gençlik örgütlerini, aydınları, öncüleri bu sorumluluğu almaya, Yatağan Barikatına bekliyoruz.

Bu süreç anlık bir çarpışmadan ibaret değildir.

Uzun süre ayakta kalan taraf savaştan zaferle çıkacaktır!

Her zaman haykırdığımız gibi birlik, mücadele, zafer zafer zafer!

Mutlu Akseki

İP MKK Üyesi

Yatağan İşçisi

Doğu Perinçek
ROTA/Aydınlık

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.