İstanbul Barosu’ndan çok sert açıklama

İstanbul Barosu yeni adli yılı sert bir mesajla karşıladı. Baronun açıklamasında, "Yeni 'hukuksuzluk' yılında hukuk ve demokrasi mücadelesine hazırız! Hukuksuzluk yolunda yürüyenler çıkmaz bir sokaktadırlar ve yolun sonu yakındır!" denildi.

İstanbul Barosu’ndan çok sert açıklama

Adli yıl açılışı nedeniyle İstanbul Barosu'ndan da bir mesaj yayımlandı.

Mesajda AKP hükümetinin uygulamalarına yer verildi, yeni adli yıl "hukuksuzluk yılı" olarak nitelendi.

Açıklamada, "Anayasa'yı ve hukuku hiçe sayan, kendi amaçları doğrultusunda hukuku eğip büken, yasalarla oyuncak gibi oynayan, yargıyı kendi siyasi çıkarları doğrultusunda şekillendiren, yargıyı tehdit etmekten çekinmeyen, tek adamlık ve sivil dikta özlemini uygulamalı olarak ortaya koyan bir siyasi iktidarın söz konusu olduğu, yargının güç ve iktidar savaşlarının odağı haline geldiği, hukuk sisteminin yapboz tahtası gibi allak bullak edildiği bir ülkede başlayan adli yıl değil olsa olsa yeni bir hukuksuzluk yılıdır." denildi.

İstanbul Barosu'nun yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:


"Yeni bir adli yıl başlıyor. Adli yıl, içinde hukukun üstünlüğü ve egemenliği, bağımsız, tarafsız, adil bir yargı, hukuka ve yargıya saygı varsa adil bir yıl olabilir ve bir anlam taşıyabilir.

Gelinen noktada ise Anayasayı ve hukuku hiçe sayan, kendi amaçları doğrultusunda hukuku eğip büken, yasalarla oyuncak gibi oynayan, yargıyı kendi siyasi çıkarları doğrultusunda şekillendiren, yargıyı tehdit etmekten çekinmeyen, tek adamlık ve sivil dikta özlemini uygulamalı olarak ortaya koyan bir siyasi iktidarın söz konusu olduğu, yargının güç ve iktidar savaşlarının odağı haline geldiği, hukuk sisteminin yap boz tahtası gibi allak bullak edildiği bir ülkede başlayan adli yıl değil olsa olsa yeni bir hukuksuzluk yılıdır. Şu halde artık salon kutlamaları ve kokteyller ile kutlanacak bir durum yoktur. Bizler için adli yılın anlamı kesintisiz ve kararlı bir hukuk mücadelesidir.

Hukuk devletinin bütün sigortalarının devre dışı kaldığı, denetim olanaklarının ortadan kaldırılıp engellendiği, yargının çökertildiği ve geometrik şekillerle ifade edildiği, siyasi çıkarlar uğruna bir silah gibi kullanıldığı adli sistemin ayakta kalan yegane direniş mevzisi avukatlar ve onun örgütlü gücü barolaradır.

Bir kez daha halkımıza söz veririz ki biz avukatlar ve barolar asla boyun eğmeyeceğiz, biat etmeyeceğiz, bedeli ne olursa olsun hukuku, hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını, hak ve özgürlükleri korumaya, sivil dikta ve despotizm özlemlerine karşı durmaya, Cumhuriyetimizi, ulusal bütünlüğümüzü, demokratik, laik sosyal, üniter hukuk devletine sahip çıkmaya devam edeceğiz, eylemliliği en üst boyuta çıkaracağız, hukuka ve avukatlara yönelik tüm saldırılara aynı oranda yanıt vereceğiz.

Bu vesileyle namuslu, vicdanlı, Cumhuriyetin hukukuna bağlı tüm hakim ve savcılara bir kez daha sesleniyoruz. İktidarın veya bir başka karanlık gücün değil, Cumhuriyetin hakimi ve savcısı olun, güce biat etmeyin, boyun eğmeyin ve direnin. Bu sizin ülkenize, halkınıza, çocuklarınıza ve tarihe olan namus ve vicdan borcunuzdur. Bugünler gelip geçecek, bu dönemde hukuksuzluklarda dahli olanlar hukuka hesap verecektir. Hukuktan, tarihin yargısından ve vicdanlarınızdan kaçamazsınız. Bu hukuksuzluk ortamında hiç kimsenin hukuk güvenliği yoktur. Hukuk güvenliğini sağlamakla görevli hakim ve savcıların, hangi amaç ve saiklerle olursa olsun bu güvenliği bizzat tehdit ve yok etmesi affedilemez bir durumdur ve bedeli ağırdır.

Uyarıyoruz! Konumu ve sıfatı ne olursa olsun, hukuksuzluk yolunda yürüyenler, bu sürece ortak olanlar çıkmaz bir sokaktadırlar ve yolun sonu yakındır. Yolun sonunda kendilerini hukukun er ya da geç belirecek gücü beklemektedir. Hesap gün geçtikçe kabarmaktadır ve bu hesap mutlaka sorulacaktır. Hiçbir geçici güç, makam ve mevki bunu engelleyemez.

Her durumda tarihi bir hukuk mücadelesi veren, her biri birer adalet savaşçısı olan tüm meslektaşlarımızın ve yurttaşlarımızın adli yılını kutluyoruz. Halkımızın hak ve özgürlüklerinin en büyük güvencesi olmayı sürdüreceğiz.

Saygılarımızla
İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI"

ulusalkanal.com.tr


banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kâmile bilgili - 2 yıl önce
Saygıyla sizleri selamlıyorum.Biz de Türkiye Cumhuriyeti'nin yurttaşları olarak her zaman yanınızda olacağız.Bütün gerçekleri ortaya koyduğunuz için tekrar tekrar teşekkürler.
Avatar
ZK - 2 yıl önce
1EYLÜL 2014 Bir dönüm noktası adli açılşındaki konuşma bir sonun başlangıcı. Üstüne TSK dan yapılan açıklama balı oldu bu günü unutmayalım yıllardan sonra olan en güzel şeydibizi susturup sindiremeyecekler biz ATATÜRK'ÜN askerleriyiz.....
Avatar
salman toksöz - 2 yıl önce
Adalet mülkün temelidir.mazlumun sesidir.bazı güvendiğimiz kurumlar yeni ayıkıyorlarki ağız değiştirmiş.satılacağımızı bütün cumhuriyetci gazeteler televizyonlar haykırdıda bir tsk mız geç duydu.ama yinede önemli olan anlaması.şükür.