İstanbul'daki terör saldırısında çok önemli gelişme

İçişleri Bakanı Ala, "Saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmiştir. 1 de canlı bomba hayatını kaybetmiştir. Hastanede şu an itibarıyla toplam 11 yaralı vardır. İlk etapta yaralı sayısı 17 idi, birisi hastanede vefat etti. Diğerleri de taburcu oldu. Yaralı 11 kişiden 9'u Alman uyrukludur, biri Norveç, biri Peruludur. 9 Alman uyrukludan ikisinin durumu ciddiyetini korumaktadır. İkisi de ameliyattan çıktı ve durumlarını en üst düzeyde takip ediyoruz" dedi.

İstanbul'daki terör saldırısında çok önemli gelişme

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sultanahmet'teki terör saldırısına ilişkin, "Saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmiştir. 1 de canlı bomba hayatını kaybetmiştir. Hastanede şu an itibarıyla toplam 11 yaralı vardır. İlk etapta yaralı sayısı 17 idi, birisi hastanede vefat etti. Diğerleri de taburcu oldu. Yaralı 11 kişiden 9'u Alman uyrukludur, biri Norveç, biri Peruludur. 9 Alman uyrukludan ikisinin durumu ciddiyetini korumaktadır. İkisi de ameliyattan çıktı ve durumlarını en üst düzeyde takip ediyoruz" dedi.

Ala ile Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, İstanbul Valiliğinde, Sultanahmet'teki terör saldırısına ilişkin olarak bir araya geldi. İki bakan toplantının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Sultanahmet'teki terör saldırısında yaralanan Alman turistleri dün hastanede ziyaret ettiğini ve Maiziere ile görüşmelerinde bu konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaştığını anlatan Ala, "Yaralılara acil şifalar diliyorum. Hayatını kaybedenler için Türk milleti olarak Alman halkına taziyelerimizi iletiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Ala, saldırıyla ilgili yapılan inceleme ve soruşturmaya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Saldırıda 10 kişi hayatını kaybetmiştir. 1 de canlı bomba hayatını kaybetmiştir. Hastanede şu an itibarıyla toplam 11 yaralı vardır. İlk etapta yaralı sayısı 17 idi, birisi hastanede vefat etti. Diğerleri de taburcu oldu. Yaralı 11 kişiden 9'u Alman uyrukludur, biri Norveç, biri Peruludur. 9 Alman uyrukludan ikisinin durumu ciddiyetini korumaktadır. İkisi de ameliyattan çıktı ve durumlarını en üst düzeyde takip ediyoruz."

Küresel terörün gelecek yüzyılda insanlığın en önemli sorun başlığı olduğunu ve ülkeler arasında etkili bir iş birliğini zorunlu kıldığını belirten Ala, "Ülkeler terörün kimliğine, amacına bakmadan, hiçbir ayrım yapmadan mücadelede kesin bir iş birliği yapmalıdır. Türkiye, bu konuda çok ciddi bir gayret, çalışma içerisindedir. Bir yandan Suriye'de ortaya çıkan durumdan beslenen terör örgütleriyle mücadele ederken, diğer taraftan da PKK gibi terör örgütleriyle etkili mücadelesini yürütmektedir. Bu konuda da Almanya'nın yakın iş birliği için teşekkür ediyorum" dedi.

 

"Kaynak ülkeler ciddi tedbirler almalı"

İçişleri Bakanı Ala, "Radikal terör örgütleri ve DAEŞ'le mücadele kapsamında bugüne kadar 3 bin 318 kişi gözaltına alınmıştır, Suriye'deki olaylardan itibaren. Bunlardan 847'si tutuklanmıştır. Çok önemli miktarı bu rakamların yabancı uyrukludur. Dolayısıyla burada kaynak ülkelere, teröristlerin, yabancı savaşçı diye adlandırılan teröristlerin, teröre temayülü olanların gelip Suriye'ye geçmelerini engelleyecek biçimde hareket ettikleri, ilk çıkış yaptıkları noktada durdurulmaları konusunda kaynak ülkelere açık çağrıda bulunuyorum. Çok ciddi tedbirler almalıdırlar ve iş birliğine çok açık olmalıdırlar" diye konuştu.

Almanya'ya bu konuda yaptığı açık iş birliği için teşekkür eden Ala, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar 124 ülkeden 35 bin 970 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı konulmuştur. Bunlardan 387'si Almandır ve Almanya ile yakın iş birliği sonucu tespit edilmiştir. 92 ülkeden 2 bin 894 kişi sınır dışı edilmiştir Türkiye'den. Bunlardan 94'ü Alman uyrukludur. Bu da yakın iş birliği içerisinde belirlediğimiz kişilerdir. Türkiye, bu konularda etkili, ciddi bir çaba içerisindedir ve terörle mücadelede kesinlikle kararlı bir tutum sergilemektedir. Son olaydan, bu olaydan önce, 1 hafta öncesinde, DAEŞ mensubu olduğu değerlendirilen 220 kişi gözaltına alınmıştır. Olaydan sonra ise yapılan inceleme ve soruşturma, çalışma sonucunda dün akşam 1 kişi gözaltına alınmıştır."

 

"Türkiye'de bulunan turistlerimiz ve misafirlerimiz de kendilerini huzur içerisinde hissedebilirler"

Ala, olayla ilgili inceleme ve soruşturmanın çok yönlü olarak son derece ciddi biçimde devam ettiğinin altını çizerek, Almanya İçişleri Bakanı Maiziere ile bu konuyu da değerlendirdiklerini, yakın iş birliği ve görüş alışverişi içerisinde soruşturmanın devam edeceğini, her türlü bilginin Almanya ile paylaşılacağını bildirdi.

Saldırının insanlığa yapıldığını söyleyen Ala, "Ülkemizdeki misafirlerimiz, bizim öz vatandaşımız neyse bizim için onlar da odur. Bu saldırı ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa yapılmış bir saldırıdır. 'Amasız, ancaksız' hep birlikte bütün dünya bir arada bütün dünya bir arada bu tür saldırılara karşı durmalı ve tavrımızı göstermeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

 

Ala, gelecek hafta Almanya'yı ziyaret edeceklerini belirterek, "Şu anda Sayın Almanya İçişleri Bakanının burada oluşu ve bizim şu toplantımız, bu karşı duruştaki birliğin en önemli göstergesidir. Türkiye'deki bütün turistler, diğer misafirler ve vatandaşlarımız, aldığımız tedbirlerle, rahatlıkla kendi günlük hayatlarını devam ettirebilirler ve bu konuda herhangi bir tereddüte mahal yoktur. Gerekli güvenlik önemlerini, her türlü güvenlik önlemini hassasiyetle almaktayız. Bu konuda da Almanya ile ilişkimiz ve iş birliğimiz daha da güçlenerek devam edecektir" diye konuştu.

Türkiye'nin bütün ülkelerle terörün, terörist saldırıların amacına ulaşmasını engelleyecek her türlü iş birliğini gösterdiğini ve göstermeye devam edeceğini dile getiren Ala, "Bu tür terörist saldırılar dünyanın çeşitli ülkelerinde de olmaktadır ama biz birlikte, el birliğiyle karşı durup, gereğini yaptıkça amacına ulaşamayacaktır. 78 milyon vatandaşımız gibi Türkiye'de bulunan diğer turistlerimiz ve misafirlerimiz de kendilerini huzur içerisinde hissedebilirler. Bu tür terörist saldırılar bizim iş birliğimizi, geleceğe olan inancımızı ve birlikte yeni dünyayı geliştirme arzumuzu zedeleyemez, örseleyemez" ifadelerini kullandı.

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.