İstiklal Caddesi'nde Cumhuriyet coşkusu

İstiklal Caddesi'nde Cumhuriyet coşkusu

İstanbul’da 29 Ekim coşkuyla kutlandı. Türkiye Gençlik Birliği, Vatan Partisi, İstanbul İşçiler Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Eğitim-İş 3 ve 4 No’lu Şubeler, Türkiye Sanatçılar Birliği, Tüm Öğretim Elemanları Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Diren Çınar Platformu’nun çağrısıyla İstiklal’de toplanan yurttaşlar ‘‘Başkanlığa Geçit Yok, Yaşasın Cumhuriyet’’ sloganıyla yürüdü.
Binlerce vatansever ellerinde Türk bayrakları ile İstiklal Caddesi Tünel Meydanı’nda buluştu. Başkanlık dayatmalarına ve Amerikan destekli bölücü-gerici teröre karşı kararlılık mesajları verildi.
Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi’ne gerçekleşen yürüyüşte sık sık ‘Başkanlığa Geçit Yok, Yaşasın Cumhuriyet’, ‘Hepimiz Mehmediz, Biz Türkiye’yiz’, ‘Cumhuriyet Devrimi Kazanacak’, ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ sloganları atıldı. Gençler, ellerinde Atatürk’ün altı ilkesinin yazılı olduğu dövizler taşıdı.


HABER: ALİ TURNA -KAMERA: ŞENGÜL DERİN- BÜLENT ÜNAL

Yürüyüş sırasında çevredeki binalardan 15 Temmuz’un kahramanlarından Şehit Ömer Halisdemir’in pankartı açıldı. Binlerce yurtsever şehitlerimiz ve terörle mücadele eden Mehmetçik için asker selamı verdi.
CUMHURİYET KADININ TEKMELENMEMESİDİR
Galatasaray Lisesi önündeki buluşma mitinge dönüştü. Yurttaşlar hep bir ağızdan marşlar söyledi.
Eğitim-İş 3 No’lu Şube Başkanı Zekeriya Çakmak, Ayşegül Terzi’nin başına gelenleri hatırlatarak ‘‘Cumhuriyet otobüslere binen kadınların tekmelenmemesidir. Kadın ve erkeğin aynı sınıflarda eğitim görmesidir.’’ dedi.
TESUD İstanbul Şube Başkanı Nejdet Kayabaş, ‘Atatürk’ü tanımadan Cumhuriyet’i tanıyamayız. Nutuk’u baş ucumuzdan ayırmayacağız.’ şeklinde konuştu.

Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, ‘‘Şimdi emperyalist haramiler Türkiye’nin sınırlarına Amerikan koridoru çizmeye kalkıyorlar. Amerika ile Türkiye cephe cepheye gelmiştir. Cumhuriyetimizi yıkamazsınız, Türkiye’yi bölemezsiniz. Birinci vazifemiz iç cepheyi sağlam tutmaktır. ’’ açıklamasında bulundu.

TGB’DEN BAŞKANLIK ÇIKIŞI
TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, AKP’nin başkanlık sistemi dayatmasını kabul etmediklerini belirterek; ‘‘Başkanlık sistemi demek, 15 Temmuz’da FETÖ’nün bombaladığı meclise atom bombası atmak demektir. Başkanlık, Gazi Meclis’i etkisizleştirmektir. Amerika’nın, FETÖ’nün izinden gitmektir, Başkanlık. Ve Türk Milleti o izden giden bütün yolları bugüne kadar olduğu gibi, yine kapatacaktır. Gazi Meclis’e dokunan yanar…İstiklal Savaşı, sarayla kazanılmaz, meclisle kazanılır. Millet Başkanlık Sarayı için savaşmaz. Millet Meclis’i için savaşır. Türkiye, İkinci İstiklal Savaşı’nı güçlü bir meclisle kazanacaktır. ‘’ dedi.

Cengiz’in açıklamasının tam metni ise şöyle;
‘‘Fırtınalı günlerde, karlı gecelerde, emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin söndürmek için türlü alçaklıklarla saldırdığı Cumhuriyet meşalesini söndürmeyen, en karanlık zamanda yüreklerinde tutuşturmasını bilen vatanseverler hoşgeldiniz. 93 yıllık Cumhuriyetimizin Bayramı kutlu olsun.

93 YAŞINDA HALA GENÇ
Hepimizin gözleri önünde, 93 yıldır kemire kemire bitirmeye kalktılar. Numara verip rafa koymaya kalktı, sözde 2. Cumhuriyetçiler. Yalanla, sahtekarlıkla, tehditle... Bunlar işe yaramayınca terör örgütleri eliyle, silahla, bombalarla saldırdılar. Cumhuriyeti kuşatma altına aldılar. Ve yüce Türk Milleti’nden beyaz bayrağı çekip, cumhuriyetini teslim etmesini beklediler, istediler.
Devletin tepesine çökünce, ordusuna, yargısına, emniyetine sızınca, diz çöktürdük sandılar. Ama unuttukları bir şey var. Biz bu Cumhuriyeti, devlet makamlarıyla kurmadık. Bu Cumhuriyeti, başında değişmez önderi Mustafa Kemal Atatürk ile Türk Milleti kurdu. Biz bu Cumhuriyeti, İstiklal Savaşı ile, atalarımızın emperyalizme karşı vatan mücadelesinde dökülen kanlarıyla kurduk. Buradan ilan ediyoruz dosta düşmana: Türk Milleti’nin son ferdi nefes aldığı müddetçe Cumhuriyeti hiç bir kuvvet yıkamaz!
Cumhuriyet, ekmeğimiz, suyumuz, sevdamız ve büyük kavgamız. 93 yıldır kavgada yıkamadınız! Ekmeğimizi, suyumuzu, sevdamızı savunur gibi savunduk. İşte Cumhuriyet, en başta Türk Gençliği’nin yüreğinde, ekmek gibi taze, su gibi hayat dolu, sevdamız gibi genç.

KUŞATMAYA KALKTILAR KUŞATILDILAR
Vaziyetleri ortada, işte Fethullahçı Terör Örgütü: FETÖ, işte bölücü terör örgütü: PKK, yobaz terör örgütü IŞİD ve bu hain çetelerin ipini tutan Amerikan emperyalizmi... Cumhuriyeti kuşattılar teslim alamadılar. Şimdi Cumhuriyet onları kuşatıyor. En ufak bir şüphemiz yok. Yine onlar beyaz bayrağı çekecek. Yine onlar teslim olacak.
Mehmetçik, 24 Temmuz 2015 itibariyle Amerikan güdümlü terörün üzerine yürüdü. Şimdi de Fırat Kalkanı operasyonuyla beraber Amerika ile Türkiye cephe cepheye geldi. Kuşatılan Türkiye, kuşatmayı yardı ve şimdi emperyalistleri ve piyonlarını kuşatıyor.

SÖKTÜKLERİ ATATÜRK RESMİNİ GENEL MERKEZLERİNE ASANLAR
Koltuklara oturunca cumhuriyeti teslim aldığı yanılgısına düşen AKP iktidarının da durumu ortada. Cumhuriyete yönelik saldırıların iştirakçisi oldular. BOP Eşbaşkanlığı yapınca, Ergenekon tertibinde savcı rolü üstlenince başlarının göğe ereceğini sandılar. Amerika ile dansederek, Cumhuriyeti altederiz dediler. Evdeki hesap çarşıya uymadı. Türk Milleti, Amerikan emperyalizminin kendisine biçtiği kefeni yırttı. Türkiye’yi bölme, cumhuriyeti yıkma planı uygulanamadı.
Türk Milleti’nin büyük direnci, Ergenekon, Balyoz tertiplerini bozdu. Bölücü açılım sona erdi. Mehmetçik, Ergenekon’dan çıktı ve PKK’nın üzerine yürüdü. Özellikle, 15 Temmuz 2016 gecesi, AKP iktidarı Türkiye’yi hedef alan Amerika’nın kendi iktidarını da alaşağı edeceğini anlayınca, Cumhuriyetin ipine sarıldı. Her yerde resimlerini indirmeye kalktıkları Atatürk resmini, AKP Genel Merkezi’ne asmak durumunda kaldılar. Halkı, Türkiye’nin bütün meydanlarına, Atatürk’ün “Hakimiyet Milletindir” sözünü asarak çağırdılar. Rahatsız değil tam tersine mutluyuz. Ama bu istikametin tersine giden her adımın da karşısında olmaya devam ediyoruz.

DOKUNAN YANAR
Tertipler döneminde Fethullahçı çeteye karşı çıkanlar için söylenirdi: “Dokunan Yanar”. Ama şimdi görüyoruz kimin yandığını. Fethullaha karşı çıkmak için değil el sıkışmak için dokunanlar yanıyor. Daha derinlemesine açalım şimdi o ifadeyi. Asıl, Cumhuriyet’e dokunan yanar! Vatanımızın bütünlüğüne dokunan yanar! Milletimizin birliğine dokunan yanar! Cumhuriyeti yangınlara atanlar, şimdi kendileri yanıyorlar. Ama Cumhuriyet o yangınlarda yanmaz! Çünkü bu millet bu cumhuriyeti yangınlar içinde yarattı. Ona ateş işlemez!
Gelelim bugünün sıcak gündemine. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP iktidarı neyi dayatıyor: Başkanlık sistemini. Çok net ifade ediyoruz. Başkanlık sistemi demek, 15 Temmuz’da FETÖ’nün bombaladığı meclise atom bombası atmak demektir. Başkanlık, Gazi Meclis’i etkisizleştirmektir. Amerika’nın, FETÖ’nün izinden gitmektir, Başkanlık. Ve Türk Milleti o izden giden bütün yolları bugüne kadar olduğu gibi, yine kapatacaktır. Gazi Meclis’e dokunan yanar!

GÜÇLÜ MECLİS
Türkiye bugün Amerika ile savaşıyor. Bu savaş ancak ve ancak güçlü meclisle verilir. Siyasi iktidar: “Türkiye bugün İkinci İstiklal Savaşı veriyor” diyor. Haklılar. O zaman Meclis’i daha da güçlendirmeye bakacaklar. İstiklal Savaşlarının kanunudur: İstiklal Savaşı, sarayla kazanılmaz, meclisle kazanılır. Millet Başkanlık Sarayı için savaşmaz. Millet Meclis’i için savaşır. Türkiye, İkinci İstiklal Savaşı’nı güçlü bir meclisle kazanacaktır.
Vahdettinlerin, Damat Feritlerin sonunu hatırlatırız. Türk Milleti, saltanatı yıktı ve Cumhuriyeti kurdu. 93 yıllık Cumhuriyetle yeniden hesaplaşmaya girenlerin kaybedeceği bir gelecek var önümüzde. Bu yüzden “Cumhuriyet Geleceğimizdir” diyoruz. ’’


--------------------------------------------------------​------------------------------------------------------------------​------------


18.21- İstiklal Caddesi'nden Galatasaray Meydanı'na kadar süren yürüyüş, Mustafa Kemal'in askerleriyiz sloganıyla sona erdi.18.19- Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel konuşuyor.
18.10- Üniversite gençliği Cumhuriyet ve bağımsızlık için Galatasaray Meydanı'nda.18.03- TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz Galatasaray Meydanı'nda konuşuyor.

17.57- TGB İstanbul İl Başkanı Okan Özkan konuşuyor: " Biz bu cumhuriyeti istiklal savaşıyla yedi duvelin bu kutsal topraklara döktüğü kanlarla kurduk, Cumhuriyetimizi yıktırmayacağız."17.45- Vatan ve Cumhuriyet şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu.
17.43- Yurttaşlar Galatasaray Meydanı'nda toplanıyor.17.41- Kortej, Galatasaray Meydanı'na ulaştı. "Vatan sana canım feda", "Başkanlığa geçit yokı, yaşasın cumhuriyet" sloganları atılıyor.
 17.38- "Türkiye laiktir laik kalacak" "Cumhuriyet devrimi kazanacak" sloganları atılıyor. Yurttaşlar, alkışlar ve ıslıklarla İstiklal Caddesi'nde yürüyor.17.36- "Güçlü Ordu Güçlü Türkiye" Ordu millet birliğini ifade eden pankart ve sloganlarla İstikalal'deki yürüyüş tüm coşkusuyla devam ediyor.

17.32- Mustafa Kemal'in askerleriyiz pankartı açıldı. Sloganlarla yürüyüş devam ediyor.
17.30- Binlerce kişi İstiklal Caddesi'nde Tgb'nin önderliğinde Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor.


 

17.26- 29 Ekim İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde kutlanıyor. "Başkanlığa geçit yok, yaşasın Cumhuriyet"

17.24- Yürüyüş başladı, İstiklal caddesinde şehidimiz Ömer Halisdemir'in fotoğrafının olduğu pankart açıldı.

"Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diyen gençler 29 Ekim'de hem ABD emperyalizmine, hem de Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemine cevap veriyor

ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa USTAOĞLU - 4 ay önce
Yaşasın cumhuriyet yaşasın milli devlet ne mutlu Türküm diyene
Avatar
Hatice - 4 ay önce
Tüm halkımızın bayramını cumhuriyet geleceğimizdir diyerek kutluyorum siyasiler bu resmi iyi değerlendirmeliler başkanlık saçmalıklarıyla bir yere varamazlar