18 Eylül 2014 Perşembe

Kimin hangi partiye üye olduğunu bir 'tık'la öğren

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı yeni uygulama ile Türkiye'deki her yurttaşın hangi siyasi partiye üye olup olmadığı öğrenilebiliyor. Bu uygulama ile ev sahibi kiracısının, patron çalışanının, ihale veren bir kurum firma sahibini, okul yönetimi öğrencisinin siyasi kimliğine ulaşabilecek.

06 Nisan 2012 Cuma 13:49
Kimin hangi partiye üye olduğunu bir 'tık'la öğren
Can Özçelik/Aydınlık
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı başlattığı bir uygulama ile Türkiye'deki her kişinin bir siyasi partiye üye olup olmadığı öğrenilebiliyor. Bu yeni uygulama ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resmi internet sayfasından TC Kimlik No ve Cüzdan Seri-No girilerek kişinin hangi siyasi parti üyesi olduğu görülebiliyor. Başsavcılığın, www.yargitaycb.gov.tr adresinde "yeni" olarak duyurulan bu uygulama için bir link'de verilmiş.

NÜFUS CÜZDANINIZI VERİN
SİYASİ PARTİNİZ BİLİNSİN


Başsavcılığın, internet sitesinden "Siyasi Parti Üyeliği" başlığıyla duyurduğu bu uygulama için şu ifadeler kullanıldı:
"Vatandaşların siyasi parti üyeliği bakımından güncel bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmalarını temin açısından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının www.yargitaycb.gov.tr adresindeki internet sayfası yenilenmiştir. İlgili kişi tarafından TC Kimlik No ve Cüzdan Seri – No girildiği takdirde kişinin siyasi parti üyesi olup olmadığı güncel olarak öğrenilebilmektedir."

Yargı çevreleri bu uygulama ile özel hayıtın gizliliğinin de ihlal edilebileceğini belirtiyor. Bu durumda bir ev sahibi kiracısının, patron çalışanının, ihale açan kurum ihaleye girecek firma sahibinin, üniversite yönetimi öğrencilerin siyasi kimliğine bu yöntemle ulaşabilecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bu uygulamasıyla, vatandaş nüfus cüzdanıyla yaptığı her işlemde siyasi partisinin öğrenilmesi endişesini taşıyacak.

Ulusalkanal.com.tr

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV

banner77

banner220

banner221