Kozmik büro şefi tutuklandı

Ergenekon kumpası sürecinde delil üretmekle özel olarak görevlendirilen R-2 biriminin amiri Mesut Yılmaz da F tipine operasyonla tutuklandı. Aydınlık söz konusu ekibi 2009 Haziranında yazmıştı

Kozmik büro şefi tutuklandı

Ergenekon kumpası sürecinde delil üretmekle özel olarak görevlendirilen R-2 biriminin amiri Mesut Yılmaz da F tipine operasyonla tutuklandı. Aydınlık söz konusu ekibi 2009 Haziranında yazmıştı

Ergenekon tertibi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden kurulan R-2 kozmik birimin Emniyet Amiri Mesut Yılmaz da F tipi operasyon kapsamında tutuklandı. Ergenekon tertibi sürecinde kurulan bu birim İstanbul Emniyet istihbaratı tarafından yapılan telefon, ortam dinlemelerinden elde edilen konuşmalar ve bazı askeri ve kozmik bilgiler üzerinden yenden kurgulamalar yaparak sahte delil üretme merkezi olarak işlev gördü. Aydınlık haftalık dergi olduğu 21 Haziran 2009 tarihinde İstanbul Emniyet İstihbarat Şubesi’nde Ergenekon tertibinde görev üstlenen, başında Mesut Yılmaz’ın olduğu 5 kişiden oluşan bir birimin kurulduğunu yazmıştı.

F tipi amirlerden Ali Fuat Yılmazer’in İstanbul İstihbaarat Şube Müdürü olduğu dönemde kurulan beş kişilik R2 birimi, Yılmazer’e bağlı çalıştı. Ergenekon tertibinde de gözaltı ve operasyon dalgalarının artması, Ali Fuat Yılmazer’in İstibaharat Şubesi’nin başına geçmesi ve bu birimin kurulmasıyla hızlandı.

CERRAH YOK DİYEMEDİ


Aydınlık R-2 gizli birimini dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’a sormuş, Cerrah birimin varlığını yalanlayamamıştı. O dönem İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden verilen resmi yanıt şöyleydi: “4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu 18. Maddesinde ‘sivil ve askeri istihbarat birimlerinin görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi veya belgeler, bu kanun kapsamı dışındadır. 25. Maddesinde ise ‘Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkındaki bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır.’ Hükümleri amir olduğundan, bahse konu dilekçenin cevaplandırılması mümkün görülmemektedir.”

Aydınlık

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.