''Kürdistan'' ve ''Doğu Türkistan'' planları kimin hizmetinde

''Kürdistan'' ve ''Doğu Türkistan'' planları kimin hizmetinde

Bugünün dünya koşullarında, “Kürdistan” ve “Doğu Türkistan” planlarının kaderi ortaktır. Çünkü her ikisi de, ABD’nin dünya stratejisi içinde yer alı- yor ve her ikisini de ABD emperyalizmi açıkça destekliyor. Obama, birkaç gün önce açıkça ismini vererek, PYD’yi, başka deyişle PKK’yı Suriye’nin kuzeyinde “yerel kara gücü” olarak kullandıklarını açıkladı.

PKK “DOĞU TÜRKİSTAN” PROJESİNİ DESTEKLİYOR

PKK da, ABD ile birlikteliğini açıklamaktan çekinmiyor. Artık bu ihanet ilişkisinin üstünü kapatma olanağı bulunmuyor. Her şey ortada: ABD’nin piyonu görevi yapanların “Biji Obama” diye slogan attıklarını bütün dünya duydu. Aynı PKK ve yasal örgütü HDP, Sinciang-Uygur bölgesindeki bölücülüğü desteklediğini de ilan ediyor. Tutarlılar.

ABD, Irak’ın kuzeyindeki Kürt devletçiğini Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e bağlamak için PYD/PKK’yı ateşe sürdü ve PKK’yı Türkiye’de Meclisin göbeğine oturttu. ABD iki ayakla yürüyor, Türkiye’yi bölmek ve Büyük Kürdistan’ı kurmak için, sözde demokratik ve silahlı yöntemlerin her ikisi de kullanılıyor.

CIA’NIN SİNCİANG-UYGUR BÖLGESİNDEKİ TERÖR FAALİYETİ

 
“Doğu Türkistan” projesi de ABD’nin. Ergenekon savaşında katledilen, MİT Dış Operasyonlar Dairesi Başkanı, Binbaşı Kaşif Kozinoğlu, öldürülmeden önce Silivri Cezaevinde bana elden yolladığı mektuplarında çok önemli bilgiler vermişti (Bkz. Kaşif Kozinoğlu’nun Mezara Götürmediği Sırlar, Aydınlık Yayınları, İstanbul 2012)

Sinciang-Uygur bölgesinde ABD ile birlikte yürüttükleri harekâtları Aydınlık, daha 1990’lı yıllarda Kozinoğlu’nun adını vererek açıklamıştı. Konuyu o zaman Cumhurbaşkanı Demirel’i Çankaya’da ziyaret ederek kendilerine anlatmış ve ayrıca yazılı olarak da sunmuştum.

Kaşif Kozinoğlu, Sinciang Uygur bölgesinde CIA’nın yürüttüğü terör faaliyetinin Türkiye açısından hangi sonuçları doğuracağını zamanla anlamıştı. Bize güveni de buradan geliyordu. “O zaman Aydınlık’ın yazdıklarının hepsinin doğru olduğunu” söyledi. Zaten Orta Asya’daki CIA operasyonlarını yazabilecek başka bir gazete de bulunmuyordu.

BÖLENLER İLE BÖLÜNENLER KARŞI KARŞIYA

Şu anda ABD ile Türkiye, karşı karşıya gelmiş bulunuyorlar.

ABD, Türkiye’yi bölme harekâtı yürüten, dünyanın en etkin emperyalist devleti.

Türkiye’nin toprak bütünlüğünü koruması için bölge ülkeleriyle işbirliği yapması artık kaçınılmaz bir zorunluluk. Bölenler ile bölünenler, Suriye’nin kuzeyindeki Koridorda karşı karşıya gelmiş bulunuyor. Bölenler: ABD, İsrail ve stratejik piyonları olan PYD/PKK yanında yobaz terör örgütleridir.

Bölünme tehdidiyle karşı karşıya olanlar ise, Türkiye, Suriye, Irak ve İran’dır.

Bölge ülkeleri, insanlığın ön cephesini oluşturmuş bulunuyorlar. Geri cephe, öncelikle Asya derinliğidir. Rusya ve Çin, Suriye cephesinde ABD’nin karşısında konumlandılar. Orta Asya Cumhuriyetleri de, Çin ve Rusya ile birlikte Şanghay İşbirliği Örgütü’nde toplandılar.

Türkiye’nin toprak bütünlüğünü koruma denklemi böylece oluşmuş bulunuyor.

ASYANIN DOĞUSU İLE BATISI ARASINDA GELECEK BİRLİĞİ

Çin Halk Cumhuriyeti’nin de aynı Türkiye gibi, ABD’nin terör kışkırtmalarını etkisiz kılma sorunu var. Asya’nın Doğusu ile Batısı arasındaki gelecek birliğini, ABD yöneticileri de görüyor kuşkusuz. 2000’li yılların eşiğinde bir CIA Raporu ABD internet sitelerinde yayımlanmıştı. “21. Yüzyılın Perspektifleri” başlığını taşıyan bu raporda, Türkiye’nin çıkarlarının Asya’da olduğu saptanıyordu. Bulunan çözüm ise, Türkiye’nin Avrupa kapısına bağlanarak, Asya ülkelerinin yanında yer almasını önlemekti.

Bugün Çin düşmanlığı, Türkiye düşmanlığıdır.

Türkiye’de Çin düşmanlığı yapmak, ABD’nin meselesidir. Kürdistan planını hayata geçirmek için, ABD’nin Türkiye ile bölge ülkeleri arasına kama sokması gerekiyor, bir. İkincisi, Türkiye ile Asya’daki zorunlu müttefikleri Çin ve Rusya’yı karşı karşıya getirmek gerekiyor.

“KÜRDİSTAN” VE “DOĞU TÜRKİSTAN” PLANLARININ GERÇEKLEŞME ŞANSI YOK

ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde piyonlarını ateşe sürdüğü koşullarda, birden bire “Doğu Türkistan” eylemlerinin başlatılması, anlamlı değil mi?

Türkiye’nin toprak bütünlüğünü ve Sinciang-Uygur bölgesinde yaşayan insanların barış ve huzurunu düşünen hiçbir vatansever, ABD planına alet olamaz.

Türkiye ile Çin arasında düşmanlık kışkırtmak, Türkiye’nin bölünmesi planında rol almaktan başka bir işe yaramaz.

Sinciang-Uygur bölgesinde yaşayan insanların hakları ve güvenliği, öncelikle Türkiye-Çin dostluğuyla sağlanır

ABD, küresel efendi olmak için etnik ve dinsel toplulukları kullanıyor. Dünyanın en büyük teröristi olan ABD, küçük teröristleri ateşe sürüyor.

“Kürdistan” planı da “Doğu Türkistan” planı da, Kürtler ve Türkler için değildir.

Bu planların gerçekleşme şansı yoktur.

Doğu Perinçek
Aydınlık/Rota

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.