Maliye Bakanlığı'nda büyük vurgun

Barsan ortak olduğu şirketin içini sahte faturalar keserek boşalttı. Vergi kaçakçılığıyla devleti 26 milyon lira zarara uğrattı. Örgütün Maliye Bakanlığındaki yapılanması yolsuzluğu örtbas etti. Aydınlık, büyük vurgunun belgelerine ulaştı

Maliye Bakanlığı'nda büyük vurgun

Aydınlık'ın haberine göre, şirketlerin bazıları devletin kendilerine tanıdığı fırsatlardan ve dokunulmazlıktan yararlanarak hukuku yok saydılar, vergi kaçakçılığı yaparak devleti milyonlarca lira zarara uğrattılar. Bunun son örneği Barsan Global Lojistik ve Gümrük Müşavirliği isimli firmada yaşandı. Şirketin sahibi Kamil Barlın “dokunulmaz” olmanın verdiği güçle şirketlerin içini boşaltıp, vergi kaçakçılığı yaparak devletin büyük zararına neden oldu. İstanbul 9. Asliye Ticaret Mahkemesi 2014/1012 E. numaralı dosyaya gelen bilirkişi raporunda da faturalar ile şirketin faaliyetleri arasında uyum olmadığı tescillendi. Bu süreçte yapılan vergi denetimleri Maliye Bakanlığı içindeki FETÖ’cü ekip tarafından engellendi, hazırlanan raporlar sümen altı edildi. Kamil Barlın öylesine dokunulmazdı ki; denetlemeye giden müfettiş ağır baskılara maruz kalmanın yanısıra hakkında yapılan suç duyuruları sonucunda kendini mahkeme koridorlarında buldu...

752 SAHTE FATURA

Maliye’de devletin 26 trilyonunu buharlaştıran sürecin hikayesi şöyle: Barsan Global Lojistik ve Gümrük Müşavirliği A.Ş ile De-Ka Gümrük Müşavirliği A.Ş iki ayrı şirket. Barsan Global Lojistik ve Gümrük Müşavirliği A.Ş.’nin sahibi Kamil Barlın, aynı zamanda De-Ka Gümrük Müşavirliği A.Ş.’nin de yüzde 51 hissesine sahip. Kamil Barlın’ın cinliği kendisine ait iki şirket arasında hayali iş ve işlemleri faturalandırmaktan geçiyor... Barlın, DeKa’nın yönetimini devraldıktan sonra kendi şirketi olan Barsan’ın yönetiminde olan Ayfer Çinko Erden’e bu hisseleri devrediyor. Gümrük Bakanlığı müfettişlerince dü- zenlenen bir başka raporda bu hisse devrinin hayatın olağan akı- şına ters olduğu, bir finans müdü- rünün bu kadar değerli bir şirketin hisselerini nasıl aldığına dikkat çekiliyor. Kardeş hale getirilen iki şirket böylece karşılıklı fatura alışverişine başlıyor.

7 Ocak 2008 tarihinden 31 Aralık 2011 tarihine kadar “yeniden yapılandırma”, “hizmet” ve “sözleşme muhteviyatı” adı altında kesilen fatura sayısı 52. yıl rakamlar şöyle:

2008 - 3 milyon 232 bin TL
2009 - 3 milyon 373 bin TL
2010 - 6 milyon 128 bin TL
2011 - 6 milyon 768 bin TL
Bu 52 adet faturanın toplamı ise 19 milyon 866 bin TL.

ARALARINDA UYUM YOK

Şirketin bu yıllarda net satışları ise şöyle:

2008 - 7 milyon 777 bin TL
2009 - 7 milyon 95 bin TL
2010 - 14 milyon 46 bin TL
2011 - 14 milyon 166 bin TL
2012 - 7 milyon 900 bin TL
2013 - 9 milyon 819 bin TL

2008 yılından 2013’e kadar çalışan toplam personel sayısı 107 ile 174 kişi arasında. Faturalarının kesildiği dönemde her iki şirketin de yöneticileri ve denetçileri aynı isimler. Yani iki şirket birlikte yönetiliyor. İstanbul 9. Asliye Ticaret Mahkemesi 2014/1012 E. numaralı dosyaya gelen bilirkişi raporunda da faturalar ile şirketin faaliyetleri arasında uyum olmadığı ifade ediliyor. Yani hayali iş ve işlemler yaratılarak faturalar kesildiği, devletin vergi kaybına neden olunduğu şüphesi doğuyor.

17-25 ARALIK’TAN SONRA GÖREVDEN AYRILDILAR

Vergi müfettişleri yaptıkları denetimde büyük bir titizlikle her iki şirketin hesaplarını inceleyerek yapılan yolsuzluğu belgeliyorlar. Müfettiş derhal vergi cezasının kesilmesi ve kaçakçılıktan suç duyurusunda bulunulması için harekete geçiyor. 26 milyon liralık vergi cezası ile suç duyurusunun ardından gö- rünmez bir el devreye giriyor! Maliye Bakanlığı’ndan nasıl verildiği belli olmayan bir resmi yazı ile sürecin üstü örtülüyor. Görünmez ellerin kimliği daha sonra yapılan ve su yüzüne çıkan operasyonlarda anlaşılıyor. önemin Gelir İdaresi Başkanı M.S ve Muhasebat Genel Müdürü İ.T. M.S’nin aynı zamanda FETÖ’nün “Maliye İmamı” olduğu iddia ediliyor. İşadamı Kamil Barlın’ın devreye soktuğu isimler... Bu iki bürokrat 17- 25 Aralık operasyonlarının ardından FETÖ ile ilişkileri tespit edilince istifa etmek zorunda kalıyorlar. Sümenaltı edilen bu dosya 17-25 Aralık’tan sonra tekrar açıldı, raporlandı. Vergi kaçakçılığı tespit edilen şirket koda (kara listeye) alındı. Fakat yine Maliye Bakanlı- ğı’ndan bir el devreye giriyor! Bakanlık FETÖ’cüler ile mücadele için hazırlık yaparken işadamı Kamil Barlın’ı koruyan gizli eller çalışmaya devam ediyor. Üstelik o isim bugün hala aynı görevinde.

ulusalkanal.com.tr
banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.