Meclis'te OHAL görüşmesi başladı!

TBMM Genel Kurulu'nda başlayan OHAL görüşmesinde konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ darbe girişiminin Gülen'in emriyle yapıldığını söyledi. Bozdağ'ın konuşmasının ardından diğer siyasi partilerin sözcüleri de OHAL kararına yönelik açıklama yaptı

Meclis'te OHAL görüşmesi başladı!

TBMM Genel Kurulu'nda başlayan OHAL görüşmesinde konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ darbe girişiminin Gülen'in emriyle yapıldığını söyledi. Bozdağ'ın konuşmasının ardından diğer siyasi partilerin sözcüleri de OHAL kararına yönelik açıklama yaptı

Adalet Bakanı Bozdağ'ın açıklamasından satır başları;

DARBE GİRİŞİMİ GÜLEN'İN EMRİYLE OLDU

Ülkemizin işgaline karşı mücadele ederken 15 Temmuz gecesi TBMM demokrasinin merkezi olmuştur. TSK'nın için yuvalanmış FETÖ'cü oldukları anlaşılan üniforma giymiş kişiler ağır silahlarla devlete ve 79 milyon aziz milletimize karşı Fethullah Gülen'in emriyle saldırıda bulunmuştur. 

"TBMM İLK DEFA HAVADAN BOMBALANDI"

79 milyon aziz milletimizin demokrasi ve milli iradeye bağlılığı sayesinde başlatılan darbe girişimi başarısız olmuştur. Değerli milletvekilleri, TBMM ilk defa havadan bombalandı. Meclis, ilk defa topun kendisini gördü. Son derece düşündürücü bir saldırı girişimidir. Tankların masum insanların üzerine sürüp hayatını kaybetmesi bu terör örgütünün vahşi yüzünü gösteren başka bir olaydır.

"OHAL KARARI TBMM'YE GÖNDERİLMİŞTİR"

Bir daha darbe teşebbüsünün tekrarlanmaması ve hızlı kararların alınması, uygulanması için OHAL kararı alınmıştır. Bu karar TBMM'ye gönderilmiştir. Olağanüstü doğa olayları, salgın hastalıklar, ağır ekonomik krizler ve kamu düzeninin ağır şekilde bozulması durumlarından biri gerçekleştirildiği zaman OHAL ilan edilebilinir.

ŞUANKİ KRİZ DİĞERLERİNDEN FARKLI

Zira Türkiye birçok krizi yönlendirmiş. Türkiye'nin kaldığı kriz diğerlerinden farklı bir durum arz ediyor. Paralel yapının kamu içindekiz uzantıları temzilenecek. Bunların karşısında hepimizin birlikte hareket etmesi ve alınan OHAL kararının uygulanması çok zaruri bir durum teşkil etmektedir.

VALİLER, GEREKLİ GÖRDÜKLERİ ZAMAN OHAL KARARLARINI UYGULAYACAKTIR

Devlet, kendisine OHAL kararı vermiştir. Bundan önceki OHAL kararları devletin, millete yönelik aldığı kararlar görülüyor. Devletimiz için bir daha bu yapının tehlike oluşturmaması için OHAL kararı zaruridir. Valiler, gerekli gördükleri zaman OHAL kararlarını uygulayacaktır. Burada sıkıyönetim ve yönetimin askeriye devredilmesi söz konusu değildir.

Bu konuda ekonomiyle ilgili bir karar olmayacaktır. OHAL kararı deminde söylediğim gibi devletin, kendi görevlerini olağanüstü hız ve kararlılıkla yerine getirmesi ve FETÖ'ye ait yapıların temizlenmesi için alınmıştır.

"OHAL, EKONOMİ VE DİĞER ALANLARI OLUMSUZ ETKİLEMEYECEKTİR"

Hükümetimiz, milletimiz ve Anayasanın kendisine yüklediği görevle ülkesini korumaya devam edecektir. OHAL, ekonomi ve diğer alanları olumsuz etkilemeyecektir. Kolluk yetkileri askeri makama geçmeyecektir. Yönetim askerde değil, sivil irade de olacaktır. Vatandaşlarımızın hayatlarında OHAL hiçbir değişiklik getirmeyecektir. OHAL, kalıcı durumun sağlamlaştırışması için uygulanacaktır.

"AMACIMIZ 3 AYDAN KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE ATILACAK ADIMLARI ATMAKTIR"

Zaman kaybetmek tehlikenin büyümesine neden olur. 3 ayı tamamlamak zorunda değiliz. Amacımız 3 aydan kısa bir süre içerisinde atılacak adımları atmaktır. Hedef kısa sürede yangınları söndürmektir. Planlamalarımıza göre en geç 3 ay içerisinde adımlarımızı atmış olacağız. Bir kez daha OHAL, kararının demokrasi ve sivil iradeye karşı başlatılan saldırıları durdumak için olduğunu ifade etmek istiyorum.  

MHP ADINA GRUP BAŞKAN VEKİLİ ERCAN AKÇAY, OHAL KONUŞMASINI GERÇEKLEŞTİRDİ

MHP Grup Başkanvekili Akçay'ın konuşmasından satır başları;

15 Temmuz gecesi gayri resmi bir durumlar karşı karşıya kaldık. Türkiye, tarihinin en karanlık günlerini yaşamıştır. Genelkurmay Başknalığı işgal edilmiş, askeri üs ve bölgeler ablukaya alınımış ve yüce Meclis'imiz 7 kez bombalanmıştır.

"SALDIRI TÜRK MİLETİNİN TAMAMINI HEDEF ALDI"

15 Temmuz'daki girişim Türk milletinin tamammını hedef almıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığında toplanan MGK OHAL kararı alınmış ve bu sabahtan itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

"GELECEĞİMİZİ DEMOKRASİ ÇERÇEVESİNDE İNŞA ETMELİYİZ"

OHAL kararı devlet içerisinde yuvalanış FETÖ sonrasında alınmıştır. Bu yapı yeni tescillenmiştir. Sabırla hareket etmeliyiz. Geleceğimizi demokrasi çerçevesinde inşa etmeliyiz. 

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÜLENT TEZCAN, OHAL KONUŞMASINI GERÇEKLEŞTİRİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan'ın konuşmasından satır başları;

Bir kanserli ur gibi sarmış FETÖ'nün bütün sistemlere dönük saldırısıyla karşı karşıya kaldık. FETÖ hain bir kalkışmayla Türkiye'yi hain bir sürecin eşiğine getirmişlerdir. Bu hain darbe girişimine karşı demokrasi mücadelemiz çok önemli bir sınavdan geçmiştir. İktidar ve muhalefert partileri darbelere karşı olduklarını açıklamıştır.

"TBMM BİR KEZ DAHA 'GAZİ MECLİS' ÜNVANINI HAK ETTİĞİNİ GÖSTERMİŞTİR"

Ne güzel bir tecrübedir ki ilk defa darberlere karşı toplumsal bir mutabaktla kaşı çıkılmıştır. Bu iradayi TBMM ve millet göstermiştir. Ben, bütün milletime teşekkür ediyorum. O gün burada bütün milletvekili arkadaşalarımızla bu çatının altındaydık. 15 Temmuz gecesi TBMM, 'Gazi Meclis' ünvanını bir kez daha hak ettiğini göstermiştir.

HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA ORTAK HAREKET ETMEYİ GEREKTİREN BİR DÖNEMDEYİZ

Hukuk önünde herkes hesabını verecek. Toplumun bir an önce normalleşmesi gerekir. Normalleşmek istiyorsak, olağan yönetemlere ihtiyacımız var. O gece burada o saldırılara karşı göğüs gerdik. Bugün hükümet MGK kararının tavsiyesiyle OHAL kararını TBMM gündemine getirdi. OHAL'e Anayasa dışı bir hareket diyemeyiz, yasamızda yer alıyor. Siyaseten uygun bir yöntem değildir. Çok büyük bir terör örgütü devletin her yerini ele geçirmiştir. Çünkü bu mücadele her zamankinden daha fazla ortak hareket etmeyi gerektiren bir mücadeledir. /Ajanshaber
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.