MHP’de kritik gün

MHP'li muhalifler Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ imzasıyla yayımlanan ortak bildiride, "Hiç kimse boşuna heveslenmesin, avuçlarını ovuşturmasın. MHP sahipsiz değildir. Son sözü genel başkanlar değil, kurultaylar söyler" değerlendirmesinde bulunuldu.

MHP’de kritik gün

MHP'de olağanüstü kurultayın yapılması öngörülen Büyük Anadolu Oteli önüne gelen MHP'li muhalifler Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın ve Ümit Özdağ imzasıyla ortak bir bildiri hazırlandı. 

Bildiri, otel önünde toplanan partililere, MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu tarafından okundu.

Bildiride, ülkücü iradenin tecellisi olarak MHP'nin 548 üst kurul delegesinin olağanüstü büyük kongre talep ettiği, MHP Genel Merkezinin ise bu talebe kayıtsız kaldığı belirtildi.
Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından görevlendirilen çağrı heyetinin davetiyle MHP Olağanüstü Büyük Kongresini gerçekleştirmek üzere bugün toplanıldığı ifade edilen bildiride, şu görüşlere yer verildi: 

"Ancak tanık olduğumuz üzere MHP Genel Merkez yönetiminin talebiyle AKP hükümetinin yönetimi altındaki kolluk kuvvetleri bizlerin kongre salonuna girmemizi ve kongremizi icra etmemizi cebren engellemektedir. Dün ülkücü iradeye mahkeme kapılarını gösterenler, 'yargı kararlarına saygılıyız' diyenler, bugün hem MHP delegelerinin olağanüstü genel kurul isteğinin meşru ve hukuka uygunluğunu tescil eden Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararını hem de Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesinin etik ve hukuk dışı kararının icra edilmesini iptal eden Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesinin kararını kolluk gücüyle engellemektedirler. Bugün Türk demokrasisi ve hukuk devletinin temelleri sarsılmıştır. 150 yıllık zorlu mücadelelerle elde ettiğimiz tüm hukuk kazanımlarımız iktidarın siyasi ve fiili müdahalesi ile bertaraf edilmiştir."

- "Anayasa ve hukuk düzeni askıya alınmıştır"

"Hukukun üstünlüğünün çiğnendiği, adalet duygusunun yaralandığı, toplum vicdanının kanatıldığı" öne sürülen bildiriye, şöyle devam edildi:

"Hukuk siyasallaşmıştır. Siyaset hukuka galebe çalmış, yürütme yanı hükümet yargıya darbe yapmıştır. Anayasa ve hukuk düzeni askıya alınmıştır. En temel evrensel hukuk ilkeleri dahi paçavra edilmiştir. Ülkücü iradeye mahkeme kapılarını göstererek, siyasal meşruiyetini tartışılır hale getiren MHP Genel Merkez Yönetimi AKP hükümetinin baskı ve tehditleriyle mahkeme kararlarının uygulanmasını önleyerek hukuki meşruiyetini de yitirmiştir." 

 

Bildiride, MHP Genel Merkez yönetiminin, ülkücü gönüllerde kaybettiği güven ve saygıyı şimdi polis barikatlarında aradığı öne sürülerek, şunlar kaydedildi:

"Balgat'ta kaybettiğini, Söğütözü'nden sormaktadır. Artık mızrak çuvala sığmamaktadır. MHP'de yaşanacak bir değişim AKP iktidarının kabusu haline gelmiştir. Bu yüzden MHP Genel Kurulu bir iç mesele olmaktan çıkmıştır. Türkiye'nin ve AKP iktidarının mukadderatı MHP Kongresinde ülkücü delegelerin hür vicdanıyla belirlenecektir. AKP iktidarı 22 Mayıs'ta yapacağı kongrede parti içi muhalefeti MHP sopasıyla terbiye etmeye çalışmaktadır. AKP'nin delikleri MHP yamasıyla kapatılmak istenmektedir. Kendi tabanının güven kaybına uğramış bir MHP Genel Merkezi iktidara payanda yapılarak Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi hayata geçirilmek istenmektedir. Bu yüzden AKP'nin Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı, kirli ellerini MHP'nin üzerinden çekmelidir. Hiç kimse boşa heveslenmesin, avuçlarını ovuşturmasın. MHP sahipsiz değildir. MHP, ülkücülerin ve Türk milliyetçilerinin tek ve biricik siyasi kurumudur. Bütün bu hukuk, ahlak ve demokrasi dışı müdahalelere rağmen partimize sahip çıkacağız. Mahremimize uzanan elleri kıracağız. Son sözü genel başkanlar değil, kurultaylar söyler. Unutulmamalıdır ki, birlik ve beraberliğimizi koruyarak olağanüstü genel kurulumuzu bir toy ve şenlik ikliminde yapacağız ve iktidar yolunda emin ve kararlı adımlarla yürüyeceğiz." 

FOTO-GALERİ: MHP'DE KRİTİK GÜN

Burada konuşan Ümit Özdağ, "Biz sonunda bu kongreyi yapacağız. MHP'de en üst irade olan kurultay bu kongreyi gerçekleştirecek. Şöyle olur, böyle olur, şu engel çıkarılır, bu engel çıkarılır. Hepsi sonunda aşılacak. Biz kongremizi yapıp MHP'yi iktidara yürüteceğiz inşallah." dedi. 

Basına açıklama yapan Koray Aydın, "İktidarın bu ceberrut, baskıcı anlayışını bu insanlar protesto etmek için buraya geldiler. O bakımdan iktidarın elini MHP kongresinden çekmesini istiyoruz. Bu işe karışmasınlar. Biz kendi demokratik düzenimiz içinde çözeceğiz. Yargıtay kendini bağladı. Mayıs ayı içinde bir karar vereceğini söylüyor. Bu kararla kongre, Haziran ayı içinde inşallah yapılacaktır." ifadesini kullandı.

Kalabalık arasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmamasının demokrasi adına önemli olduğunu belirten Aydın, partililere teşekkür etti.

Aydın, şöyle devam etti:

"Türkiye'yi ne hale getirdiler. Sadece üzülüyorum. İçimden kenara çekilip ağlamak geliyor. Ülkücünün bir talebinin görülmemesi, kendi içimizde bir sürtüşme ortamının oluşması vicdanlarımızı yaralıyor. Demokratik normların bu kadar gerisinde kalmamız, Avrupa'dan bu kadar kopmamız, Türkiye'nin bu kadar tekelleşmesinin artık bir isyana dönüşeceğinin işaretidir bunlar. Zamanı gelir kurdukları saraylarının önünde milyonlar toplandığında o demokrasinin onlara ne kadar lazım olduğunu görürler. Zaten bütün diktatörler halkın ayaklanmasıyla gitmiştir. Bunun sonu halk ayaklanmasıdır."

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, "işini gücünü bırakıp MHP Kongresiyle ilgilendiğini" savunan Aydın, "Bir de utanmadan açıklama yapıyor. Direkt senin müdahalenle, telefonunla bu işin bu noktaya geldiğini biliyoruz. Şimdi sükunetle hareket ediyoruz. Çünkü haklıyız, haklı olan sonunda kazanacak. Yargıtay'ın vereceği kararla bu kongre artık Haziran ayında yapılacaktır." diye konuştu. 

MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Yargıtay'ın Mayıs içerisinde kararını vereceğini açıkladığını hatırlatarak, çağrı heyetinin bu kararın çıkmasının ardından Haziran ayını beklemeden resmi kurultay tarihini tekrar belirleyebileceğini bildirdi. 

Eski MHP Milletvekili Sinan Oğan, dün tespit ettikleri imza sayısının 800'ü geçtiğini belirterek, bu sayının bugün artmış olabileceğine işaret etti. 

Ülkücü iradenin bugün alanda kendileriyle birlikte kurultay istediğini vurgulayan Oğan, şu görüşlere yer verdi:

"Biz bugün buraya kurultay iradesini göstermeye geldik. Dört genel başkan adayı önceki akşam bir araya geldik, bugün burada ne yapacağımızı konuştuk ve onun üzerinde bir anlaşmaya vardık, ortak bir basın açıklaması yapılacak ve sonra ortama bakılacak. Eğer bu ördükleri Çin Seddi kaldırılırsa gidip kurultayımızı yapacağız, Çin Seddi varsa zorlamayacağız. Ülkücülerle polisleri karşı karşıya getirmeyeceğiz. Yargıtayın kararını bekleyeceğiz."

Ülkücülerin iradelerini ortaya koyduğunu ve kendileri için maksadın hasıl olduğuna değinerek Oğan, "Bu saatten sonra yapılacak şey; ülkücülere yakışır bir olgunlukta alanı terk etmek ve Yargıtaydan çıkacak kararı bekleyip, Yargıtay kararı çerçevesinde kurultayı tekrar toplamaktır." diye konuştu. 

- 25. İcra Müdürü arandı 

Oğan, avukatlarının 25. İcra Müdürünü alana davet ettiklerini belirterek, "Gelmesini bekliyoruz. Çünkü ortada bir karar yok. Yani şu gördüğünüz tel örgünün, şu gördüğünüz TOMA'ların tamamı sözlü talimatla buraya yığılmış. Biz resmi bir evrak talep ediyoruz. Kurultayımızı hangi evraka, hangi karara göre durdurdunuz? Şu ana kadar bize resmi evrak sunamadılar. Biz de 25. İcra Müdürünü davet ettik onu bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Sinan Oğan'ın bu açıklamasının ardından avukatların girişimi sonucu telefonla görüşülen 25. İcra Müdürünün alana gelmeyeceğini beyan ettiği, bunun da avukatlar tarafından tutanağa yansıtıldığı kaydedildi.

İcra Müdürünün alana gelmemesi nedeniyle, otel önünde toplanan bazı partililer Esenboğa Havaalanı'ndan geliş yolunun trafiğe kapatılacağını anons etti. Polisin yolun kapanması durumunda müdahale edeceğini açıklamasının ardından kısa süreli bir arbede yaşandı. 

Bu arada, olağanüstü kurultay için otele giremeyen partililer için polis barikatı önüne masa kuruldu. Masada delegelerden imzaları toplanıyor. Tasnifin ardından imza atan delege sayısı netleşecek.


 
Olağanüstü kurultay tartışmalarının yaşandığı MHP'de bir grup partili, Genel Merkez önünde bekleyişini sürdürürken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sabah saatlerinde geldiği parti genel merkezindeki çalışmalarına devam ediyor.

Bahçeli'ye destek vermek üzere genel merkez önüne gelen bir grup partili Bahçeli lehine sloganlar attı. Bu arada parliler arasında henüz belirlenemeyen bir nedenle yaşanan tartışma arbedeye dönüştü. Bir kişinin demir parmaklıklar üzerinden genel merkez alanından çıkarılmaya çalışılması üzerine polis olaya müdahale etti. 
Bekleyenler arasında bulunan 21. Dönem MHP Ordu Mi̇lletveki̇li̇ Cemal Enginyurt, sosyal medya üzerinden partideki olağanüstü kurultay süreciyle ilgili bazı paylaşımlara tepki gösterdi. 

Emniyet güçleri MHP Genel Merkezi'nin önünde ve etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı.

AA

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.