Milli Eğitim'den Başbakan'a Andımız yanıtı

'Irkçılık değil, geleceğimizin teminatı!'

Milli Eğitim'den Başbakan'a Andımız yanıtı

Cansu Yiğit/ Aydınlık

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2009'da yaptığı savunmada “Öğrenci andı, ırk, renk, cinsiyet, dil, siyasal ya da başka düşünceler, ulusal, etnik ve sosyal köken temelinde hiçbir ayrım gözetmemektedir” dediği ortaya çıktı.


"Demokrasi Paketi"yle kaldırılan ve kafatasçı olarak nitelendirilen Andımız için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'in 2009'da çarpıcı bir savunma yaptığı ortaya çıktı. MEB, Andımız'a yönelen benzer suçlamalar için, "Öğrenci andının geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza okutulmasının ayrımcılık, ırkçılık, eşitsizlikle bir ilgisinin olduğu söylenemez" demiş.


'Andımız ırkçılıkla ilgisi yok'2009'da Mazlum-Der'in başlattığı kampanya kapsamında, Diyarbakır’da Mehmet Rauf Çiçek adlı kişi
Andımız'ın okullarda okutulmaması için Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine dava açtı. Bunun üzerine Bakanlığın Danıştay 8. Daireye gönderdiği savunma metninde “Öğrenci andı, ırk, renk, cinsiyet, dil, siyasal ya da başka düşünceler, ulusal, etnik ve sosyal köken, mülkiyet, sakatlık, doğuş ve diğer statüler temelinde hiçbir ayrım gözetmemektedir” dediği ortaya çıktı.


'Kaldıralım isteği ideolojik'


Bakanlık, davacının yaklaşımının ideolojik olduğu gerekçesiyle davanın reddini talep etmişti. Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş'ın onayıyla yazılan savunmada şu ifadeler yer alıyor: “Öğrenci Andı'nda yer alan ifadeler, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aykırılık taşımamaktadır. Atatürk’ün ‘Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir’ ifadesi bunun en belirgin ifadesidir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, öğrenci andında geçen her ‘Türk, Türküm’ vb gibi kelimelerin yalnız bir ırka özgü, ırkçı söylemler olmadığı açık ve net olarak anlaşılmaktadır. … kastedilen yalnızca Türk ırkına mensup insanlar değil, Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan halkımızdır. Öğrenci Andı bir bütün olarak değerlendirilmelidir. …

'Ne mutlu Türküm diyene' herkesi kapsıyor

‘Ne mutlu Türküm diyene’ ifadesi ve buna benzer ifadeler, Türk ırkından başka ırkları yok sayan, bir ırkı yüceltmeye yarayan, ırk ayrımcılığına dayalı söylemler değil, tam tersine ülkede yaşayan herkesi eşit oranda kapsayan ve herkesin mutluluğunu amaçlayan ifadelerdir.”

 Sendika yargıya taşındı
Türk Eğitim-Sen, “Andımız”ı kaldıran yönetmeliği yargıya taşıdı. Sendikanın dava dilekçesinde “Değişiklikten önce Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 12. maddesinde yer alan Öğrenci Andı’nın, ilköğretim kurumlarındaki öğrencilerin Atatürk inkılap ve ilkelerine ve Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan bireyler olarak yetiştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir” denildi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serkan acarel - 3 yıl önce
ben size ne dedim, akp resmen cumhuriyet den intikam aliyor. bu bence bir yanlis ic politikasi dir. akp nin sonu geldi, halk yavas yavas uyaniyor, artik yeter, akp acele durumda gitmesi lazim, cünkü türkiye cumhuriyetine zarar veriyor.
Avatar
Şahsine çiftçi - 3 yıl önce
Muhalefet partilerinin yapmadığını yaptılar helal olsun chp mhp nın yuzleri kızarmiyor bir. Tek işçi p sesıni yükseltiyor işte tgb add mm Var biz kemalistler varız vatan sahipsiz şu an
Avatar
Yusuf Sezginli - 3 yıl önce
dün beyazdı ama bugün siyah bunların gözünde...
Avatar
Ataturk1 - 3 yıl önce
akp'nin tek derdi vardir, seriat getirmek icin ataturk ve silah arkadaslari ve yurtseverler tarafindan saglam temellere oturtulmus turkiye cumhuriyeti'ni parcalamak. akp yoldan cikmistir ve yonsuz kontrolsuz bir bicimde yol almaktadir, halk kontrolden cikmis bir parti ile yola devam edemez.
Avatar
Direnanne - 3 yıl önce
bu muhalefet partileri ne iş yapıyor herşeyi halktan bekliyor hergün mecliste andımızı okusunlar bakalım başbakan meclis kapısından girebiliyor mu.az kaldı afganistan olmamıza çok az kaldı
Avatar
seyhun - 3 yıl önce
kendiyle anlaşamıyor adam, milletle anlaşamamış çok mu
Avatar
Sümer Güroy - 3 yıl önce
ama o zaman henüz apo kalksın diye baskı yapmamış abd de emretmemişti
Avatar
Ahmet şahin - 3 yıl önce
Bir karar ki halksal bir çoğunluğu kapsıyorsa ve birilerini sevindirip diğerlerini üzüyorsa siyasa buna dikkat etmeli ve kamuda oluşacak hiç bir iç huzursuzluğa meydan vermemelidir ve buna mecburdur burada izlenecek yol şeffaf yani içi görünür ve okunur olmalıdır çünkü nasıl olsa unuturlar yahut bir takım gündem değiştirme operasyonlarıynan bu işlerin içinden çıkılamaz bu ülkede ben yaptım oldu devri bitmiştir.