Mimarlar: Ak Saray para yutan kara delik oldu!

Mimarlar: Ak Saray para yutan kara delik oldu!

Atatürk Orman Çiftliği'nde yasadışı şekilde yapılan Kaçak Sarayın peyzaj maliyetlerinin 2,5 milyar lirayı bulduğunu ve peyzaj bitkilerinin %80'inin yurtdışından ithal edildiğini açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu kezde yurtdışından getirilen bitkilerin karantina belgelerini ve bitki sağlık sertifikalarının açıklanmasını istedi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Yurtdışından kaçak saray için getirilen bitkilerin , bitki sağlık sertifikaları ve karantina belgeleri kamuoyuna açıklansın üç kez kuruduklarına ve sürekli alım yapılıp yenileri ile değiştirildiğine göre, bitkilerle taşınan çeşitli hastalıkların olması muhtemel Tarım Bakanlığı sertifikaları açıklasın." dedi.

"Kaçak Saray sürekli para yutan bir kaçak kara delik"

Yabancı menşeeli bitkilerle taşınan çeşitli hastalıkların toprağı kirlettiğini , daha önce yurtdışından ithal edilen ağaçlarda nematodların ve parazitlerin çıktığını , bunlarında toprağımızı verimsizleştirdiğine dikkat çeken Candan Kaçak Saray için yurtdışından getirilen ithal ağaçların 3 kez kuruduğunu ve tekrar dikildiğini belirterek hem maliyet açısından hemde bitkilerle çeşitli hastalıklar taşıdığından toprağımız kirleniyor.2,5 milyar olan peyzaj maliyeti muhtemel hastalıklı ve adaptasyon sorunu çeken bitkilerin yenileri ile değiştirilmesi ile maliyet giderek katlanıyor, Kaçak Saray sürekli para yutan bir kara delik oldu." dedi.

"Sakarya ve Ödemiş'teki yerli bitki üreticileri ne yapacak"

Candan şöyle devam etti ".Ankara karasal iklime sahip olduğu için yurtdışından getirilen ithal boylu ağaçların adaptasyonu zordur. Kaçak Saray için yurtdışından getirilen boylu ağaçların tutabilmesi için iki yıl boyunca bebek bakar gibi bakılması gerekmektedir.Aksi durumda kurur ki, Kaçak Sarayda başımıza gelen budur.Şimdi kuruyan ağaçların yerine yenileri geliyor bunların hepsi maliyet, yazlık çiçek dikim mevsimi geldi.Petunya ve ateş çiçekleri dikilmeye başlayacak 400 bin lira ek maliyet daha gelecek ve bu süreç hiç bitmeyecek. Sürekli bakım ve yenileme istemeyerek, kendi kendini idame ettiren bir yeşil alan olan Atatürk Orman Çiftliği'nden, sürekli yenileme ve masraf kapısı ile yeşillendirilen Kaçak Saraya gelindi. Yerli üreticisini desteklemeyen kendi ekonomisini düşünmeyen yöneticilerle karşı karşıyayız.Nedir bu ithal ağaç sevdası.Tarım Bakanlığı kota getirmişti yurtdışından ithal bitki için.Kaçak sarayın ithal bitkileri içinde kota uyguluyor mu? Sakarya ve Ödemişteki yerli bitki üreticileri ürünlerini ne yapacak? Geçen yıl ülkeye girmesi yasak olan mantarlı 60 tır erik ağacının Ankara'ya giriş yaptığını yerli üreticiden öğrendik. Bu erikler nereye gönderildi. Kaçak saraya yasak olan bu erikler dikildi mi? 600 metrekarelik kaçak konut mutfağında meyve sebze kurutmak için, Kaçak Saraya hobi bahçesi ve meyve sebze bahçesi yapılmasının gündemde olduğu bilgimiz dahilinde.Ülkenin kaynaklarının, akıl almaz lüks ve şatafat düşkünlüğünün geldiği durum ortada. AOÇ toprakları verimsizleştiriliyor.Kaçak Sarayın, yurtdışı menşeeli bitkilerinin karantina belgelerini açıklaması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yazı yazdık.Toprağımızı kimsenin kirletmeye,yerli bitki üreticilerimizi kaderiyle başbaşa bırakmaya, ülkemizin kaynaklarını, hastalığı muhtemel olan bitkilere yatırmaya kimsenin hakkı yok." dedi.

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.