MSB, Genelkurmay Karargahı yerleşkesinden çıkıyor

MSB, Genelkurmay Karargahı yerleşkesinden çıkıyor - FETÖ'nün darbe girişiminin ardından yaşananlar ve yeni teşkilat yapısı dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığının, Genelkurmay Başkanlığı karargahının bulunduğu yerleşkeden çıkarılmasına karar verildi. Kanun hükmünde kararname ile kapanan askeri lise yerleşkelerinin durumuna ilişkin de bakanlık tarafından çalışma başlatıldı. Kuleli, Maltepe ve Işıklar askeri liselerinin binalarının durumu, yapılan toplantılar ve ilgililerden alınan görüşlerin ardından netleşecek.

MSB, Genelkurmay Karargahı yerleşkesinden çıkıyor

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) hizmet  binası, Genelkurmay Başkanlığının bulunduğu yerleşkenin dışına çıkarılacak.   Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından ilan  edilen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile Milli  Savunma Bakanlığının teşkilat yapısında değişikliğe gidildi.Bakanlık merkez teşkilatında yapılan değişikliğin ardından müsteşar  yardımcısı sayısı 5'e çıkarılırken, bakanlık, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Askeri  Fabrikalar Genel Müdürlüğü, Tersaneler Genel Müdürlüğü, Askeri Adalet İşleri ve  Kanunlar Genel Müdürlüğü, Askeralma Genel Müdürlüğü, Personel ve Mali Yönetim  Genel Müdürlüğü, İnşaat Emlak ve Milli Mayın Faaliyet Merkezi Genel Müdürlüğü,  Tedarik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Genel Plan ve Prensipler Genel Müdürlüğü,  Hukuk Müşavirliği, Muhabere ve Bilgi Sistem Daire Başkanlığı, Destek Hizmetleri  Daire Başkanlığı ve diğer komutanlıklardan oluştu.

Darbe girişiminin ardından yaşananlar ve bakanlığın yeni teşkilat  yapısı dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığının, Genelkurmay Başkanlığı  karargahının bulunduğu yerleşkeden çıkarılmasına karar verildi. Bu kapsamda  bakanlık için yeni hizmet binası arayışına başlandı.Kanun hükmünde kararname ile kapanan askeri liselerin yerleşkelerinin  durumu da bir diğer merak konusu oldu. Kuleli, Maltepe ve Işıklar askeri  liselerinin binalarına ilişkin Milli Savunma Bakanlığında çalışma başlatıldı.  Yapılan toplantılar ve ilgililerden alınan görüşlerin ardından söz konusu  binaların durumu netleşecek.

 Olağanüstü hal kapsamında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğü giren  kanun hükmünde kararname, birçok değişikliği içinde barındırdı. Bunların başında  Yüksek Askeri Şura'nın yapısı bulunuyor. Düzenlemeyle Yüksek Askeri Şura üyeleri,  Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan yardımcıları, Adalet Bakanı, Dışişleri  Bakanı, İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı ile Kuvvet Komutanları olarak  yeniden belirlendi. Jandarma Genel Komutanı, Donanma Komutanı ve ordu komutanlarıyla  orgeneral ve oramirallerin Yüksek Askeri Şura üyeliğine son verildi. Şuranın  sekretarya hizmetleri de Genelkurmay Başkanlığından alınarak, Milli Savunma  Bakanlığına devredildi.

KURMAYLIK EĞİTİMİ İÇİN ÖZEL ENSTİTÜLER  

Düzenlemeyle kara, deniz ve hava harp okullarıyla astsubay meslek  yüksek okulları kapatılmayarak, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulacak  Milli Savunma Üniversitesine bağlandı. Harp akademileri, askeri liseler ve  astsubay hazırlama okulları ise kapatıldı. Harp akademilerinde verilen kurmaylık eğitiminin bundan sonra Milli  Savunma Üniversitesi bünyesinde kurulacak enstitülerde verilmesi kararlaştırıldı.  Mevcut askeri okul öğrencileri ise durumlarına uygun okullara nakledilecek. Harp okulları, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, jandarma dahil astsubay  meslek yüksek okulları, askeri liseler ve astsubay hazırlama okullarında öğrenime  devam eden öğrenciler, giriş sınavlarının yapıldığı tarihte aldıkları puanlar  dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığınca durumlarına  uygun fakülte, yüksek okul, meslek yüksek okulu ve liselere nakledilecek.

  TAZMİNAT ALINMAYACAK 

 Söz konusu askeri okullardan 30 Ağustos tarihi itibarıyla mezun olacak  askeri öğrencilerin subay ve astsubaylığa ataması yapılmayacak. Bunlara,  üniversite sınavının yapıldığı tarihte aldıkları puanlar dikkate alınarak  Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek fakülte ve yüksekokullarca diploma  verilecek. Bu öğrencilerden, okudukları süreye ilişkin herhangi bir tazminat  alınmayacak. Yeni düzenleme kapsamında askeri okullardan her ne sebeple olursa  olsun ayrılan öğrencilerden alınan tazminattan vazgeçildi. Bu kapsamda, kanun  hükmünde kararnamenin yayınlandığı tarihten önce herhangi bir nedenle askeri  okullardan ayrılan veya çıkarılan öğrencilere tahakkuk ettirilen tazminatlar  kendilerinden tahsil edilmeyecek, başlatılan tahsilat işlemleri durdurulacak.

  MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ 

 Kanun hükmünde kararnameyle bünyesinde mevcut kara, deniz ve hava harp  okulları, astsubay meslek yüksekokulları ile kurmay subay yetiştirmek ve  lisansüstü eğitim vermek amacıyla kurulacak enstitülerden oluşan Milli Savunma  Üniversitesi kuruldu.Üniversite, Milli Savunma Bakanlığına bağlı olacak ve rektörü, Milli  Savunma Bakanının önerisi, Başbakanın uygun bulacağı üç aday arasından  Cumhurbaşkanınca seçilecek. Kara, deniz ve hava harp okullarıyla astsubay meslek  yüksek okulları kendi özel kanunlarına göre, üniversite rektörlüğüne bağlı olarak  faaliyet gösterecek. Bu okullara öğrenci alımı dahil, tüm askeri öğrenci  işlemleri Milli Savunma Bakanlığınca yapılacak.

Düzenlemede ayırt edilmeksizin bütün lise ve dengi okulların  mezunlarının askeri okullara girebilmesinin de önü açıldı. Ayrıca GATA Eğitim  Hastanesi, askeri hastaneler ve TSK sağlık hizmet birimleri Sağlık Bakanlığına  devredildi. GATA'ya bağlı Tıp Fakültesi ile yüksekokul ve meslek yüksekokulları  Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredildi. Devredilen sağlık kuruluşlarında  askeri personel, erbaş ve erler ile şehit yakınları ve gazilere sağlık hizmeti  sunumunda öncelik tanınacak.   Askeri fabrika ve tersaneler, kuvvet komutanlıkları da Genelkurmay  Başkanlığı teşkilatlarından çıkartılarak Milli Savunma Bakanlığına bağlandı.  Kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanlıkları ise doğrudan Milli Savunma Bakanına  bağlandı.

ASKERİ YARGI

Askeri hakimlerin alımı, mesleğe kabulü, disiplin ve özlük işlemleri  ile emeklilik işlemleri kuvvet komutanlıklarından alınarak, Milli Savunma  Bakanlığına verildi. Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde, kurmay subay üyelerin  yanında albaylıkta birinci yılını doldurmuş diğer sınıf subaylarının da  görevlendirilmesine imkan tanındı. Düzenlemeyle Genelkurmay Başkanının Görev ve Yetkilerine Ait Kanun ile  Milli Savunma Bakanlığı Teşkilat Kanununda da değişiklik yapıldı. Böylelikle  kuvvet komutanlıkları, diğer kanunlarla Genelkurmay Başkanlığına verilen görev ve  yetkiler saklı kalmak koşuluyla Milli Savunma Bakanına bağlandı.

 Genelkurmay Başkanının silahlı kuvvetlerin komutanı olduğu bir kez  daha vurgulandı. Kuvvet komutanlıklarının, Silahlı Kuvvetlerin savaşa  hazırlanması ile istihbarat, harekat ve lojistik hizmetleri yönünden Genelkurmay  Başkanlığına bağlılığı devam etti. Cumhurbaşkanı ile Başbakanın gerekli gördüklerinde, kuvvet komutanları  ile bağlılarından bilgi alabileceği ve bunlara emir verebileceği konusunda özel  düzenleme yapıldı. Bu kapsamda verecekleri emirler, herhangi bir makamdan onay  alınmaksızın yerine getirilecek.

  YENİDEN MUAYENE HAKKI 

 Düzenlemeyle başta pilotlar olmak üzere, FETÖ'ye mensup doktorların  verdiği sağlık raporlarıyla sınıf veya statü değişikliğine tabi tutularak mağdur  edilen TSK mensuplarına, Milli Savunma ve Sağlık bakanlıklarınca oluşturulacak  sağlık komisyonlarında yeniden muayene hakkı tanındı. Bunun için bir yıl içinde  başvuru yapılması gerekiyor. Subay ve astsubayları atama yetkisi ise kuvvet komutanlıklardan  alınarak, komutanlıkların teklifi üzerine Milli Savunma Bakanının onayına tabi  kılındı. Türk Silahlı Kuvvetlerine personel temini işlemleri de Milli Savunma  Bakanlığının görevleri arasına alındı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.