Oktay Sinanoğlu hayatını kaybetti

Türk Bilim dünyasında çığır açan isimlerinden Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü hastanede yaşama veda eden Sinanoğlu, bilimsel çalışmalarının yanı sıra bağımsız Türkiye mücadelesinin ve Anadolu aydınlanmasının neferleri arasındaydı.

Oktay Sinanoğlu hayatını kaybetti

Türkiye bir bilim ve aydınlanma neferini kaybetti, Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu hayata veda etti.

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Sinanoğlu; Amerika'da eğitim gördüğü Yale Üniversitesi'nde 28 yaşında profesör oldu. Sinanoğlu'nun adı; dünyada bu ünvanı kazanan en genç bilim insanları arasına yazıldı.

Matematik, Fizik, Kimya ve Moleküler Biyoloji alanında bilim dünyasının tıkandığı sorunlar üzerine çalışan Sinanoğlu bir çok problemi çözerek meslektaşlarının önünü açtı. 

Sinanoğlu bilimsel çalışmalarının yanı sıra bağımsız Türkiye ideali ve Anadolu aydınlanması için de bir soluk oldu. Başta "Türkçe Giderse Türkiye Gider", "Hedef Türkiye" ve "Büyük Uyanış" olmak üzere çok sayıda kitaba imza atan Sinanoğlu dünya ve çapında konferanslar verdi.

Oktay Sinanoğlu uzun süre Ulusal Kanal ekranlarında "Kum Saati" programını hazırlayıp sundu. Ulusal Kanal olarak Sinanoğlu ailesine, dostlarına ve sevenlerine sabır diliyoruz.

OKTAY SİNANOĞLU KİMDİR?

Babasının (Nüzhet Haşim Sinanoğlu) Türkiye Başkonsolosluğunda görev yapmakta olduğu Bari'de doğdu. 1939 yılında İtalya'da II. Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından ailesiyle Türkiye'ye döndü.

Oktay Sinanoğlu, sonradan TED Koleji olan Ankara Yenişehir Lisesi'ne 1953 yılında burslu öğrenci olarak girdi ve okulu birincilikle bitirdi. Okulun bursuyla Kimya Mühendisliği okumak üzere ABD'ye gitti. 1956'da ABD Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitirdi.
957'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nü sekiz ayda bitirerek yüksek kimya mühendisi oldu. "Alfred Sloan" ödülünü aldı. 1959'da Kaliforniya Üniversitesi Berkeley'de kuramsal kimya doktorasını tamamladı. 1960'ta Yale Üniversitesi'nde öğretim üyesi (asistan profesör) oldu.

1960-1961 yıllarında atom ve moleküllerin çok-elektronlu kuramı ile "Doçent" oldu. 1963'te 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırarak 28 yaşında "tam profesör" unvanını aldı. 20. yüzyılda Yale Üniversitesi'nde bu sanı kazanan en genç öğretim üyesidir.

1962 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu'na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör ünvanını verdi. Yale Üniversitesi'nde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atandı. 1973'de Almanya'nın en yüksek "Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü"nü ilk kazanan kişi oldu. 1975'de Japonya'nın "Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü"nü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu'na ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü ünvanı verildi. 1976'da Japonya'ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerikan Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Meksika hükümeti tarafından yüksek Bilim Ödülü "Elena Moshinsky" ile ödüllendirildi.

Dünyada yeni kurulmaya başlayan moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri oldu. DNA sarmalının çözelti içinde o biçimde nasıl durduğuna açıklama getirdi. Dünyanın pek çok yerinde buluşları ve kuramları ile ilgili konferanslar verdi.

1980'li yıllarda çalışmalarını kimya biliminin basit bir şekilde öğretilmesine yönelik bir kuramsal çerçeve üzerinde yoğunlaştırdı. Ancak 1988'de yayımlanan çalışmaları akademik dünyada ilgi görmedi. 1993'te Yale Üniversitesi'ndeki profesörlük görevlerinden erken sayılabilecek bir yaşta emekliye ayrıldı. Aynı yıl Türkiye'ye dönerek Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nde profesörlüğe atandı. 2002 yılında bu görevden de emekliye ayrıldı.

Türkiye'de bulunduğu dönemde çalışmalarını daha çok Türk ulusal kimliği ve Türk diliyle ilgili milliyetçi görüşlerini yaymaya adadı. Eğitim dilinin resmi dil olması gerektiğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini savunmaktadır. Matematiksel yapısından dolayı Türkçe'nin en iyi bilim dili olduğunu söylemektedir.

Yaşamı boyunca Kuantum Mekaniği'ne birçok katkıda bulunmuş bir bilim adamıdır. P.A.M. Dirac'in de üzerinde uğraştığı ancak çözümleyemediği bir problemi, "Kuantum mekaniği"nde, Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri çözdü[4]. Böylece Kimya bilimini bu topolojik inceleme ile sağlam bir temele oturttu.

Ünlü sanatçı Esin Afşar'ın ağabeyidir.

Oktay Sinanoğlu'nun tüm akademik çalışmaları içinde en önemli 5 kuramı şöyledir:

Many Electron Theory of Atoms and Molecules (1961) – Atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı

Solvophobic Theory (1964) – Çözgeniter kuramı

Network Theory (1974) – Kimyasal tepkime mekanizmaları kuramı

Microthermodynamics (1981) – Mikrotermodinamik

Valency Interaction Formula Theory (1983) – Değerlik kabuğu etkileşim kuramı.

ulusalkanal.com.tr
banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sydneyden turan - 2 yıl önce
gule gule turkiyenin yuzaki. Allah rahmet etsin.
Avatar
vatansever insan - 2 yıl önce
her görüşüne katılmasamda vatanseverliğinden şüphe duyulmayacak insandı. özellikle yabancı dille öğretim konusunda karşı çıkışlarıyla kamuoyunun gözünü açan sağlam argümanlarla bu konuda adeta tek başına savaş verdi hemde basındakilere rağmen. nur içinde yat büyük insan!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Adil Aydın - 2 yıl önce
türk milleti'nin başı sağ olsun.
Avatar
Turk - 2 yıl önce
ulusumuzun basi sagolsun . Allah rahmet eylesin .
Avatar
Değer bilir - 2 yıl önce
ulusalcı, yurtsever sol kimliğimi kazanmamda katkısı büyüktür. 2002'de işçi partisini desteklemesi sayesinde partimlede beni buluşturan kişidir. yeri cennet olsun. ruhu bizlerle olsun, koruyucumuz olsun!
Avatar
ÇAĞRI1 - 2 yıl önce
kişiliğini yoğuran atatürk dönemi ruhunu taa 2000'lere kadar getirip ben de dahil çok gencin bilincinin berraklaşmasını sağlamıştı. sen yapman gerekini yaptın, 17,5 yaşında tanıdığım seni 60, 70 olsam da unutmayacağım, yaşamımdaki önemli kişilerden birisi olarak seni hayır ve saygıyla anacağım oktay sinanoglu.
Avatar
Osman Saglam - 2 yıl önce
bu değerli bilim adamı hiç değer görmedi, ülkesi için yırtınındı..ç ünkü söylemleri para etmiyordu, anti emperyalistti.. Türkiye bir İsrail olsaydı bu beyinlerden yararlanır, ülkede bilimin gelişmesine yardımcı olurdu bu beyinler kullanılırdı..
maalesef ülkem adına bu aydı için utanıyorum..