On binler TGB öncülüğünde yürüdü

İstanbul'da onbinlerce yurttaş Türkiye Gençlik Birliği öncülüğünde düzenlenen "Birinci Vazife" yürüyüşünde 19 Mayıs'ı kutladı. Şişli Atatürk Evi önünden başlayan yürüyüş boyunca "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez" ve "Türkiye laiktir, laik kalacak" sloganları atıldı. Mehmetçiğe selam gönderen TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, "Türkiye'yi böldürmeyeceğiz, Cumhuriyeti yıktırmayacağız" dedi.


İstanbul'da Şişli sokakları krımızı beyaza döndü. Onbinlerce yurttaş Atatürk'ün "Birinci Vazifesi" için Dolmabahçe'ye yürüdü.

Başlama noktası Şişli'deki Atatürk Evi önüydü. Önce saygı duruşu yapıldı ardından İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Gençlik Biliği Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, terörle mücadele eden Mehmetçiklere selam gönderdi. 

Cengiz, Türk Milleti'nin kararlılığına vurgu yaptı. 

"Mecliste bölücü milletvekili isteniyoruz" diyen Cengiz, Atatürk'ün programını ikitdara taşıyacacaklarını söyledi.

Açıklama sonrası 1. vazife yürüyüşü başladı.

Çevik kuvvet ekipleri de yürüyüş boyunca korteje eşlik etti. 

Yürüyüş boyunca sürprizler devam etti. 

Haber: Deniz Adalı- Kamera: Şengül Derin

19 Mayıs 2006’da kurulan ve bugün onuncu yaşını kutlayan Türkiye Gençlik Birliği , 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda ‘Birinci Vazife Yürüyüşü’ düzenledi. Şişli Atatürk Evi önünden başlayan yürüyüş Dolmabahçe’de sonlandı. Türkiye’nin dört bir yanından gençlerin katıldığı ve İstanbul halkının büyük ilgi gösterdiği eylemde onbinlerce yurttaş birinci vazife için yürüdü. Vatandaşlar bölücü teröre, laklik düşmanlarına, yeni anayasa ve başkanlık heveslilerine meydan okudu.

ATATÜRK’ÜN PROGRAMINI İKTİDARA TAŞIYACAĞIZ
Yürüyüş öncesi Şişli Atatürk Evi önünde biraraya gelen gençler bando takımı eşliğinde marşlar söyledi. EllerindeTürk bayraklarıyla yediden yetmişe onbinlerce yurttaş gençlerin yürüyüşüne destek verdi.
Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nın rotasını belirlediği evin önünde basın açıklamasını gerçekleştiren TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz '' Bir yumruk gibi bir aradayız. Hepimiz cumhuriyetçiyiz. ABD’nin kara gücü iyi duysun Hepimiz Mehmetçiğiz, İsmail Kahraman iyi duysun, hepimiz laikiz,hepimiz devrimciyiz.Türkiye’yi Fethullahçı çeteden,Pkk’dan,Laiklik ve Cumhuriyet düşmanı AKP’den temizleyeceğiz.Atatürk’ün programını iktidara taşıyacak bir TGB kuşağı geldi.Mehmetçikle yüreği çarpmayanı TBMM’de bulundurtmayacağız. Şimdi burda tekrardan kararımızı açıklayacağız. Kararımız Türkiye’yi böldürtmeyeceğiz,Cumhuriyeti yıktırtmayacağız,Atatürk’ün programını iktidara taşıyacağız..’’ dedi.


GAZİLER EN ÖNDE

Katılımın yoğun olduğu yürüyüşte pek çok sanatçı ve siyasetçinin yanı sıra gaziler de en önde yerini aldı.
Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yürüyen on binler terör örgütü PKK'ya karşı verilen mücadelede şehit olan mehmetçiğimizi anarak ''Hepimiz Mehmediz PKK’ya Yeteriz’, ‘ Mehmetçik Yenilmez Türkiye Bölünmez’, ‘ Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’, ‘Vatan Sana Canım Feda’’ sloganlarını attılar.
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül , Ressam Bedri Baykam, Terzi Yamağı Barbaros Şansal , Tiyatro Sanatçısı Gülşen Tuncer, Şair Ataol Behramoğlu ve Yönetmen Engin Ayça da yürüyüşe katılan isimler arasındaydı. TGB ve TLB’nin hazırladığı ‘Başkanlığa Geçit Yok Aydınlık Türkiye’ , ‘ Türkiye’yi Böldürmeyiz! Cumhuriyet’i Yıktırmayız!’ ,‘Türkiyeyiz, Atatürk’üz, TGB’yiz’ yazılı pankartlar dikkat çekti .


İzmir, Edirne, Samsun, Sakarya, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Ordu, Hatay gibi çeşitli illerden gelen TGB'lilerin ve TLB'lilerin yanı sıra Avrupa’da yaşayan Türkler de kortejde yerini aldı. Avrupa TGB, ‘Vatanın Fikirleri Gurbette Yeşeriyor’ pankartı taşıdı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ!


LİSELİLER: ATATÜRK’Ü SİLMEYE KALKANI TARİHTEN SİLERİZ
Türkiye Liseliler Birliği; parasız, laik ve bilimsel eğitim için yürüdü. Atatürk’ü tarih kitaplarından silmeye çalışan taslağa tepki gösteren liseliler, ‘TLB , Talimi Terbiye Eder’ dedi. Taşıdıkları Atatürksüz ders kitabı taslağını çöpe attı.
Türkiye Liseliler Birliği Genel Başkanı Bora Çelik; ‘‘Laik ve milli eğitim için yolumuz başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur. Atatürk’ü silmeye kalkanları tarihten sileriz. ‘’ dedi.
Fen Lisesi öğrencileri ise hazırladıkları pankartta ‘ABD ile PKK arasındaki bağ nedir?’ diye sordu. Cevap olarak ‘organik’ şıkkını işaretledi.


İNCİRLİK’E GİREN TGB’LİLERİN 12 YIL HAPSİ İSTENİYOR
Atatürkçü Düşünce Derneği ,Cumhuriyet Kadınları Derneği ,İstanbul İşçiler Derneği,Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Vatan Partisi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim-İş gibi kurumlar da cumhuriyete sahip çıkmak için birinci vazife yürüyüşüne katıldı.
Gelinlikle yürüyüşe katılan bir yurttaşın taşıdığı ‘Çocuktan gelin olmaz, öğrenci olur’ dövizi oldukça ilgi çekti.
Onbinlerce yurttaş; ‘Türkiye Laiktir, Laik Kalacak’, ‘Karanlığa Geçit Yok, Aydınlık Türkiye’ sloganlarıyla Dolmabahçe’ye yürüdü. Dolmabahçe’ye ulaşan grup adına konuşan TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, İncirlik’te Amerikan askerini kovalayan TGB üyelerinin iddianamesinin tamamlandığını açıkladı. Amerikan askerini kovalayan 3 TGB üyesi ve TGB Genel Sekreteri Sinan Sungur’un 12 yıl hapsi isteniyor.
Yürüyüşün ardından Maçka Küçük Çiftlik Park’ta ’97 Yıllık Ümidin Şöleni’ başladı. Şölende Feridun Düzağaç, Oğuzhan Uğur,Timur Selçuk, Pera ve Brassolist sahne alacak. Mir Sanat Topluluğu ise danslarıyla şölene renk katacak.

ulusalkanal.com.tr

GÜNCELLEME 15.02: TGB'nin Birinci Vazife yürüyüşü, 97 Yıllık Ümidin Şöleni etkinliğinin yapılacağı Küçükçiftlik Park'ta sonlandı. Çağdaş Cengiz, "Cesaretinizle tüm Türkiye'ye umut oldunuz. Şimdi buradan, hep beraber umut olduğumuzu bir kere daha göstermek için Ümidin Şöleni'ne geçiyoruz." dedi.GÜNCELLEME 14.45: Kitle Dolmabahçeye ulaştı. Birazdan Küçükçiftlik Park'taki 97 Yıllık Ümidin Şöleni etkinliğine geçilecek.GÜNCELLEME 14.40:
On binler akın akın Dolmabahçe'ye yürüyor.GÜNCELLEME 14.27:
Yürüyüş güzergahında "Ey vatan gözyaşların dinsin yetiştik çünkü biz." pankartı açıldı. Kitle Dolmabahçe'ye ulaşmak üzere. Alan "Yaşasın Türkiye Gençlik Birliği!" sloganları ile inliyor.


GÜNCELLEME 14.22:
Türkiye Liseliler Birliği "Parasız, bilimsel, laik eğitim" pankartı açtı. Tüm kitle bu sloganı atıyor. TLB, "Atatürk'ü silmeye kalkanları tarihten sileriz." pankartıyla yürüyor.GÜNCELLEME 14.17: Türkiye Liseliler Birliği de yürüyüşte. Talebeler "TLB Talimi Terbiye Eder" sloganları atıyor.
GÜNCELLEME 14.12:
 Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, değerli yazarımız Ataol Behramoğlu, değerli sanatçımız Gülşen Tuncer Birinci Vazifelerini yerine getiriyor.GÜNCELLEME 14.08: Gazilerimiz de TGB ile birlikte yürüyor.GÜNCELLEME 14.04: Yürüyüşe coşku ve kararlılık hakim. "Yer gök ya istiklal ya ölüm, tam bağımsız Türkiye!" sloganıyla inliyor.Güncelleme 13:56: 
Onbinler Şişli sokaklarını aşıyor, Dolmabahçe'ye uzanıyor.Güncelleme 13: 50:
Yürüyüş devam ediyor. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Adnan Türkkan da yürüyüşe eşlik ediyor.GÜNCELLEME 13.42: Yürüyüş güzergahındaki binadan "Şehitler ölmez vatan bölünmez!" pankartı açıldı. On binler Dolmabahçe'ye akın ediyor.

GÜNCELLEME 13.36: Kitle, "Türkiye laiktir laik kalacak!" sloganlarıyla akın akın Dolmabahçe'ye akıyor.GÜNCELLEME 13.34: Doğu Perinçek halkla birlikte en önde yürüyor.GÜNCELLEME 13.30: Şişli-Dolmabahçe güzergahı gelincik tarlası gibi. "Mustafa Kemal'in askerleriyiz!" sloganlarıyla yürüyüş devam ediyor ve Bedri Baykam da TGB yöneticileriyle en önde yürüyor. Yürüyüşte kumpas mağduru Murat Eren de unutulmadı.GÜNCELLEME 13.24: Gazilerimiz en önde yürüyor.
GÜNCELLEME 13.19:
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından TGB'nin Şişli Atatürk evi önünden Dolmabahçe'ye yürüyüşü an itibariyle başlıyor.

GÜNCELLEME 13.05: TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz'in basın açıklamasından kesitler:

Plan ve program Atatürk'ün Altı Ok'udur. Türkiye'yi böldürmeyeceğiz, Cumhuriyet'i yıktırmayacağız! İktidarda Atatürk'ün Altı Ok programı olacak.

ABD'nin "Kara gücüm." dediği PP ile mücadele eden Mehmetçiklerimize, polislere, güvenlik güçlerimize selam olsun.

Türkiye'yi bölmeye kalkanlara haykıralım: 
Hepimiz milliyetçiyiz,
Hepimiz halkçıyız,
Hepimiz laikiz,
Hepimiz devrimciyiz,
Türkiye'yi böldürmeyeceğiz, 
Cumhuriyet'i yıktırmayacağız.

Hep beraber haykıralım: Hepimiz Mehmed'iz, hepimiz Mehmetçik'iz!

AVD ile işbirliği yapan kimseye izin vermeyeceğiz. Ya istiklal ya ölüm, tam bağımsız Türkiye!

Mehmetçikle yüreği çarpmayını, Atatürk'e ve Cumhuriyet'e yan gözle bakanı Meclis'te barındırmayacağız.

Türkiye'yi yönetimiyorlar. İktidar mevzilerinde duramıyorlarİ çünkü bu ülkenin Atatürkçüleri, devrimcileri, vatanseverleri var.

Ne diyorlar? Yeni anayasa yapacaklarmış. Feto-ABD-AB- PKK birlikte en güçlü oldukları dönemde yapabildiler mi? Akil adamları üzerimize saldılar.

Emine Erdoğan "90 yıllık enkazı kaldırdık." dedi. Siz 90 yıllık Cumhuriyet'i kaldıramazsınız; ama biz sizin 14 yıllık enkazınızı kaldıracağız.

Cumhuriyet ve vatan düşmanlarının gençliği yok. Ama Atatürk programını iktidar yapacak bir TGB gençliği yarattık. Bu gençlikten korksunlar.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin doğum günüdür, Atatürk'ün doğum günüdür. Nacizane TGB'nin doğum günüdür. Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı böyle kutlanır.

97 yıl önce Atatürk'ün yürüdüğü bu yoldan hep beraber yürüyoruz. Yürüyelim arkadaşlar!GÜNCELLEME 13.03: Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de Birinci Vazife yürüşünde.
GÜNCELLEME 13.00:
 Yönetmen Engin Ayça ve tiyatrocu Gülsen Tuncer de yürüyüşte.GÜNCELLEME 12.55:​ Birinci Vazife yürüşünde "Birinci Vazifemiz Türk İstiklalini Türk Cumhuriyeti'ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir." pankartları açıldı.

GÜNCELLEME 12.45: Şişli'de kalabalık her dakika artıyor coşku yükseliyor. Avrupa'dan gelen TGB'liler ve vatandaşlar da Birinci Vazife yürüyüşündeler.GÜNCELLEME 12.36: Şişli'de vatan savaşı kararlılığı var. "Kahrolsun Amerikan emperyalizmi!" sloganları alanı çınlatıyor.GÜNCELLEME 12.32: Ergenekon sürecinin Silivri valisi olarak bilinen Silivri nöbet çadırı sorumlusu Hıdır Hokka ve gazilerimiz de yürüyüşe destek veriyor.GÜNCELLEME 12.25: TGB'nin Birinci Vazife yürüyüşü öncesi Atatürk Evi önündeki kalabalık gittikçe artıyor. "Atatürk Gençliği görev başında!" sloganları atılıyor. TGB'nin 19 Mayıs'taki Şişli Atatürk Evi önündeki buluşmasında kararlılık hakim. "Türkiye'yi böldürmeyeceğiz, Cumhuriyet'i yıktırmayacağız!" pankartları eşliğinde Dolmabahçe'ye yürümeye hazırlanıyor.GÜNCELLEME 12.19: 
Şişli "Türkiye Laiktir Laik Kalacak" ve "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" sloganları ile inliyor.GÜNCELLEME 12.00
: Şişli dolup taşıyor. Türk Milleti Atatürk Evi önünden Dolmabahçe'ye yürümeye hazırlanıyor.GÜNCELLEME 11.50:
Türkiye'nin emekçileri ve Cumhuriyetçi kadınları da Birinci Vazife yürüyüşüne destek veriyor.
GÜNCELLEME 11.44: Şişli Atatürk Evi önü dolup taşıyor. TGB'nin Birinci Vazife yürüyüşü saat 12.00'de başlayacak.GÜNCELLEME 11.40: Laiklik için, gericiliğe karşı TGB'nin düzenlediği "Birinci Vazife" yürüyüşüne sayılı dakikalar kaldı. Türk milleti 12.00'da Şişli Atatürk Evi önünde bayraklarıyla buluşuyor.
GÜNCELLEME 11.25:
Şişli Atatürk Evi önünde "Birinci Vazife" yürüyüşü öncesi heyecan, coşku ve kalabalık her geçen dakika artıyor. 7'den 70'e herkes Şişli Atatürk Evi önünde buluşuyor.Şişli Atatürk Evi önünde Türkiye Gençlik Birliği'nin düzenleyeceği "Birinci Vazife" yürüyüşü öncesi Türkiye'nin dört bir yanından gelen yurttaşlar toplanmaya başladı.

Yürüyüşle ilgili bütün gelişmeler ulusalkanal.com.tr'de.
 
banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 10 ay önce
Yaşasın yüreğimizdeki umudumuz, Türkiye Gençlik Birliği.