Öncü Gençlik, Bora Gözen ve arkadaşlarını andı

Öncü Gençlik, Bora Gözen ve arkadaşlarını andı

 Vatan Partisi üyesi öğrencilerin ideolojik, siyasi ve pratik donanımlarını zenginleştirmek için düzenlenen Öncü Gençlik Parti Okulu İzmir'deydi. Parti okulunun İzmir ayağında 21 Şubat 1973 günü hayatını yitiren Aydınlıkçı Bora Gözen ve arkadaşları anıldı.

Muğla’da başlayan parti okulu 13-14 Şubat tarihlerinde İstanbul’daydı. İzmir ve çevre illeri Öncü Gençlik örgütlerinin katıldığı İzmir bölgesi parti okulu 20-21 Şubat günlerinde gerçekleşti.

İki gün süren parti okulunda Bilimsel Sosyalizm ve Bilim, Vatan Partisi ve Aydınlık Hareketi Tarihi, Kemalist Devrimin Pratiği ve Öncü Parti Teorisi konuşuldu. Eğitmenler ise Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Koray ve Vatan Partisi MKK Üyesi Ali Karşılayan'dı.“BUGÜNÜN EN ÖNEMLİ GÖREVİ KEMALİST DEVRİMİ TAMAMLAMAK”

Parti okulunun birinci dersi olan Kemalist Devrimin Pratiği ve Felsefesi sunumunda, geçmiş deneyimlerin geleceğe ışık tuttuğunu ancak hiçbir kitabi bilginin bugünü açıklayamayacağını vurgulayan Perinçek, Kemalist Devrimin düşünsel kaynaklarını ve bugün açısından zaruriyetini tarihsel gelişimiyle birlikte aktardı ve “Bizim bir tane denek taşımız var, o da hayattır. Kemalist Devrimi tamamlamak en önemli görevimizdir.” dedi.“GELECEĞİ PARTİYLE BİRLİKTE PLANLAMAK”

İkinci oturumda Öncü Parti Teorisi anlatıldı. Öncü Gençlik Genel Başkanı Aykut Diş’in verdiği derste Öncü Parti’nin güncel ve tarihsel meseleleri, devrim süreçlerindeki önemi, kadrolara düşen görevler ve gençliğin rolü konuşuldu. “Bugünün Türkiye’sinde ülkenin en büyük şansının bir öncü partisinin var olması, öncü partinin en büyük şansının ise yılmayan, dağılmayan gençliğinin olmasıdır.” denilen derste Vatan Partisi’ne yönelik psikolojik savaşın kaynağı da irdelendi.

Parti okulunda üçüncü ders ise Vatan Partisi MKK üyesi Ali Karşılayan tarafından verildi. “Aydınlıkçıların tarihi emperyalizmle ve işbirlikçilikle mücadele tarihidir.” denilen derste Aydınlık Hareketi’nin doğuşu, tarihsel mirası ve gelişim süreçleri anlatıldı. 1968'in gençlik mücadelesinin iki çizgisi üzerinde duruldu."BİLİMSEL SOSYALİZMİ ANLAMAK İÇİN BİLİMİ ANLAMAK GEREKİR"

Okulun son oturumunda ise Bilimsel Sosyalizm ve Bilim anlatıldı. Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Koray'ın verdiği derste bilimin ve sınıflı toplumların doğuşu ve sosyalizmin olgusallığı aktarıldı.

Parti okulunda ayrıca Filistin halkının haklı davası için dayanışmaya koşan ve 21 Şubat 1973'te Nahr-el Bared'de CİA-MOSSAD işbirliğiyle katledilen Aydınlıkçılar Bora Gözen, Ali Kiraz, Şükrü Öktü, Cafer Topçu, Yücel Özbek, Ahmet Özdemir, Gürol İlban ve Kerim Öztürk için saygı duruşunda da bulunuldu.

Öncü Gençlik Parti Okulu 12-13 Mart 2016 tarihlerinde Ankara'da devam edecek.

ulusalkanal.com.trbanner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.