Özyeğin Üniversitesi'nde “Sözde Ermeni Soykırımı” söyleşisi

Özyeğin Üniversitesi'nde “Sözde Ermeni Soykırımı” söyleşisi

Özyeğin Üniversitesi’nde Türk Tarih ve Kültür Topluluğu ve Atatürkçü Düşünce ve Liderlik Kulübü tarafından, Belgeler ışığında 1915 olayları ve “Sözde Ermeni Soykırımı” konulu söyleşi yaptı. Söyleşiye uzun yıllar Rus belgelerinden Ermeni Meselesi üzerine çalışma yapan akademisyen Mehmet Perinçek ve Dış siyasette uzman, diplomat ve siyasetçi Onur Öymen katıldı.
Mehmet Perinçek Ermeni meselesini tarihi açıdan, Onur Öymen ise siyasi açıdan derinlemesine anlattı.
Mehmet Perinçek, tamamı Rusya ve Ermenistan’a ait belgeler üzerinden yaptığı incelemeden elde ettiği sonuçları aktardı. O dönemde Çarlık Rusyası’nın Osmanlı Devleti ile savaşta olduğunu da hesaba katarsak ve çıkan sonucun doğruluğu daha iyi anlaşılır. Rusya belgelerinde savaşta olduğu Osmanlı Devleti’nin Ermeni tehciri konusunda haklılığını ortaya koyan sayısı belge mevcuttur. Çarlık Rusyası kendi emrinde kullandığı birçok Ermeni askerine Türklere yaptığı katliamlardan dolayı davalar açmış ve cezalar vermiştir. Bu cezalar mahkeme tutanakları ile sabittir.
 Yine Ermeni komutan ve ilk Ermeni devleti başkanın yayınladığı rapor ve makalelerde de Türklere karşı yapılan katliamları anlatır. Ermenilerin Batılı devletler ve Çarlık Rusyası tarafından kullanıldığını söylerler. Yine bu belgelerde Osmanlı Devleti’nde yaşayan Ermenilerin gayet uyum içinde yaşadığını, Osmanlı’da her milletten insanlar ne sorun yaşıyorsa Ermenileri’nde aynı sorunu yaşadığını söylerler. Bir millete özel bir sorun yaşanmadığını raporlarında belirtirler.
Mehmet Perinçek, sonuçta bunun bir Ermeni meselesi olmadığını bir emperyalizm meselesi olduğunu söyler. O dönemde Ermenileri kullanan Batı emperyalizminin amacı Osmanlı Devleti’ni zayıflatıp, parçalamaktı. Şimdi de “Sözde Ermeni Soykırımı” üzerinden Türkiye’ye karşı siyasi bir baskı yapıp önce tanıma sonra tazminat ve toprak talebine kadar işi götürmenin amaçlandığını söyledi.
Onur Öymen, uzun yıllar dış politika deneyimlerinden yola çıkarak Sözde Ermeni Soykırımı üzerinden Türkiye’ye yapılmak istenen haksızlıklara değindi.  Kimi yabancı siyasetçilerin de Türkiye’ye bu konuda çok haksızlık yapıldığını dile getirdiklerini söyler. Ancak bu türlü çıkışların hemen Avrupalı devletler tarafından bastırıldığını söyler. Batılı devletler bu meseleye sadece siyasi açıdan baktıklarını, Mehmet Perinçek’in belirttiği tarihi gerçekleri görmek istemediklerini aktardı.  Mevcut AKP hükümetin kimi eylem ve söylemlerinin bu konuda Türkiye’yi zora soktuğunu söyledi. Ülke olarak yapmamız gerekenin haklı olduğumuz davada gerçekleri yılmadan anlatmak olduğunu söyledi. O dönemde Türklerinde yaşadıklarını da sürekli gündemde tutmamız gerektiğini söyler. ABD başkanlarından Carter’a göre “Yunan bağımsızlık hareketinden Kurtuluş Savaşı dâhil süreçte 5 milyon insan kaybeden Türk milleti”  bu kayıplardan sorumlu tutuluyor. Onur Öymen böylesi bir çarpıklığın yaşandığını dile getirdi.
Söyleşi sonucunda soru cevap kısmına geçildi. Söyleşi sonucunda öğrenci kulüpleri tarafından katılımcılara plaket takdim edildi.

Fotoğraf- Haber: Nasuh Bektaş
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.