PKK'nın hayali ihracatını MGK'dan FETÖ gizledi

PKK’nın 600 milyon dolarlık hayali ihracatı ve Esendere gümrük kapısındaki Türk bayrağının indirilmesi olayı daha sonra FETÖ'den açığa alınacak müfettişlerin raporlarıyla Milli Güvenlik Kurulu’ndan gizlenmiş

PKK'nın hayali ihracatını MGK'dan FETÖ gizledi

Aydınlık, Güneydoğu’da PKK-FETÖ ortaklığına ilişkin önemli belgelere ulaştı. Esendere Gümrük Kapısı'nda müfettişlerce yapılan incelemede PKK’lıların hayali ihracat yaptıkları belirlendi. Olayı açığa çıkarak müteffetişler açığa alındı. Raporları MGK'ya gönderilmedi. Yerlerine atanan ve PKK'yı aklayan raporları düzenleyen müfettişler ise 15 Temmuz'dan sonra FETÖ soruşturmaları kapsamında açığa alındı.

Müfettişlerce 7 Şubat 2011 ve 16 Mayıs 2012 tarihlerinde düzenlenen raporlarda PKK’lıların Esendere Gümrük Kapısı'ndan değişik isimler adı altında toplam 600 milyon dolarlık hayali ihracat yaptığı tespit edildi. PKK’lıların dikkat çekmemek amacıyla hayali ihracat için sık sık firma değiştirdikleri ve farklı TC numaraları ve  isimler üzerinden işlem yaptıkları ortaya çıktı. 

Aynı isimlerle Halkalı, Ambarlı, Atatürk Havalimanı üzerinden de ihracat yapıldığı kaydedilen müfettiş raporlarında, hayali ihracatın organize bir şekilde yapılması üzerinde duruldu. Daha sonra MİT’le yapılan yazışmalara verilen yanıtlarda da hayali ihracat yapan kişilerin PKK’ya yakın isimler olduğu, elde edilen yüksek meblağlı kazançların da terörün finansmanında kullanılmış olabileceği ifade edildi. Bu arada hayali ihracat yapmakla suçlanan isimlerden Sadrattin Güvener’in 2011 seçimlerinde PKK/HDP tarafından Ankara 2. bölge bağımsız milletvekili adayı yapıldığı da belirlendi.

HAYALİ İHRACAT TERÖR İLİŞKİSİ

Bu arada, dönemin Rehberlik ve Teftiş Başkan Vekili Sezai Uçarmak tarafından Başmüfettişler Murat Şanlı, Ali Ortapolat, Ayhan Işık ve Müfettiş Ahmet Ünal’a gönderilen görevlendirme yazısında “hayali ihracatın teröre finans sağladığının teyit edildiği” vurgulanarak şöyle denildi:

“Esendere Gümrük Kapısı'nda 15 gün süreyle cari denetim yapılarak işlemlerin kontrol edilmesi ve denetim sonucunda varılacak çözüm önerilerinin idari bir rapora konu edilmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.” 

MGK’YA DA BİLDİRİLSİN

Müfettişlerce yapılan soruşturma sırasında Esendere Gümrük Kapısında direğe çekilmiş olan Türk bayrağının PKK’lılarca indirildiği de tespit edildi. Türk bayrağının indirilmesi ve  PKK’lıların toplam 600 milyon dolarlık hayali ihracatı ile ilgili raporları Gümrük Rehberlik ve Teftiş Başkanı'na sunuldu. Müfettişler raporların milli güvenliği de ilgilendirmesi nedeniyle Milli Güvenlik Kuruluna da (MGK) iletilmesini talep ettiler. Dönemin Rehberlik ve Teftiş Başkanı Zafer Yıldırım müfettişlerin raporunu ve isteklerini bir üst yazı ile Bakan Hayati Yazıcı’ya sundu. Dönemin Müsteşarı şimdiki AKP Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız tarafından da imzalanan yazı  Bakan Yazıcı tarafından el yazısı ile “MGK’ya sevkine gerek bulunmamaktadır” notuyla onaylandı.

HAYALİ İHRACATI AÇIĞA ÇIKARANLARA SORUŞTURMA

Daha  sonra sürpriz bir gelişme yaşandı. PKK’lıların hayali ihracatını tespit eden müfettişler hakkında soruşturma açıldı. Bakan Yazıcı imzasıyla Müsteşara gönderilen yazıda Esendere’de Türk bayrağının indirilmesi ve PKK’nın hayali ihracatını soruşturan müfettişlerin görevlerini aşan değerlendirmelerde bulundukları iddia edildi. Yazıda, müfettişlerin “terör örgütlerinin legal ve illegal faaliyetlerden nemalandığı” iddialarının asılsız olduğu, kişilere haksız suç isnadında bulunulduğu öne sürüldü. Yazıda müfettişlerin görev tanımlarına uygun davranmadıkları da ileri sürülerek görevden el çektirilirken haklarında soruşturma da açıldı. Oysa daha önce Hayati Yazıcı imzasıyla MİT Müsteşarlığına gönderilen yazıda açıkça hayali ihracat gelirlerinin  “terörün finansmanında kullanıldığı” vurgulanıyordu.

PKK'LILARI AKLAYANLAR FETÖ'DEN AÇIĞA ALINDI

Müfettişlerin görevden alınmasından sonra yerlerine 6 müfettiş atanıyor. Bu 6 müfettiş daha sonra hazırladıkları raporlarla PKK’nın finansmanında kullanılan hayali ihracat aklanıyor. Müfettişlerin hazırladığı raporda özetle “bir eşya çıkışı olduğuna göre hayali ihracattan bahsedilemeyeceği” gerekçesiyle hayali ihracat aklandı. Bu raporu hazırlayanlardan Başmüfettiş Şükrü Yabancıoğlu FETÖ ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle açığa alındı. Müfettişlerin yaptığı sahtecilikleri aklayan Başbakanlık  Başmüfettişi Ahmet Bıçakçı ve Sezgin Akpınar 1 Eylül 2016 sayını KKHK ile FETÖ’cü oldukları gerekçesiyle meslekten ihraç edildi.

ASKERE KOZ VERMEYELİM

Olayın olduğu dönemde görevde olan emekli bir yetkili, PKK’nın hayali ihracatının kapatılması olayını şöyle anlattı:

O günler “açılım” günleriydi. HDP’liler bir gün Hekimevinde, bir gün başbakanlıkta, bir dün KDGM’de hükümet üyeleriyle ve üst düzey istihbaratçılarla, bürokratlarla bir araya geliyordu. Oslo tutanaklarına da yansıyan, “Bölgedeki valilerin, bürokratların güvenilir isimlerden atandığı” dönemdi. Sonradan hepsinin FETÖ’cü olduğu anlaşıldı. Rapor gelince önce fazla ses gelmedi. Ama sonra birileri devreye girdi ve ortalık karıştı. Esendere Gümrük kapısını gören biri bu kadar ihracatın o kapıdan yapılmayacağını bilir.  Yapıldığı öne sürülen ihracata  kapının fiziki şartları zaten izin vermez. Hayali olduğunu çocuk bile anlar. İhracatı yaptığı iddia edilen isimlerin bazılarının okuma yazması bile belki yoktur. PKK’nın organizasyonu olduğunu bölgede bilmeyen yoktur. Müfettişler raporlarının MGK’ya da gönderilmesini  istedi. Ama yolsuzluk belgelerinin askerin eline geçmesi istenmedi. Asker belgeleri kullanır ve açılım zarar görür diye düşünüldü. FETÖ’cü bürokratlar eliyle olay gizlendi."

ulusalkanal.com.tr
banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.