PKK’nın saldırısını FETÖ'cüler akladı

Esendere’de PKK’nın Türk bayrağını indirmesi olayının sahte rapor ve tutanaklarla kapatıldığı ortaya çıktı. Sahteciliği yapanları FETÖ’cü müfettişler ve savcının kurtardığı belirlendi

PKK’nın saldırısını FETÖ'cüler akladı

Aydınlık'ın haberine göre, terör örgütü PKK 1 Ağustos 2011 tarihinde Esendere sınır kapısındaki Türk bayrağını indirdi. Olay üzerine kapıda görev yapan 5 gümrük yetkilisi olayı tutanağa bağladı. Daha sonra 5 Ekim 2011 tarihinde Gümrük Müfettişleri de olayla ilgili rapor düzenledi ve bayrak indirilmesi olayına bakanlığın sessiz kaldığı gerekçesiyle merkez yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

SÜREÇ ŞÖYLE GELİŞTİ

Olayın bir yılı aşkın bir süre sonra basına yansıması üzerine dönemin bakanı Hayati Yazıcı olaya müdahil oldu. Daha sonra şu gelişmeler yaşandı:

-Olayı gizlemek için Feyyaz Ulusoy isimli kişinin ikinci kez ifadesine başvurularak sahte tutanak düzenlendi ve Ankara’ya gönderildi.

-Aynı tarihte Ankara’ya çağrılan kamu görevlilerine aynı doğrultuda beyanlar verdirildi. Bu sahte beyan ve tutanaklarla soruşturma başlatıldı.

-İfade tutanaklarında Feyyaz Ulusoy’un bütün imzalarının birbirinden farklı olduğu açıkça görülmesine ve daha sonra bu imzaları sahiplenmemesine rağmen sessiz kalındı.

-Buna rağmen, olayı soruşturan Başmüfettiş Muzaffer Çıldır ve hakkında ABD’de iken FETÖ ile ilişkisi olduğu iddia edilen ve bu nedenle geri çağrılan Hasan Germez Ulusoy’un çelişkili beyanlarını doğru kabul ettiler ve olayı kapattılar.
-Olayın kapatılması üzerine Ankara C. Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

FETÖ’CÜ MÜFETTİŞLER DEVREDE

Bakan Yazıcı PKK’lıların “bayrak indirmesi ve bakanlığın sessiz kalması ve sahte tutanak raporla kapatması” ile ilgili suç duyurusunu Başbakanlık Teftiş Kurulu’na havale etti. Başbakanlık Teftiş Kurulu konuyu soruşturmak üzere Başmüfettiş Ahmet Bıçakçı ve Müfettiş Sezgin Akpınar’ı görevlendirdi. Tutanakların sahteliği gözle görülebildiği halde Bıçakçı ve Akpınar bayrak indirme olayının olmadığı şeklinde rapor düzenledi. Bu raporu esas alan Bakan Yazıcı suç işleyen kamu görevlileri hakkında soruşturma izni vermedi.

MESLEKTEN İHRAÇ

15 Temmuz ABD/FETÖ darbe girişimi sonrasında PKK’nın bayrak indirmesi olayını kapatan Ahmet Bıçakçı ve Sezgin Akpınar 1 Eylül 2016 sayını KHK ile FETÖ’cü oldukları gerekçesiyle meslekten ihraç edildi.

FETÖ’cü müfettişlerin raporunu esas alarak  bayrak indirilmesi olayını kapatanları koruyan Bakan Hayati Yazıcı'nın kararına itiraz etmeyerek işlemden kaldırma kararı verilmesini sağlayan savcı Hakan Büyükabacı da 31.8.2016 tarih ve 2016/426 sayılı HSYK kararı ile FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edildi.

Bu arada, FETÖ’cü müfettişler ve savcı ile Bakan Yazıcı tarafından soruşturma izni verilmeyerek korunan bürokratlar tarafından korunan Şükrü Yabancığlu da FETÖ ile ilişkisi nedeniyle açığa alındı. Bayrak olayı ile ilgili olarak sahte tutanak tutmakla suçlanan dönemin Müsteşar Yardımcısı Neşet Akkoç da 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında görevden alınarak pasif göreve atandı.

ulusalkanal.com.trbanner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.