Saldırıya dünyadan sert tepki geldi

Saldırıya dünyadan sert tepki geldi

Ankara'daki patlama ile ilgili olarak dünyanın pek çok ülkesinden sert tepki ve Türkiye'ye destek mesajları geldi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass ise Twitter mesajında, "Ankara'dagerçekleşen terör saldırısının derin üzüntüsü ve şoku içerisindeyim. Kalbimiz vedualarımız saldırıdan etkilenenlerledir" ifadelerine yer verdi.


RUSYA'DAN SALDIRIYA İLK TEPKİ

Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Birinci Yardımcısı Frants Klintseviç, Ankara'da meydana gelen terör saldırısını kınadı.

Rus senatör, her türlü terör saldırılarına karşı çıktıklarını kaydetti. Klintseçiv, "Rusya, her türlü tartışmalı sorunlarının çözümünde terör eylemlerinin yöntem olarak kullanılmasına karşı. Biz Ankara'nın merkezinde yapılan saldırıları sert şekilde kınıyoruz, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz" dedi.

NATO, ANKARA'DAKİ TERÖR SALDIRISINI KINADI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara'daki terör saldırısını güçlü bir şekilde kınadığını bildirdi.

Stoltenberg yazılı açıklamasında, "Ankara'nın kalbinde, askeri personel taşıyan otobüslere dönük terör saldırısını güçlü bir şekilde kınıyorum. Yakınlarını kaybedenlere ve Türk halkına baş sağlığı diliyorum. Düşüncelerimiz yaralılarla birilikte. Bu tür saldırılara hiçbir şekilde meşruiyet addedilemez. NATO müttefikleri, terörle mücadelede omuz omuzadır" dedi.

Başbakan Merkel: ''Türkiye'nin yanındayız''

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ankara'da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadığını belirterek, ''İnsanlık dışı saldırıları yapanlarla mücadelede Türkiye'nin yanındayız'' ifadesini kullandı.

Merkel, yaptığı yazılı açıklamada Ankara'daki terör saldırısını dehşet içinde öğrendiğini, hükümet olarak bunu şiddetle kınadıklarını vurguladı.

Saldırı nedeniyle Türk halkına yönelik, ''Biz Almanlar acınızı paylaşıyoruz. Bu tür insanlık dışı saldırıları yapanlarla mücadelede Türkiye'nin yanındayız'' ifadelerini kullanan Merkel, saldırıda hayatını kaybedenler için taziyelerini bildirirken, yaralılara da "acil şifa" diledi.

Dışişleri Bakanı Steinmeier

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier de Ankara'daki terör saldırısı haberinin kendisini sarstığını ifade etti.

Saldırı ile ilgili henüz ayrıntıların bilinmediğini belirten Steinmeier, saldırıyı "korkakça şiddet olayı" olarak niteledi.

Steinmeier, saldırıda hayatını kaybedenler için taziyelerini bildirirken, yaralılara da "acil şifa" dileğinde bulundu.

FRANSA CUMHURBAŞKANLIĞI VE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SALDIRIYI KINADI

Fransa Cumhurbaşkanlığı, Ankara'da meydana gelen terör saldırısını kınadı.

Elysee Sarayı'ndan yapılan resmi açıklamada, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın korkunç saldırıyı kınadığı belirtildi.

Açıklamada, Fransa'nın Türk halkının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin yanında olduğu da ifade edildi.

Öte yandan, Fransa Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınarken hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınların baş sağlığı dileğinde bulundu.

İNGİLTERE, ANKARA'DAKİ TERÖR SALDIRISINI KINADIĞINI BİLDİRDİ

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond resmi Twitter adresinden, "Düşüncelerim Ankara'daki terör saldırısının kurbanlarıyla birliktedir. Birleşik Krallık, bu acımasız şiddet eylemini kınamaktadır" diye yazdı.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore da saldırının ardından yaptığı açıklamada, "Kızılay’dan korkunç bir haber. Olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum. Birleşik Krallık bu zor zamanında Türkiye ile omuz omuzadır. Terörizmi kesin ve net olarak kınıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

İRAN'DAN AÇIKLAMA

 Türkiye'nin Başkenti Ankara’da dün akşam saatlerinde gerçekleşen terör saldırısına komşu ve dost devlet İran İslam Cumhuriyeti'nden kınama ve başsağlığı.

Tesnim Haber Ajansı- İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabiri Ensari yaptığı açıklamada; Ankara’da meydana gelen 28 kişinin öldüğü 61 kişinin yaralandığı bombalı terör saldırısını ağır bir şekilde kınadı ve bu terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine, Türkiye Milleti ve Devletine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileyerek, Türk halkının acılarını paylaştıklarını bildirdi.

Ensari; terörle mücadele konusunda ülkelerin ortak tavır alınmasının önemini dile getirerek, küresel terör karşısında bunun bir zaruret olduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı saldırıyı kınadı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ankara'da düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "ABD, Ankara'da askeri personel ve sivillere yönelik terör saldırısını güçlü şekilde kınamaktadır" ifadesine yer verildi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa dileklerinin iletildiği açıklamada, "Terör tehdidi ile mücadelede NATO müttefikimiz Türkiye ile güçlü ortaklığımızı tekrar teyit ediyoruz" ifadesi kullanıldı.

İtalya Dışişleri Bakanı: Ankara’da bugün gerçekleşen saldırıdan derin üzüntü duyuyoruz

İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni: "Ankara’da bugün gerçekleşen saldırıdan derin üzüntü duyuyor ve İtalya’nın Türk halkına, Türk Hükümeti’ne dayanışmasını dile getirmek istiyorum"

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Ankara’daki terör saldırısı nedeniyle Türkiye'ye taziyelerini iletti. Roma’da Yabancı Gazeteciler Derneği’nde katıldığı bir konferansta konuşan Gentiloni, Ankara’da bu akşam saatlerinde meydana gelen saldırıya değindi.

Türk halkına taziye dileklerini ifade eden Bakan Gentiloni, "Ankara’da bugün gerçekleşen saldırıdan derin üzüntü duyuyor ve İtalya’nın Türk halkına, Türk Hükümeti’ne dayanışmasını dile getirmek istiyorum" diye konuştu.

Avrupa Birliği : "Bu zor zamanda Türkiye ve halkıylayız"

Avrupa Birliği (AB), Ankara'daki terör saldırısı ile ilgili açıklamasında, Türkiye'nin ve Türk halkının yanında olduğunu bildirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn'ın ortak açıklamasında, başka bir korkunç saldırının Ankara'nın merkezini vurduğu belirtildi.

Açıklamada "AB, kurbanların ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyor. Türk halkı ve yetkililerinin acısını paylaşıyoruz. Bu zor zamanda Türkiye ve halkıylayız, bu tür şiddet eylemleri ve terörizmden etkilenenlerin yanındayız" ifadesine yer verildi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla yarın yapılması planlanan Brüksel seyahatinin Ankara'daki saldırı nedeniyle iptal edildiğini ifade ederek, "Düşüncelerim kurbanlar ve ailelerinin yanında" dedi.

AB Komisyonunun insani kriz yönetiminden sorumlu üyesi Christos Stylianides de Twitter hesabındaki açıklamasında, "Ankara'daki ölümcül saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyorum. Terör ve şiddete karşı her zamankinden daha fazla bir arada olmalıyız" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, yarın AB Liderler Zirvesi marjında yapılacak olan Fikirdaş Ülkeler Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e gelecekti.

Ankara'daki terör saldırısının ardından Davutoğlu, Brüksel gezisini iptal etmişti.

Katar, Ankara'daki terör saldırısını kınadı

Katar resmi haber ajansı QNA'da yayınlanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Hükümetimiz, Ankara'yı hedef alan alçak saldırıyı şiddetle kınıyor. Katar hükümeti ve halkı, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti halkı ve hükümetine başsağlığı diler, yaralılara acil şifalar diler" denildi.

Katar'ın, terörün her türlüsüne karşı duruşunun sabit olduğu belirtilen açıklamada, "Katar, güven ve istikrarını hedef alan şu terör saldırıları karşısında kardeş Türkiye'nin atacağı her adıma tam destek veriyor" ifadesine yer verildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: "Bu acımasız olay, terörizme karşı evrensel mücadelenin zorunluluğunu bir kez daha teyit etmektedir"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan mesajında, Ankara'daki patlama sonucunda çok sayıda insanın hayatını kaybetmiş olmasından derin üzüntü duyduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Aziz gardaşım" diye hitap eden İlham Aliyev, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"İnsanlık için korkunç bir bela haline gelen terörizmi şiddetle kınıyor, teröre karşı mücadeleyi her türlü destekliyoruz. Bu acımasız olay, terörizme karşı evrensel mücadelenin zorunluluğunu bir kez daha teyit etmektedir. Yaşanan facia nedeniyle kederinizi paylaşıyor, size, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına, kardeş Türk halkına kendim ve Azerbaycan halkı adına taziye dileklerimi iletiyor, yaralılara şifa diliyorum."

Belçika, Ankara'daki terör saldırısını kınadı

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders, Ankara'daki terör saldırısını şiddetle kınadığını bildirdi.

Reynders, yazılı açıklamasında, düşüncelerinin kurbanlar ve yaralılarla birlikte olduğunu belirterek, ailelere başsağlığı diledi. Hem kurbanların ailelerinin hem de Türk halkının acısını paylaştığını vurgulayan Reynders, terör saldırısı karşısında Belçika'nın Türkiye'yle dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Arnavutluk ile Kosova Dışişleri bakanları Ankara'daki terör saldırısını kınadı

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati ve Kosova Dışişleri Bakanı Haşim Thaci, Ankara'da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadı.

Bushati, sosyal paylaşım sitesindeki resmi hesabında yaptığı açıklamada, "Arnavutluk olarak Ankara'da meydana gelen korkunç saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Dualarımız hayatını kaybedenler ve aileleriyle birliktedir" ifadelerine yer verdi.

Thaci de Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulunarak, "Terör saldırısı karşısında şaşkınız. Yanınızdayız" ifadelerine yer verdi.

Macaristan, Ankara'daki terör saldırısını kınadı

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanlığı, Ankara'daki terör saldırısını kınadı

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ankara'daki terör saldırısı kınanırken, ''Türkiye'deki saldırıların haberini derin şok içinde aldık. Bu aşağılık eylemi kınıyoruz'' ifadelerine yer verildi.

Ölü ve yaralı sayısındaki artışın endişe içinde takip edildiği belirten açıklamada şunlar kaydedildi:

"Terör hiçbir şeye cevap olamaz. Böyle bir eylem hiçbir şekilde haklı gösterilemez. Bu zor anlarda yas tutan ailelere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.''

Norveç Dışişleri Bakanı Ankara’daki terör saldırısını kınadı


Norveç Dışişleri Bakanı Börge Brende yayınladığı mesajla Ankara’da meydana gelen bombalı terör saldırısını kınadı. Dışişleri Bakanı Börge Brende mesajında ‘‘Ankara’da meydana gelen saldırıyı kınıyoruz. En derin sempati ve düşüncelerimiz saldırıda yaşamını yitirenler ve Türkiye halkı ile beraberdir’’ dedi.

Mısır'dan açıklama

 Mısır Dışişleri Bakanlığı, Ankara'da askeri servis araçlarının geçişi sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırıyı kınadı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı resmi sözcüsü tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, Ankara'da onlarca kişinin ölmesi ve yaralanmasına neden olan terör saldırısının en sert şekilde kınandığı belirtildi. Yaralılara acil şifa temenni edilen açıklamada, ölenlerin yakınlarına ve Türk halkına başsağlığı dilendi.

Açıklamada ayrıca Mısır'ın teröre karşı ilkesel tutumu tekrar hatırlatılarak, toplumların barış ve istikrarını tehdit eden terörle mücadelede, uluslararası yardımlaşma çağrısı yapıldı.

Çin'den açıklama

Çin, Ankara'daki terör saldırısına tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Ankara'da dün akşam 28 kişinin hayatını kaybetmesine ve 61 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısıyla ilgili Çin'in terörün tüm şekillerine karşı olduğunu söyledi.

Sözcü Hong, tüm ilgili tarafların terörle mücadele işbirliğini artırması ve bölgesel güvenlik ve istikrarın korunmasında ortak hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.


banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.