Skandal karar! 63 subay ordudan atıldı!

Ka­mu­oyun­da “as­ke­ri ca­sus­lu­k” ola­rak bi­li­nen da­va­da yar­gı­la­nan as­ker­le­rle ilgili skandal karar.

Skandal karar! 63 subay ordudan atıldı!

Or­du­dan, ‘di­sip­lin­siz­li­k’ suç­la­ma­sıy­la ilişiği kesilen as­ker­le­re taz­mi­nat ve­ril­me­di. Eşi de çalışmayan bir subayın yeşil kart çıkarttığı öğrenildi.

Ka­mu­oyun­da “as­ke­ri ca­sus­lu­k” ola­rak bi­li­nen da­va­da sa­nık olan 63 su­bay, 27 Mart’ta, TSK’­dan ‘sa­vun­ma­sı­z’ bir şe­kil­de atıl­dı. Karardan 15 gün son­ra yani 12 Nisan’da yü­rür­lü­ğe gi­ren yö­net­me­likse, ‘sa­vun­ma al­ma zo­run­lu­lu­ğu­’ ge­tir­di. Sözcü gazetesinin haberine göre; ­işte ayrıntılar:

SES­SİZ SE­DA­SIZ

İz­mir Cum­hu­ri­yet Sav­cı­lı­ğı­’nın yü­rüt­tü­ğü davada 357 sa­nık­tan 76’sı tu­tuk­lan­dı. Son­ra tu­tuk­lu sa­nık sa­yı­sı 10’a düş­tü. De­niz Kuv­vet­le­ri Ko­mu­tan­lı­ğı Do­nan­ma Ko­mu­ta­nı Ora­mi­ral Vey­sel Kö­se­le­’nin de bu­lun­du­ğu da­va sü­rü­yor.

SA­VUN­MA­SIZ ATIL­DI­LAR

27 Mart’ta ili­şi­ği ke­si­len 63 subay için, “Di­sip­lin­siz­lik se­be­biy­le re­s’­en TSK’­dan ayır­ma­” açık­la­ma­sı ya­pıl­dı. Böy­le­ce as­ker­le­re öde­me yapılmadı ve taz­mi­nat ve­ril­me­di. Su­bay­la­rın atıl­ma­sın­dan 15 gün son­raysa il­ginç bir yö­net­me­lik ya­yım­lan­dı. 12 Ni­sa­n’­da ya­yım­la­nan yö­net­me­li­ğe gö­re ‘Sa­vun­ma al­ma­dan TSK’­dan ayır­ma iş­le­mi­’ ya­pıl­ma­ya­cak. 63 su­ba­yın yönetmelikten önce atıl­ma­sı dik­kat çek­ti.

NE­DEN DE­NİZ­Cİ YOK

Ay­nı da­va­da De­niz Kuv­vet­le­ri­’nin iki nu­ma­ra­sı Ora­mi­ral Kö­se­le­’nin de bu­lun­ma­sı, De­niz Kuv­vet­le­ri Ko­mu­tan­lı­ğı­’n­dan (DKK) atı­lan per­so­nel ol­ma­ma­sı il­ginç bu­lun­du. Ba­zı su­bay­la­rın avu­kat­ı Ay­ka­nat Kaç­maz şu soruya yanıt aradı: “Aca­ba ge­le­cek­te DKK ba­şı­na ge­le­cek ki­şi bu da­va­da yar­gı­lan­dı­ğı için mi hiç denizci atılmadı?”

YE­ŞİL KAR­TA BAŞ­VU­RAN VAR


İli­şi­ği ke­si­len bir su­bay, şu bil­gi­yi ver­di: “20-25 yı­lı­nı ver­miş in­san­lar, bir tek yar­gı ka­ra­rı ol­ma­dan ka­pı önü­ne ko­nul­du. Öy­le dram­lar ya­şa­nı­yor ki, eşi de ça­lış­ma­yan bir ar­ka­da­şı­mız ge­çen haf­ta ye­şil kart çı­kart­mak için mü­ra­ca­at­ta bu­lun­du.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nazire calik - 3 yıl önce
Turkiyeyi savunanlar atiliyor
Avatar
Caner Sezer - 3 yıl önce
natonun askerleri mustafa kemalin askerlerini tasfiye ediyor. hepsinin birgün hesabı sorulacak.
Avatar
zeynep ekim - 3 yıl önce
Yaziklar olsun hisizlar namussuzlar serbest fiyakali caka satiyor.Atatürk ilke ve inkilaplarini savunan subaylarimiz süründuruluyorlar.meslekleriellerinden aliniyor.uyuma ey millet uyan artik kalkalim dokulelim sokaklara.oörgütlenip direnelim.
Avatar
Mehmet KARTAY - 2 yıl önce
ne yazalim tamamen saçmalik ve geçmi̇şi̇n i̇nti̇kami.ülkem tam bi̇r batakliğin i̇çi̇ne saplandi.