Tartışma başlıyor! Irk nedir Türk nedir

Bu soruları Aydınlık’ın Özgürlük Meydanı sayfasında tartışmaya açıyoruz. Cevapların özlü olmasını diliyoruz.

 Tartışma başlıyor! Irk nedir Türk nedir

AKP’nin en yüksek organı olan MKYK üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay’ın Bayburt’tan yaptığı açıklama, hepimizin Türklüğüne dokundu.

Yurttaşlar dolu, Türklük üzerine duyarlılıklar dorukta ve yerinde. Daha yeni andımızı kaldırmışlar çünkü.

Atlantik emperyalistlerinin
hedefindeki Türk!

ABD emperyalistleri, ikinci Dünya Savaşı sonrasında ülkemize girerken, iki hedef saptamışlar, raporlarda var: Biri Türk, İkincisi Atatürk. Aslında ikisi de Türk.

Çağımızda emperyalizme karşı
savaş mevzisi

Çağımızda emperyalizme direnme mevzisi, millettir. Ezilen milletlerin ezenlere karşı mücadelesi de kuşkusuz en sonunda sınıf savaşıdır. Dünyanın kapitalist kodamanları ile emekleri yağmalanan Ezilen Milletler arasındaki savaştır bu.
20. yüzyıla bakınız, Türk, Rus, Fars, Çinli, Arap, Latin Amerika milletleri, bunlar emperyalizme karşı savaşıyor ve devrimler yapıyorlar.

Türk duyarlılığının
Enternasyonalizmi

O nedenle Türk duyarlılığı, vatanseverliğin de ötesinde uluslararası (enternasyonalist) duyarlılıktır. Türk milletinin emperyalizme karşı iki yüzyıldır dişe diş savaşı, dünyanın bütün ezilenlerinin bilinçlerinde ve yüreklerinde yankılanmıştır. Bu açıdan ezenlerin Türk’e karşı savaşı, insanlığa karşı savaş olarak algılanmıştır.
En başta da Bilimsel Sosyalizmin büyük ustaları Marxlar, Engelsler, Leninler, Maolar, hep “Türkofil” (Türk dostu) konumlarda olmuşlardır. Marx son yıllarında Türkçe öğrenmeye başlamış ve Türk köylüsünün erdemlerine ve devrimci gizilgücüne dikkat çekmiştir. Türk Devrimi onu doğruladı.
Bu faslı uzatmayalım, çağımızda yeryüzünün her yerindeki devrimci, Türk dostudur ve Atatürk hayranıdır.

İnsanlık tarihinin başta gelen etkenlerinden
Büyük tarihçilerin hepsi görüş birliği içindedir: Türk kavmi, insanlık tarihini yapan başta gelen etkenlerden biridir.
Ve Türk, bir gurur kaynağı olarak görülmüştür. Örneğin Macarları Almanlara veya Slavlara bağlayan tarih tezlerine karşı, Macaristan’da “Asyalıyız” akımı çıkmıştır. Şu tezi savunurlar: “Bizim köklerimiz bataklıklarda değil, Türklerle paylaştığımız ortak geçmiştedir.”
İsveç tarihçiliğinin babası olarak kabul edilen Prof. Sven Lagerbring, İskandinav destanlarına dayanarak İsveçlilerin atalarının Türk olduğuınu belirtirken, bunun bir gurur kaynağı olduğunu da vurgular. (İsveççenin Türkçe ile Benzerlikleri, Hz. Abdullah Gürgün, Kaynak Yayınları, s. 35).

İşte bütün mesele:
“Türk tarihinin hakkından gelmek!”

İşte bütün bu nedenlerle Avrupa Birliği’nin Ankara’daki temsilcisi Karen Fogg, “Türk tarihinin hakkından nasıl geleceğiz” sorusunu ortaya atmıştı. Bu çok eski bir sorudur ve çözümsüz kalmıştır. (Bkz. Doğu Perinçek, Karen Fogg’un e-Postalları, 5. Basım, s.47, 51 vd).
Bütün bunlar tamam. AKP önde gelenlerinden Prof. Dr. Yasin Aktay’a gösterilen tepkileri anlamak için hatırlattık. Fakat bir de ırk meselesi var. Türkler ırk oldukları için mi varlar ve büyük milletler, yoksa bir kültürü temsil ettikleri için mi? Peki biz Cumhuriyeti kuran Türkiye halkını Türk yapan nedir?

Sorular
Irk nedir?
Irklar var mı?
Rus, Türk, Arap, Fars, Çinli, Alman, İtalyan diye ırklar var mı? “Türk geni” var mı?
Türk Milleti bir ırk mı, ırk değilse nedir?
Prof. Yasin Aktay’a, neden bu kadar yoğun ve yaygın tepki oldu?

Bu soruları Aydınlık’ın Özgürlük Meydanı sayfasında tartışmaya açıyoruz.
Cevapların özlü olmasını diliyoruz.

Doğu Perinçek
Aydınlık/Rota


banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.