TGB'den referandum çağrısı: Vatan senden hayır bekler

Türkiye Gençlik Birliği, başkanlık sistemini getirecek olan anayasa değişikliği  halk oylamasına ilişkin tavrını açıkladı. TGB, 'Vatan Senden Hayır Bekler' sloganıyla yurt çapında kampanya yürütecek. 

TGB'den referandum çağrısı: Vatan senden hayır bekler

Türkiye Gençlik Birliği, başkanlık sistemini getirecek olan anayasa değişikliği  halk oylamasına ilişkin tavrını açıkladı. TGB, 'Vatan Senden Hayır Bekler' sloganıyla yurt çapında kampanya yürütecek. 

Basın toplantısı ile mücadele takvimini ve sloganlarını açıklayan TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, Türk Gençliği'nin 2. İstiklal Savaşı zamanlarında da milletin geleceği için üzerine düşeni referandumda hayır oyu vererek yapacağını belirtti. Cengiz, "Milletimiz bizden,  vatana sahip çıkmamızı ister. Türk milleti okula gönderdiği kızına, cepheye yolladığı oğluna her zaman “Vatana millete hayırlı olun” dedi. O temenni cümleleri boşuna kurulmadı. Vatan bizden ve bu satırları okuyan senden ne ister biliyoruz: Vatan bizden hayır bekler." dedi. 

 TGB - Memleketin Hayırlı Evlatları imzasıyla yapılan açıklamanın tam metni ise şöyle:

18 maddelik bir anayasa değişikliği karşımızda.
 
Türkiye, fiilen ve hukuken “Başkanlık Sistemi”ni getirecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için bir halk oylamasına gidiyor.

Soruyorlar bizlere: “EVET” mi, “HAYIR” mı diye…

Bizim De Sorularımız Var!

GENÇLERİN SORUNLARINI ÇÖZECEK Mİ? 

Biz de bu tasarıya ilişkin bütün destekleri ve karşı çıkışları bir kenara bırakarak soruyoruz:

Bu anayasa değişikliği Türkiye’nin hangi yarasına merhem olacak?

Çözüm bekleyen iki önemli sorun; terör ve ekonomik sarsıntılar iddia edildiği gibi son bulacak mı?

Biz gençleri meclise taşıdığı iddia edilen başkanlık sistemi, iş ve atama bekleyen milyonlarca gencin sorunlarını ortadan kaldıracak mı?

Bugüne kadar süregelen mevcut sistem, hangi sorunun çözümüne engel oldu?

Sorular yanıtsız kalıyor…

Üstüne üstlük bir de, Amerikancı darbe girişimlerine ve teröre karşı birleşen Türk milleti “EVET”çiler ve “HAYIR”cılar olarak “halkoylaması kutuplaşmasına” sokuluyor.BAŞKANLIK SİSTEMİ NELERİ GÖTÜRÜR?

Anlıyoruz ki önerilen değişiklik, Kurtuluş Savaşı vermiş Gazi Meclisimizi ve milletvekillerini etkisiz ve yetkisiz kılıyor.

Meclisi önemsizleştiriyor, denetleme mekanizmalarını işlevsizleştiriyor.

Milli egemenliğimizi zaafa uğratacak şekilde yasama, yürütme ve yargı yetkileri tek elde toplanıyor; cumhurbaşkanına keyfiliğe kadar gidecek aşırı haklar tanınıyor.

Cumhurbaşkanının partili olmasının yolunu açan teklif, devletin bütün milleti temsil etme ve tarafsızlık ilkeleri ihmâl ediliyor.

Bu sistem meclise karşı sorumluluğu olmayan, meclis tarafından denetlenemeyen  bürokratların yönettiği gerçek bir vesayete zemin sunuyor.

Tüm bu aceleciliğe rağmen, önerilen değişiklikler kabul edilirse, iki yıl sonra, 2019’da yürürlüğe giriyor! 

Bu kritik süreçte, iki yıl boyunca ülkemiz belirsiz ve karmaşa dolu bir yönetim şekline bırakılıyor…TÜRK GENÇLİĞİ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK 

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” adı altındaki başkanlık sistemi önerisiyle, ülkenin terör ve ekonomi gibi öncelikli sorunları erteleniyor, dolar lobicilerine savaşı ve krizi derinleştirecek fırsatlar veriliyor.

Milletimizin önceliği ise terörün ve ekonomik bunalımın son bulduğu; güvenli, huzurlu ve kalkınmış bir Türkiye! 

İhtiyacımız İstiklal Savaşı ruhuyla Amerika destekli terörle mücadele eden Mehmetçiğin ve polisin arkasında birleşmektir. 

Bu ancak bütün milleti temsil eden, güçlü bir meclisle mümkün olur. 

Türk Gençliği, 2. İstiklal Savaşı zamanlarında milletin geleceği için üzerine düşeni halk oylamasında “HAYIR” oyu vererek yapacaktır.

Geleceğini ve egemenliğini, memleketimizin her karış toprağında büyük bedeller ödeyerek kazanan Türk Milleti, yine “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” diyecektir. 

VATAN BİZDEN HAYIR BEKLER 

Milletimiz bizden,  vatana sahip çıkmamızı ister.

Türk milleti okula gönderdiği kızına, cepheye yolladığı oğluna her zaman “Vatana millete hayırlı olun” dedi.

O temenni cümleleri boşuna kurulmadı.

Vatan bizden ve bu satırları okuyan senden ne ister biliyoruz: Vatan Bizden Hayır Bekler''

ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
- 2 hafta önce
Türkiye Gençlik Birliği çağrısına karşı çıkanlara, HAYIR! diyoruz! *matematikçi, bilim uzmanı*