Partili cumhurbaşkanlığı

Partinin Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop; “komisyonda anlaştığımız maddeleri Meclis’ten geçiririz, anlaşamadıklarımızı referanduma götürürüz” dedi. Şentop ayrıca, Başkanlık Sistemi kozunu öne sürerek bunu 2015 sonrasına bırakabiliriz ifadesini kullandı, partili Cumhurbaşkanlığı seçeneğine kapı araladı.

AKP, Bölünme Anayasası için referandum hesaplarını yoğunlaştırdı. Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop AKP tipi referandumun detaylarını Radikal’e anlattı.

AKP’nin önerisine göre; ilk aşamada Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda uzlaşılan maddeler Meclis’te kabul edilecek.

Partilerin uzlaşma sağladığı maddeler Meclis’te kabul edildikten sonra planın ikinci aşamasına geçilecek. İşte bu noktada AKP tipi referandum devreye girecek. Uzlaşılamayan maddelerle ilgili Meclis’teki dört parti kendi önerilerini referandum paketi haline getirecek.  

Şentop’un anlatımına göre partilerin referandum paketleri A, B, C, D şeklinde pusulada yer alacak. Yüzde elliyi alan öneri paketi, anayasa maddesi olacak. Eğer hiçbir öneri yüzde elliyi yakalayamazsa en çok oy alan iki öneri yeniden referanduma sunulacak.

Şentop muhalefeti ikna etmek için Başkanlık kozundan da “2015’e kadar vazgeçeriz” mesajı verdi.

Bizim arzumuz toplumun ihtiyacı olan sivil, demokratik bir anayasa. Başkanlık Sistemi’ni pakete koymayız, 2015 sonrasına bırakırız.

Şentop partili Cumhurbaşkanlığı seçeneğini de gündeme getirdi. “Cumhurbaşkanının yetki ve sorumlulukları da referandum paketinde yer almalı” dedi. "Bu modelden kargaşa çıkmaz. Daha da önemlisi kimlik, din hürriyeti, resmi ideoloji konularını yüz yıldır tartışıyoruz; bir çözüm bulamadık. Bu şekilde bir referandum olursa 100 yıldır çözemediğimiz sorunları milletin iradesine sunmuş oluruz. Kararı millet verir."

ulusalkanal.com.tr
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Ataturk1 2 yıl önce

tc cumhurbaskani partili olamaz. eger partili olmasi gerekse idi bunu ataturk ve heyeti ve halkimiz 100 sene once yapmis olurdu.