Fethullahçılar, aba altından sopa gösteren Yalçın Akdoğanı nasıl okudu

Gülencilerle Erdoğancılar köşelerinden, ya da ekranlardan “biz biriz” mesajları veriyor günlerdir.
Kavga iktidar kavgası!
7 Şubat’tan bu yana neler neler yaşandı. Karşılıklı hamlelerin ardı arkası kesilmedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Yalçın Akdoğan, Fethullahçılara Yeni Şafak'tan "sorumluluk sizindir" diye seslendi 15 Şubat çarşamba günü. Yasin Doğan imzasıyla yayınlanan yazı taraflar arasında "uzlaşma çağrısı" olarak değerlendirildi, ancak yazıdaki ihtar ve sert uyarılar gözden kaçmadı. Doğan, "Eğer bunu bilerek yaptılarsa ortada daha vahim bir durum vardır ve söylediklerinin tam tersi bir tezgahın parçası olmuşlardır" dedi.

Peki, Fethullahçılar nasıl okudu Yalçın Akdoğan’ın yazısını. Aktifhaber’den Yetkin Yıldız’ın “Yalçın Doğan perdeleme mi yaptı?” başlıklı yazısını okuyalım:
Dün Yeni Şafak'ın manşetten verdiği Yalçın Akdoğan'ın MİT-Yargı-Hükümet-Cemaat" analizinde hangi mesajlar verildi?
Bir Yalçın Akdoğan Okuması...

Başbakan Erdoğan’ın danışmanı AK Parti Milletvekili Yalçın Akdoğan, Yenişafak’ta “Yasin Doğan” takma adıyla son günlerin ana gündemi “MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadeye çağrılması ve hükümet-cemaat ayrımıyla” ilgili dikkat çekici bir yazı kaleme aldı.
Yazıya hükümet ayrı bir önem veriyor olmalı ki, “Her türlü oyunun farkındayız” başlıklı yazıyı Yenişafak “Bu oyun bozulur” başlığıyla manşetine çekti. Yazının dili de konunun manşete çekilmesi de konuşulup, kararlaştırılıp, planlandığını gösteriyor.
Yazının başlığa çekilen ve Yasin Doğan’ın da, “Sonda söyleyeceğimi başta söylüyorum” diyerek başa çektiği kısmında, “Cemaatle aramızda bir kavga yok, zaten olamaz da” deniyor.

Ancak bu “barış” mesajı veren girişten sonra yazının madde madde sıralanan argümanlar kısmında farklı mesajlar veriliyor. Hatta cemaate yönelik örtülü bir “savaş” mesajı veriliyor.Günlerdir Sabah, Star, Takvim, Yenişafak, Akit gibi gazetelerden açıkça cemaate ilan edilen savaşın, her türlü ağır suçlamalarını içeren tezlerini tek tek sıralıyor Yasin Doğan.

Ardından da, bir üst perdeden kendi tezini ortaya koyuyor. “Savcı ve polisin arasına Ergenekon’un sızdığını” ileri sürüyor. Aslında bunu, “MİT'in hesap vermesini engellemek ve koruma yasası çıkarmak Ergenekon'a yarar” tezine cevap olarak sunuyor. Ve Ergenekon'un işin başında rol oynadığını, yargıya ve emniyete sızıp bu işi yaptırdığını, krizin çıkmasını sağladığını ifade ediyor.
Günlerdir “Savcıya bu işi İsrail yaptırdı” diye yazan Sabah, Star, Takvim, Yenişafak gibi gazetelerinin tezlerinin yere basmadığını düşünüp, yeni bir açılım getiriyor.

Yalçın Akdoğan’ın yaptığı hamle daha “akıl” eseri… Sabah ve Star’ın başını çektiği cemaate açıktan saldırı dalgasının AK Parti'ye zarar verdiğini fark etmiş görünüyor.
Ancak Akdoğan, “AK Parti ile Cemaat arasında bir çatışma yaşanmamıştır, bundan sonra da yaşanmayacaktır” derken gerçeği mi söylüyor?

YALÇIN AKDOĞAN PERDELEME Mİ YAPIYOR?

Bilal Çetin, Ali Bayramoğlu ve Şükrü Küçükşahin gibi “kulağı delik” gazeteci yazarların, MİT krizi sürecinde yazdıklarına bakılırsa, Akdoğan “perdeleme” yapıyor.
Bilal Çetin 14 Şubat tarihli yazısında şu çarpıcı satırlara yer veriyor:
''Sorgulama krizinin öncesinde Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunulan kritik bir dosyadan söz ediliyor. Rivayet o ki bu dosya, bazı kritik birimlerdeki 'cemaat örgütlenmesi'yle ilgiliymiş... Önümüzdeki günlerde büyük atama dalgası olacak. Hakimler ve Savcılar Kararnamesinin dışında İçişleri’nde de büyük atama ve görevden almalar olacak...”

Ali Bayramoğlu da Cemaate yönelik “atama ve görevden alma” planlarını doğrular nitelikte şu satırları kaleme aldı:
''Bu duruma hükümetin açığa almalar, görev değiştirmeler, yasa değişikleri gibi keskin tedbirlerle tepki vermesi kaçınılmaz ve doğaldır...
Bu tedbirlerin niteliği, yerindeliği, hukukiliğine ilişkin tartışmalar, şu aşamada, fazla anlam taşımıyor, zira iktidar kavgası keskin... ''
Ali Bayramoğlu 'yandaş' bir kalem olarak 'yandaş' bir gazetede, 28 Şubat sürecinde olduğu gibi yasaların ve kanunların hiçe sayılmasını öneriyor. Ergenekoncuların, darbeci askerlerin yapamadığını, AK Parti iktidarının yapabileceğini iddia ediyor.

Bilal Çetin'in “MİT Cemaat aleyhine dosya hazırladı” iddiasını destekleyen bir başka yazıyı da Hürriyet yazarı Şükrü Küçükşahin açıktan kaleme aldı. Bir bakıma MİT'teki Cemaat aleyhine çalışmanın felsefesini ifşa etti.
Küçükşahin'e göre, Hakan Fidan göreve başladığında kendisini ziyaret eden bir isimle ilginç bir diyalog yaşıyor.
Önemli isim diyor ki; 'Gülen cemaati devlette örgütleniyor'
Hakan Fidan’ın cevabı açık ve net oluyor: 'Paralel bir örgütlenmeye devlet içinde izin vermemek ana görevimiz'...
Küçükşahin'in yazdığı Hakan Fidan’ın bu “ana görev” için aylardır kurum kurum ayrı ayrı listeler oluşturduğu kaydediliyor. Bilal Çetin'e göre de artık Başbakan'a sunulacak bir dosya haline geldi....

Ali Bayramoğlu da “atama ve görevden almalar” için kanunların gözardı edileceğini kaydediyor.

Peki yazdıklarıyla gerçekler ters düştüğüne göre, Başbakan'ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın yazısını nasıl okumak lazım?
Anlaşılan o ki, bu listelerin gereği yapılırken, yani MİT'in hazırladığı listelerdeki insanlar sürülürken, Hükümet oy kaybetmemek için cemaatin yüzüne gülecek…

Cemaat ile ilgili olduğu düşünülen kadrolar tasfiye edilirken, Cemaate sıcak mesajlar verilecek ve yandaş medyada cemaate çakmanın dozu düşürülerek kamuoyu nezdinde bu işten en az zararla çıkılmaya çalışılacak.
Planlama, Yalçın Akdoğan tarafından üretilen söylem, Yenişafak üzerinden yapılan yayım böyle… Uygulama aşaması nasıl olacak göreceğiz… Ama siz siz olun hiçbir şeyi yazıldığı gibi okumakla kalmayın!

''Yargı ve emniyet içine Ergenekoncuların sızdığını'' söyleyen Yalçın Akdoğan 'ın bu iddiasından hareketle yakında birileri de, ''Bazı Ergenekoncular hükümet çevrelerine mi sızdı'' iddiasını gündeme getirebilir. Bütün bunları zaman gösterecek.

ulusalkanal.com.trMisafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
erkamm 3 yıl önce

doğru ''zaman''gösterecek