AKP PYDnin gizli Kahire görüşmesi

AKP'nin, PKK'nın Suriye kolu PYD ile "sınır güveniği"ni görüştüğü ortaya çıktı. PYD'nin Eşbaşkanı Salih Müslim, Mayıs ayında Mısır'ın başkenti Kahire'de bir Türk heyetiyle görüştüğünü doğruladı. Müslim, görüşmede sınır güvenliğinin konuşulduğunu söyledi. Görüşmede ayrıca, sınırdaki geçiş yasakları, yardımların engellenmemesi ve AKP'nin PKK açılım konularının gündeme geldiği öğrenildi. Basına çok yansımayan ve PYD yöneticileri tarafından reddedilen
görüşmenin Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Mayıs ayındaki ABD ziyareti sırasında gerçekleşmesi de dikkat çekti.

Daha önce Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'nın daveti üzerine PYD ile Türk heyetinin görüşme gerçekleştirdiği haberleri çıkmış, Suriye Kürtleri Yüksek Konseyi Üyesi ve PYD yöneticisi Zohat Kobani Kurdpress'e haberlerin doğru olmadığını açıklamıştı. Kobani, "Böyle bir şeyin aslı yok, biz bunu tekzip ediyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Görüşmeler kesilmedi

Oysa Salih Müslim, Taraf gazetesine yaptığı açıklamada, Kahire'de bir Türk heyetiyle görüşme yaptığını doğruladı. "Ne konuştunuz?" sorusuna "Karşılıklı iyi niyet filan" diyen Müslim, "Kahire'ye gelen heyetle sınır güvenliği meselelerini, insani yardım nasıl gidecek, Özgür Suriye Ordusu(ÖSO) ile ilişkiler nasıl olacak bunları konuştuk" ifadesini kullandı. "Konuşmalar neden kesildi?" sorusuna ise Müslim, "Kim dedi kesildi diye" yanıtını verdi. Müslim'in yanıtına göre görüşmelerin devam ettiği anlaşılıyor.

'Şanlıurfa sınırında Türkiye-Kürt bölgesi kapısı açılması' gündemde

Aydınlık, Suriye Kürtlerinden oluşan bir heyetin Türkiye'yle Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgesi arasında bir sınır kapısı açılması konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye geldiğini yazmıştı. Görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmediği bilinmiyor. Ancak bölgedeki yerel meclis yetkilisi Enver Müslim'in liderlik edeceği heyetin, talep edeceği sınır kapısının Şanlıurfa'da olacağı biliniyor. Enver Müslim konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ahmet Türk'ün Ankara'da yetkililerle görüştüğünü ve toplantının yakın bir zamanda yapılacağını ifade etmişti. Salih Müslim'in Türk heyetiyle gizli Kahire görüşmesinde "sınır
güvenliğinin" konuşulduğunun söylemesi ve yakın bir zamanda gerçekleşen/gerçekleşmesi beklenen görüşmelerde de sınırda bir kapının açılma durumumun gündeme gelmesi Türkiye-PYD arasındaki görüşmelerin ilerlediğini gösteriyor.
Ayrıca PYD'nin son günlerde El Kaide'nin kolu El Nusra ile Şanlıurfa'nın Suriye sınırı yakınlarında çatışması sonucu bölgeyi ele geçirdiğinin ileri sürülmesi dikkat çekiyor. Daha önce ÖSO flamasının asıldığı bölgede, artık PYD flamasının dalgalanıyor. PYD ile görüşmelerin açığa çıkması, başta yandaş yayın organlarının "PYD'nin bölgeyi ele geçirdiği" haberlerini manşetten vermesi ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun görüşmelere rağmen "misliyle karşılık
veririz" diye açıklamalarının göstermelik olduğunu ortaya koyuyor. Bunun yanısıra haberler üzerine TSK'nın da "teyakkuz"daymış gibi sunulması aynı çerçevede değerlendiriliyor.

'Türkiye'yle temas olmasa Kürtler sınıra gelmez'

Radikal'den Fehim Taştekin, dünkü "Savaş çıkmaz biz çekiliriz" başlıklı haberinde bir Kürt kaynağın "Türkiye'yle temas olmasaydı, Kürtler sınıra yaklaşmazdı" sözleri Davutoğlu ve medyanın topluma pompaladığı "tehdit" algısının kendilerinde olmadığını ortaya koyuyor. Davutoğlu'nun hem PYD'yle sınır güvenliğini gizli gizli görüşüp hem de PYD'nin bölgede flamasını dalgalandırmasına tepki göstermesi çözüm sürecinin bir parçası olduğu belirtiliyor. Salih Müslim, Taraf'a verdiği söyleşide AKP'nin artık açıktan El Nusra'yı desteklemediğini de savunuyor.

'Demokratik özerklik kuruyoruz'

Müslim ayrıca Suriye'nin kuzeyinde demokratik özerklik kurulacağını da doğruluyor. Müslim, söyleşide şunların altını çiziyor: "Biz Kürtlerin yaşadığı bölgede geçici sivil yönetim kurmayı amaçlıyoruz. (...) Savaş bitene kadar bir düzen sağlamak adına biz de diyoruz ki bir geçiciyönetim kuralım. (...) Bir meclis gibi bir şey tasarlıyoruz. 30-40
kişilik bir grup. Araplardan, Kürtlerden akıllı insanlar geçici sivil yönetim kursunlar. (...) Demokratik özerklik sistemi bizim projemiz gerçekten. Ama biz bunu şimdi tümünü değil sadece bir parçasını kuruyoruz." Bütün bu gelişmeler, eski CIA ajanı Henri Barkey'in 2012 Temmuz'unda söylediği, "Kuzey Irak'taki Kürtlerle nasıl iyi geçiniyorsanız, Suriye'deki Kürtlerle de iyi geçinebilirsiniz" sözlerini hatırlatıyor.
 
ulusalkanal.com.tr

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Nazım 2 yıl önce

az kaldı,bm yakında hizbullah kibi akp yide terörist grup ilan edecek!!!

Misafir Avatar
jet 2 yıl önce

akp zıze verdıgımız oylar yazıklar olsun akp zızınde bebe katılı öcalandan farkınızyok