28 Şubat kararları;  Fethullahı ABDye kaçırttı, Gladyoya ağır darbe vurduErgernekon ve Balyoz tertipleriyle saldırı hedefi haline gelen ve karartılan 28 Şubat gerçeği neydi?
 

90'LI YILLAR DÖNÜM NOKTASI OLDU

Amerika'nın 1991 yılında Irak'ı parçalamasının ardından, tehdit Türkiye'ye yöneldi. Türk Ordusu da, Kuzey Irak üzerinden gelen bu tehdidi saptamış ve cephesini Amerika'ya dönmeye başlamıştı. 1994'te Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın Genelkurmay Başkanı olmasıyla bu değişim, daha da hızlanmıştı.

28 ŞUBAT SÜRECİNE NASIL GELİNDİ

Aynı süreçte, Gladyo'nun operasyon odağının polis içine kaydırılmaya başlandı. Bu durum Tansu Çiller döneminde hızlandı. "Çiller Özel Örgütü" olarak faaliyet yürüten Gladyo, Güneydoğu'da ve büyük kentlerde faili meçhul cinayetler işliyordu. Genelkurmay da, gerici bir eğitimin yükseldiğine işaret etmişti.

HEDEF: FETHULLAHÇI GLADYO

28 Şubat Hareketi'nin en önemli başarısı, Fethullah Hoca'ya indirdiği darbeydi. Cumhuriyet Devrimi'nin kılıcından korkan Fethullah Gülen, o süreçte Amerika'ya kaçmıştı. 28 Şubat Gladyo'ya ağır bir darbe indirmişti.

CUMHURİYET DEVRİMİ KANUNLARI

Genelkurmay, aslında Gladyo'nun küresel merkezini cepheden karşısına almıştı. Gladyo'yu hedef alan bu programı 5 maddede özetleyebiliriz:

1. Cumhuriyet Devrimi Kanunları uygulanmalı

2. Temel eğitim sekiz yıla çıkarılmalı ve eğitimin birliği sağlanmalı

3. Yasadışı kur'an kursları kapatılmalı ve ihtiyaç fazlası imam hatip okulları ortaöğretim kurumlarına dönüştürülmeli

4. Ceza kanunu'na irticaya karşı ceza yaptırımları konmalı

5. İrticanın ekonomik temeli yok edilmeli

İŞÇİ PARTİSİ 3 AY ÖNCE İLAN ETMİŞTİ

Milli Güvenlik Kurulu, 28 Şubat'ta 18 maddelik bir program kabul etmişti. Aynı program, İşçi Partisi tarafından 22 Kasım 1996 günü 4. Genel Kongresi'nde aynı başlıkla, "Cumhuriyet Devrimi Kanunları Uygulansın" başlığıyla kabul edilmişti.

BİRİNCİ TEHDİT: BATI DESTEKLİ İRTİCA

Genelkurmay, 28 Şubat hareketinden sonra da, Amerika'nın "Ilımlı İslam" girişimine karşı mücadelesini sürdürdü. 29 Nisan 1997 günü açıklanan, "Milli Askeri Strateji Kavramı"nda, birinci tehdit olarak "irtica" gösteriliyordu. Üstelik tehlikenin, "Batı destekli" olduğu da saptanmıştı.

ORDU İÇİNDEKİ GLADYO TEMİZLİĞİ

Gladyo, yalnız polis ve MİT içinde değil, Ordu içinde de Fethullahçılara dayanmaktaydı. Aynı tespiti Genelkurmay da yapmış ve harekete geçmişti. 26 Mayıs 1997 günü yapılan Yüksek Askeri Şurâ toplantısında, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın önüne, irtica bağlantılı 160 subayın ordudan atılması konmuştu. Genelkurmay, 11 Haziran 1997 günü, basına verdiği bilgilendirme toplantısında da, "İrticaya karşı gereğinde silah kullanma" kararlılığını ilan etmişti.

ORG. KIVRIKOĞLU İLERİ TAŞIDI

1998 yılında Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Ordu'nun Batı destekli irticaya karşı tutumunu şöyle özetlemişti: "28 Şubat'ı bin yıllık mücadele azmiyle sürdürmeye kararlıyız". Amerika'nın Körfez'e saldırı hazırlıklarına karşı da cepheden tavır alan Orgenera Kıvrıkoğlu, Washington ziyaretlerini de iptal etti.

28 Şubat kararlarınında alındığı 1997 yılında göre yapan komutanlar, Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarının hedefi oldu. Yapılan birçok tutuklamanın ardından, soruşturmalarda 28 Şubat kararları da gündeme getirildi.

ulusalkanal.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×