Hacı Paşa patlaması nasıl oldu?
 Hüseyin GÜLER

Altınözü ilçesine bağlı Hacı Paşa beldesi hurda kaçakçılığı ile ilgili patlama konusunda Karbeyez Belediye Başkanı Halil Özdemir ve Hacı Paşa Beldesi Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Mehmet Ziya Kırk ile görüştük. Her ikisi de patlamanın hurda kaçakçılığından meydana geldiğini belirttiler. Ayrıca patlamada ölenin hurda taşıyan traktörü kullandığı bilgisini aldık.
Patlama Suriye’nin kasabası olan Azmerin kasabası ile Derkuş köyü arasında bir yerde olduğu ve buradan hurda getirilmek üzeri traktöre yüklendiği ve yüklendiği andan patladığı hurdanın içinde patlamayan bomba olduğu hem belediye başkanı hem de muhtar tarafından ifade edildi.
Halil Özdemir’e patlamanın nedenini sorduk
Özdemie “Benim bildiğim ve sorduğum çerçevede bir hurda kaçakçılığı yaşanmaktadır. Bu hurdaları getirmek için traktöre yüklerken olduğu noktasındadır. Ölen Türk ise bu traktörü kullanan olarak bize bildirildi. Hırba, sarıbük çiftliğine yakın yere bu hurdalar taşınıyor ve buradan Türk bu hurdaları satın alıyor. Ayrıca Suriye’den alınan 10.kuruşa burada 25. kuruşa satıldığını biliyoruz. Yani bildiğimiz kadarı ile Suriyeliler getiriyor ve Türkler bunu almaktadır. Yani ölen çocuğun babası veya çiftlikte hurdanın getirilen yerde bu çocuk çalıştığını biliyoruz.” diyor.
Muhtar Ziya Kırk ise “Patlama asi nehrinin tam ortasında oldu diye bilgi aldık. Yani ölen çocuğun ailesi kaçakçılık ile ilgililerinin olduğunu düşünmüyorum. Ama burada kaçakçılık olmaktadır. Bu kaçak hurdaların bizim tarafımızda satılmaktadır. Benim bildiğim bu ölen Türk ailesine taziye ye gittiğimde bu bilgileri verdiler Yani ölenin yakınları patlamanın olduğu yere gittiğinde çocukları olduğunu orada öğreniyorlar.” dedi.
Hatay Valiliğinden yapılan açıklama
“3 Eylül 2013 Salı günü saat 13.15 sıralarında Altınözü İlçesi’ne bağlı Sarıbük Köyü Hırbe Çiftliğine 1 km mesafedeki Suriye sınırından hurda malzemeleri kaçak olarak soktuğu değerlendirilen, ilçemiz Yolağzı Köyü nüfusuna kayıtlı 1998 doğumlu A.Ş. isimli vatandaşımız, malzemelerin arasında bulunan patlamamış mühimmatın infilak etmesi sonucu yaralanmış, kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesinde hayatını kaybetmiştir.
Aynı olayda 5 Suriye vatandaşının hayatını kaybettiği, hayatını kaybeden Suriyelilerin olay yerinde bulunan diğer şahıslar tarafından Suriye Devleti İdlip İline bağlı Derkuş Köyü'nde bulunan hastanenin morguna kaldırıldığı öğrenilmiştir
Olay yerinde yapılan incelemede, sınırın Suriye ve Türkiye tarafında hurda malzemelerin bulunduğu, hurda malzemelerin arasında patlamamış mühimmat parçalarının bulunduğu tespit edilmiştir.
İlgili güvenlik birimi tarafından kaçak hurda malzemelerin içerisindeki patlamamış diğer mühimmat ile ilgili gerekli tedbirler alınmıştır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur. “
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner631

banner632