Kenan Işık Tiyatro öldü diyenlere bildiri ile yanıt verdi

Bugün Dünya Tiyatrolar Günü. Dünyadan ve Türkiye'den 27 Mart bildirilerinde tiyatronun varlık sorunlarıyla ilgili tespit ve dilekler yer buldu. Türkiye'den Kenan Işık imzalı bildiride, tiyatro öldü diyenlere yanıt dikkat çekici.

Kenan Işık; "Öyleyse yıkamadıklarımızı da çürümeye terk edelim ki; oynanmasın içinde seyircinin aklını çelip onları fitneye, fesada teşvik eden oyunlar; yerle yeksan olsun daha çok özgürlük, daha çok demokrasi talepleri. "

Bugün Dünya Tiyatrolar Günü. Tiyatrolar, tiyatrocular ve izleyiciler; bir 27 Mart'ı daha Sahnesiz, yeterli destek olmadan kutluyor. Bugünün geleneksel bildirilerinde ise, tiyatronun varlık sorunlarına ve tiyatroyu tehdit edenlere tepki vardı.

Işık, “Ve hazır elimizdeyken kazmalar, kürekler, tiyatro salonlarını da yıkalım. Yıkamadıklarımızı da çürümeye terk edelim ki oynanmasın içinde seyircinin aklını çelip onları fitneye, fesada teşvik eden oyunlar; yerle yeksan olsun daha çok özgürlük, daha çok demokrasi talepleri, barış ve adalet özlemleri. Bir tek dünyayı bir satranç ustası gibi kendi çıkarlarına göre biçimlendiren egemenlerin tekelindeki o ucuz, sığ ve kof kültür yürütsün hükmünü televizyonlarda, sinemalarda, kitapçı vitrinlerinde, DVD raflarında” dedi.

Dünya Tiyatro Enstitüsü'nün isteği üzerine Dünya Tiyatrolar Günü'nün 50'inci yıldönümünde bu yılki bildiriyi ise John Malkoviç yazdı.
Malkoviç de dünyanın içinden geçtiği süreçte tiyatroculara şunları salık veriyor:
“Dilerim, yoksulluk, sansür ve Nihilizm gibi kesinlikle karşılaşacağınız birçok sıkıntının üstesinden gelirsiniz. Umarım bütün bu güçlüklerin içinde, yeteneğinizle bizlere insan kalbinin atışını öğretirsiniz.”

Ulusalkanal.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mete ergin @murat 3 yıl önce

akp ye ve abine söyle bunları.. biz seni tnaıyoruz kenan ışık.

Misafir Avatar
Ena İsfahan 3 yıl önce

devlet tiyatrolarında sahnelediği antigone” oyunu içinde atatürk'e diktatör demediği kalan bi adamdır bu. dün "yanık" oyununda da zorunlu olarak bildirisi okundu.sonunda kenan ışık - sanatçı ismi duyulunca alkış bile almadı.

Misafir Avatar
murat 3 yıl önce

zamanında akp'ye yanaşmadan önce düşünecektin bunları.

banner631

banner632