İhsan Özkes: İslam sosyalizme daha yakın

Gazeteci Ömer Şahin’in Kanal A’da yayınlanan “Görüş Farkı” programına katılan CHP’nin Müftü emeklisi milletvekili İhsan Özkes, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özkes, toplumda algılandığının tersi olarak İslam’ın sağcılığa değil solculuk ve sosyalizme yakın olduğunu söyledi.

Özkes, şunları kaydetti:

“Din ideoloji değildir. Sağ ve sol ise ideolojidir. Din ilahidir ve doğrudan Allah ile bağlantısı vardır. İslam ne sağcılıktır, ne de solculuktur. Biraz daha garibini söyleyeyim size. İslam sağcılığa da uzaktır, solculuğa da uzaktır. İlla birisine yakınlaştıracak olursanız, sağcılıktan daha çok solculuğa yakındır İslam. Zekattı, fitreydi, emeğe saygıydı, Ebu Zer Gıffari’nin çıkışları var falan... Dolayısıyla sağda ezicilik vardır. İslam kapitalizmin karşısındadır. Komünizmin de karşısındadır. Sosyalizm’e yakındır. Yani sosyalizmle sorunu daha azdır.”

“Hatta geçenlerde Sosyalist Enternasyonel toplantımız olmuştu bizim, orda bir arkadaş “Hocam İslam’la bağdaşıyor mu?” diye sordu. Ben de dedim ki, “İslam kapitalizmle kesinlikle bağdaşmaz ama bugün İslam dünyasına baktığınız zaman kapitalizmle içiçe girmiş gibidir. Hatta Müslümanlar neredeyse kapitalizmle Müslümanlığı ikiz kardeş yapmış gibi.”

ulusalkanal.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ufuk 3 yıl önce

akp nin islamı abd kkapitalizmine daha yakın hatta daha ileri

Misafir Avatar
alim han 3 yıl önce

1.mayis gibi emekcilerin cok önemli bir günü yaklasinca,bu din tacirleri sosyalizmi dahi islam dini ile tezgahlamaktan utanmadan kullanabiiyor demek! bunlar ya "sosyalizm" den habersiz, ya da halki kendilerinden daha aptal saniyorlar

Misafir Avatar
Dead Escobar 3 yıl önce

ihsan özkeş gibi insanların çıkıp halkı bilinçlendirmesi gerekir.