DP yeni Genel Başkanı Gültekin Uysal oldu

DP yeni genel başkan seçiminde ipi göğüsleyen Gültekin Uysal oldu

Genel Başkan Namık Kemal Zeybek’in, 16 ay önce oturduğu liderlik koltuğuna veda etmesinin ardından Demokrat Parti, yeni genel başkan seçimi için dün olağanüstü 8. Büyük Kongresi’ni yaptı. DP’nin, Esenboğa Büyük Anadolu Oteli Kongre salonunda gerçekleşen 8. Olağanüstü büyük kongresinde genel başkanlık koltuğuna 6 talip çıktı.

Tansu Çiller’in yakın kurmayı olan ve parti kulislerinde “emanetçisi” olarak nitelendirilen Devlet eski Bakanı Nevzat Ercan ile ANAP kanadına yakın MYK üyesi Gültekin Uysal’ın yarıştığı kongrede, Çiller döneminin Devlet Bakanlarından Ufuk Söylemez, Ercan lehine, eski DYP milletvekillerinden Ergun Özdemir ise Uysal’ın lehine adaylıktan çekildi. DP Genel Başkan Yardımcısı Osman Çilsal ve Fatih Sinan Yılmaz ise kürsüde kendileri için oy istedi.

Çiğköfte yaramadı

Mali raporun okunmasının ardından, aday olmayacağını açıklayan Namık Kemal Zeybek, kürsüye gelerek veda konuşmasını yaptı, hükümete yüklendi: “Türkiye Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisinden saptırılıyor, başka yerlere götürülüyor. Türkiye’yi tahrip etmek isteyenler sinsice Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun etkilerini ortadan kaldırmak istiyorlar. Siz varken bu asla başarılamayacak. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek Partisi Demokrat Parti ve sizlersiniz. Totaliter diktatörlük hakkında ne yazıldıysa bugün Türkiye’de bu uygulanıyor. Askeri diktatörlükler var ama en tehlikelisi sivil diktatörlüktür.”

Adaylardan en “renkli” olanı, işadamı Fatih Sinan Yılmaz oldu. Kongredeki konuşmasında, “Fatih Sultan Mehmet gibi” genel başkanlığa gelmek istediğini belirten Yılmaz, delegelerden 4 yıl için görev istediğini ifade etti. Yılmaz’a destek veren bir grup taraftarı, kongre salonun girişinde çiğ köfte yaparak “Adayımızın ikramıdır” diye partililere dağıttı. 1965 doğumlu olan Yılmaz’ın, kongrede dağıtılan broşüründe, 2007 Ardahan Ulusal Bal Festivali’nde “bal ağası” seçildiğinin de belirtilmesi dikkat çekti. Ancak dağıtılan çiğköfteye rağmen Yılmaz’a hiçbir delege oy vermedi.

Kongrede, genel başkanlık seçiminin ilk turunda en çok oyu GİK üyesi Gültekin Uysal ve eski bakanlardan Nevzat Ercan aldı. Kayıtlı 1276 delegeden 920’sinin oy kullandığı ve 916’sının geçerli sayıldığı seçimin ilk turunda adaylardan GİK üyesi Gültekin Uysal 459, eski bakanlardan Nevzat Ercan 380 ve Genel Başkan Yardımcısı Osman Çilsal 77 oy alırken, işadamı Fatih Sinan Yılmaz’a hiç bir delege oy vermedi. Kurultayda ikinci tura gidildi. İkinci tur öncesi Ercan ile Çilsal adaylıktan çekildi. İlk turda 459 delegenin oyunu alan GİK üyesi Gültekin Uysal, seçimin ikinci turunda gerekli salt çoğunluk olan 639 oyu alamadığı için üçüncü tura geçildi. İkinci tura katılmayacağını açıklayan Ercan’a 75, Çilsal’a 2 ve işadamı Fatih Sinan Yılmaz’a 4 oy çıktı. Salt çoğunluk aranmayan üçüncü turda Uysal, 444 delegenin oyunu alarak, DP’nin yeni genel başkanı oldu.

UYSAL KİMDİR?

Gültekin Uysal, 1977 Afyon doğumlu. Bilkent Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi mezunu. Lisans eğitimini ABD Texas Eyaleti’ndeki Houston Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde yaptı. 2003-2005 yılları arasında DYP’nin Afyonkarahisar İl Başkanlığını yaptıktan sonra, 2005’te partisinin Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Uysal, Türk Ocağı Afyonkarahisar Şubesi Yönetim kurulunda görev yaptı. Bir taraftan da aile şirketi olan Reisoğlu Mermer’de, iş hayatına devam etti.


ulusalkanal.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
erhan mutlu 11 ay önce

kongrede demokrat partililer fatih başkanın genel başkan olmasını çok istiyordu biz zeytinburnu dan fatih sinan başkanın kaldırdığı otobüsle geldik , istanbuldan 4- 5 tane otobüs kaldırdı, fuat kara rezillik yaptı, fatih sinan yılmaz başkanım selamlar , bu partiye senin gibi adam lazım selamlar başkanım.

Misafir Avatar
misafir 1 yıl önce

demokrat parti genel başkanı fatih sinan ı delege seçmeli o zamna akp için zor günler başlar fatih başkanın konuşması ve diksiyonu süper beni çok etkiledi cesur ve akıllı bir kişi bize böyle başkan lazım

Misafir Avatar
mustafa koloğlu 2 yıl önce

demokrat parti kongresini izledim gerçekten dikkatimi bir aday çekti, hepsinin konuşmasını ve heyecanını analiz ettim,babadan dededen demokrat aileyiz inanın fatih sinan yılmaz gibi ne hatip genel başkan adayı vardı nede yürekten konuşan aday , gözüme kestirdim ,aslında bizim delegasyon biraz bozuldu eğerki delege gerçeği görebilse idi iş kolaydı fatih başkan kimsenin tarafına çekilmedi ve yemeye gelenler gibi konuşmadı içten yürekten kendisi bizim partiye lazım ve iktidara çok çattı ama diğerleri bunuda yapmadı tabi herşey nasip, fatih sinan yılmaz başkan iyi bir siyaset adamı bakalım ne olur bundan sonra

Misafir Avatar
ali 3 yıl önce

amerikada okumuş şu partiye doğru düzgün genel başkan adayı çıkmayacakmı.

Misafir Avatar
TURAN ALTINKAYA 3 yıl önce

hayirli uğurlu olsun.
denizliden saygılar ve sevgilerle

Misafir Avatar
mucizet bertiz @Ali AKSOY 3 yıl önce

bu sayın genel başkanikinci menderes arkadaşlar gözünüz aydın ilkseçimde ikdidarız inşallah

Misafir Avatar
Ibo 3 yıl önce

puufff: ufuk söylemez niye genel ba§kan olmadi......
ufuk usta ba§kan seçilseydi, dp'nin oylari otomatikmen 10% - 15% atardi.

Misafir Avatar
Zeybek Niyazi! 3 yıl önce

zeybek niyazi görevini yaptı, akp nin yolunu tekrar açtı, kenara çekilebilir.

banner631

banner632