Tesadüfen Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı olan polis kim?
"27 Nisan e-muhtırasını Genelkurmay içerisindeki Aydınlıkçı grup hazırladı."
"Ergenekon, PKK, Hizbullah, DHKP-C'nin içine sızdı."
"Öcalan'ı da Ergenekon eğitti."
"28 Şubat da Ergenekon işi."
Bu parlak fikirlerin sahibi, geçen günlerde 28 Şubat soruşturmasının tanığı olan ve önümüzdeki günlerde de Ergenekon davasında tanık olarak dinlenecek olan Bülent Orakoğlu.
Orakoğlu'nu biraz daha yakından tanıyalım. 1997 yıllarının başlarında Refahyolu iktidarı 36 ilin emniyet müdürünü, genel müdür yardımcılarını ve sekiz daire başkanını bir operasyonla değiştirdi. İstihbarat Daire Başkanı Emin Aslan, Tansu Çiller'in isteği ile görevinden alındı, yerine başkanvekili olarak Orakoğlu atandı. Yeni başkanvekilinin ilk büyük başarısı, Emniyet Genel Müdürü Alaattin Yüksel'in bir gece baskınıyla görevinden alınması ve yerine Kemal Çelik'in getirilmesi operasyonunu yürütmek oldu!
Hazian 1997'de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda "köstebek" skandalı patlak verdi. "Köstebek" Onbaşı Sarımısak'ın Emniyet istihbaratla bağlantısı ortay çıktı. Genelkurmay'ın bastırmasıyla Orakoğlu görevinden alındı, apart topar ABD'ye gönderildi, ancak dönüşünde tutuklandı.
Orakoğlu, Deniz Kuvvetleri Askeri Mahkemesi'nde, "Devletin emniyetini veya dahili menfaatlerini taalluk eden evrak veya vesikaları çalmak"tan yargılandı.
Bu davada tanık olarak dinlenen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Dairesi İstihbarata Karşı Koyma Şubesi Müdürü Yarbay Mehmet Aygüner, Orakoğlu'nu casusluk yapmakla suçladı. Aygüner, "Bu olayın, dost bir ülkede yürütülen istihbari faaliyetin esaslarını içerdiği tespitini yaptığını" söyledi. Aygüner'e göre olay, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'nın TSK'yı hedef alan "planlı operasyonel bir faaliyeti" idi.

YANLIŞLIKLA BAŞKAN!

Bülent Orakoğlu, 54 gün tutuklu kaldı, delil yetersizliğinden beraat etti. Hanefi Avcı "Haliç'te yaşayan Simonlar" adlı ünlü kitabında Orakoğlu için "yanlışlıkla ya da tesadüf eseri daire başkanı oldu" der!
Her kitabında, konuşmasında AKP'ye övgüler düzen Bülent Orakoğlu, "İhanet Çemberi" adlı kitabında, "Allah nasip eder parlamentoda görev yaparsak" diyor!
Ortağı Arif Doğan
Ergenekon ikinci davasının tutuksuz sanıklarından , "JİTEM'i ben kurdum" diye saçma sapan bir kitap yazan Arif Doğan, savcılık ifadesinde Bülent Orakoğlu ortak olduklarını açıklamıştı.
Arif Doğan'ın emekli olduktan sonra (1997) Ankara'da kurduğu güvenlik şirketi SBS'nin ortakları arasında Bülent Orakoğlu da bulunuyor. Şirketin başarılı olamadığını ve bir süre sonra kendini feshetmek zorunda kaldığını da ekleyelim.

ulusalkanal.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×