Ali Karadan kalanlar

Ali Kara, İşçi Partisi Ankara, Konya, Niğde, Karaman İl Örgütleri ile Ereğli ve Ulukışla İlçe Örgütlerinden partili arkadaşlarının katıldığı törenle, 9 Ocak 20120 Pazartesi günü, 20 yıl muhtarlığını yaptığı Gaybi köyünde toprağa verildi.

Üretimin ve toplumun içinde bir devrimci yaşam
62 yaşında yaşamını yitiren Ali Kara, köylüsüyle şehirlisiyle, sağcısıyla solcusuyla bütün Ereğlilerin tanıyıp sevdiği bir çiftçi önderi ve bir yerel devrimci önderdi. Sadece Ereğlilerin değil, Niğde’den Karaman’a, Konya’dan Ankara’ya, Ulukışla’dan Akşehir’e kadar Orta Anadolu’nun birçok il ve ilçesinin her görüşten devrimcilerinin de yakından tanıyıp sevdiği bir devrimciydi.

Ali Kara, 1960’ların devrimci yükselişi içinde, İvriz İlköğretmen Okulu öğrencisiyken sosyalizmi benimsemişti. Katıldığı bir gençlik eylemi yüzünden, 1971’de okul yaşamına son verilmişti. O günden sonraki 41 yıllık yaşamı, bir yanıyla, boylu boyunca Ereğli’nin tarımla uğraşan köylü ve kentlilerinin yaşamıyla haşır neşir bir yaşam olarak geçti. Bu haşır neşirlik içinde, Ziraat Odası yöneticisi oldu, muhtar oldu, ilçe ve il tarım müdürlüklerinde ve tarım kredi kooperatiflerinde köylülerin klavuzluğunu yapan bilinçli çiftçi önderi oldu. Bu mücadeleler içinde Ereğli çiftçilerinin doğal lideri oldu.

Ali Kara’nın 41 yılı diğer yanıyla da, sabırlı, inançlı, kararlı, bilgili ve her zaman örgütlü bir devrimcilikle dolu geçti. 1978’de TİKP’e katıldı ve 1978-1980 arasında TİKP Ereğli İlçe Başkanlığı yaptı. 1988’te Ereğli’de Sosyalist Parti’yi örgütledi ve ilçe yöneticilerinden biri oldu. 1991’den 2007’ye kadar İşçi Partisi Ereğli İlçe Başkanlığı, İlçe Yönetim Kurulu üyeliği, seçimlerde partinin Konya milletvekili adaylığı, Merkez Köylü Bürosu üyeliği görevlerini yürüttü. Ölümüne neden olan rahatsızlığıyla mücadele ettiği son 4 yılda yine Ereğli İşçi Partisi örgütünün en faal yöneticisi, en çalışkan üyesiydi.

Mücadelesini her zaman yaşamın gerçekleriyle sınayan devrimci
Ali Kara, Türk köylüsünün bütün olumlu özelliklerini kişiliğinde birleştirmiş ve bu olumlu özellikleri devrimciliğin erdemleriyle yoğurarak örnek bir devrimci kişiliğe ulaşmış bir dava insanıydı. Yaşamın her alanında çalışkan, üretken, gösterişsiz, dürüst, özverili ve sebatkâr olan bir devrimciydi. Bütün bu özellikleriyle, içinden geldiği kitlenin ve Ereğli halkının büyük güvenine sahip olmuştu.

Devrimciliğini hiçbir zaman onlardan kopmayan bir çizgide sürdürdü. Savunduğu devrimci görüş ve siyasetleri yaşamın pratiği içinde sınayarak benimseyen ve uygulayan bir devrimcilik çizgisi izledi.

Ereğli’ye komşu il ve ilçelerdeki devrimci çalışmalara da omuz vermiş, bu nedenle Konya’nın, Karaman’ın, Niğde’nin devrimcileri arasında da saygın bir yer edinmişti. Ereğli’nin bütün solcu aydınlarının ve yerel siyasi parti önderlerinin, sendika ve demokratik kitle örgütü yöneticilerinin, kamyoncular kooperatifinden pancarcılara, esnaf örgütlerinden pazarcılara kadar geniş yerel önderler kesiminin sayıp sevdiği bir sosyalist olarak tanınmıştı.

İşçi Partisi örgütleri ve üyeleri, bu örnek devrimcinin bıraktığı ve onun 41 yıllık mücadele yaşamından süzülmüş olan devrimci değerleri yayarak ve geliştirerek, Ali Kara’nın anısını mücadelesinde yaşatacaktır.

Arslan Kılıç
İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı

ulusalkanal.com.tr

Anahtar Kelimeler
Ali KataIşçi Partisi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
BAHATTİN DURAK 3 yıl önce

nasıl bir ağaç olduğu meyvelerinden belli olan, sevgili arkadaşım ali kara yı şükranla anıyor, eşine çocuklarına ve partisine baş sağlığı diliyorum. zonguldak/devrek