Amerikan petrol şirketleri ve AKP, Irakı bölmek için adımlar atıyor

Irak Hükümeti, yasadışı olarak nitelediği Irak'ın kuzeyindeki kukla yönetimle, Amerikan petrol devi Exxon Mobil arasındaki anlaşmanın iptali için Obama yönetimini uyardı.

Exxon Mobil ile Barzani devleti arasındaki anlaşmayı tehlikeli olarak niteleyen Irak Başbakanı Nuri El Maliki, bu durumun "savaşa" neden olacağı uyarısında bulundu.

Anlaşmanın Irak'ın dağılmasına neden olabileceğini belirten Maliki, ABD Başkan Barack Obama'dan duruma müdahale etmesini istedi. Kukla Kürt Yönetimi ise, petrol üretimlerini beş katına çıkarmanın yollarını arıyor.

Türkiye de Kuzey Irak'tan doğrudan ham petrol ithalatına hazırlanıyor. Dışişleri Bakanlığı Enerjiden Sorumlu Genel Müdür yardımcısı Berris Ekinci, "Türkiye Irak'ın ve özellikle Kuzey Irak Bölgesel yönetiminin enerji sektöründe meydana gelen gelişmelere kayıtsız kalamaz" dedi.

Exxon Mobil geçen yıl Kukla Devlet yönetimiyle, Kuzey Irak'ta 6 bölgede petrol aranmasını öngören bir anlaşma imzalamıştı.

Bağdat'ın tepkisine rağmen Kukla Devlet yönetiminin Petrol Bakanı Aşit Havrami, petrol üretimlerini beş katına çıkarmak için büyük petrol şirketleriyle yeni anlaşmalar imzalayacaklarını açıkladı.

ulusalkanal.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner631

banner632