İstanbula kaç İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu açılacak?

İstanbul'da 18 genel lise Anadolu İmam Hatip Lisesi oluyor bu okullarla birlikte İstanbul'da İHL sayısı 50 olacak.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü “genel liseleri anadolu lisesine" çevirme çalışmalarını tamamladı ve bakanlığa gönderdi. Bakanlık onaylarsa, İstanbul'da dönüştürülecek 150 genel liseden 18'i “Anadolu İmam Hatip Lisesi” olacak. Bakanlık illerden gelen dönüştürme listelerini Temmuz ayı içerisinde karara bağlayacak.

İSTANBUL’DA DİKKAT ÇEKEN OKULLAR

MEB’e gönderilen İstanbul’da Anadolu lisesine dönüştürülecek 18 okul arasında Beşiktaş Yenilevent Lisesi, Fatih Cibali Lisesi, Kadıköy İntaş Lisesi gibi okullar bulunuyor. Bu liseler yeni eğitim yılında Anadolu İmam Hatip Lisesi olacak. Genel liseye devam etmek isteyen öğrenciler ise yakın okullara kaydırılacak. Ancak öğrenci sayısı 1500’ü aşan liselerde bu öğrencilerin imam hatip okumak istememesi durumunda hangi okullara gönderileceği ise henüz belirlenmedi. Bu konudaki çalışmaları da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yapacak.

18 anadolu imam hatip lisesi açılmasıyla İstanbul’daki imam hatip lisesi sayısı 50 olacak. Beşiktaş’ta imam hatip lisesi açılmasıyla bu ilçedeki ilk imam hatip lisesi de olacak. Bakanlığa gönderilen ve imam hatip olacak İstanbul’daki 18 lise şunlar:

İLÇE İMAM HATİP OLACAK GENEL LİSE ÖĞRENCİ SAYISI

Arnavutköy : Hadımköy TOKİ Lisesi : 780
Bağcılar :Orhangazi Lisesi : 1601
Bağcılar :Gazi Lisesi : 1414
Bahçelievler :Ayazma Lisesi : 127
Bayrampaşa :Rıfat Canayakın Lisesi : 1594
Beşiktaş :Yenilevent Lisesi : 1085
Beyoğlu :Fındıklı Lisesi : 595
Fatih :Cibali Lisesi : 1124
Fatih :Vatan Lisesi : 1593
Kadıköy :İntaş Lisesi : 803
Kağıthane :Ahmet Buhan Lisesi : 1281
Küçükçekmece :Küçükçekmece TOKİ Halkalı Lisesi: 300
Maltepe :Şehit Er Çağlar Mengü Lisesi: 567
Pendik :Faruk Nafız Çamlıbel Lisesi: 320
Sarıyer :Yaşar Dedeman Lisesi:763
Şişli :Yunus Emre Lisesi: 756
Tuzla :Yunus Emre Lisesi: 571
Ümraniye :Namık Kemal Lisesi: 702

76 YENİ İMAM HATİP ORTAOKULU

İstanbul'da ayrıca 76 yeni imam hatip ortaokulu açılacağı belirtilmişti. İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul’da 1450 ilköğretim okulu olduğunu belirterek, bu okulların bin tanesinin ilkokul ve ortaokul olarak devam edeceğini, 450 okulun dönüşeceğini söyledi. Yıldız, dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini, velilerden gelen dilekçelerin de bu anlamda dikkate alındığını belirtmişti. Yıldız, İstanbul’a 76 yeni imam hatip ortaokulu açılacağını açıklamıştı. (Vatan)

ulusalkanal.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
hilal 11 ay önce

bayrampaşa anadolu imam hatip lisesinin kontejyanı kaçtır? ::))

Misafir Avatar
ZEYNEP @Alim Han 2 yıl önce

bir yunus emreyi bir namık kemali bilmeyen insan burda gelmiş kemikleri sızlıyordur diyor.gerçekten laf konuşacaksan önce git kendi tarihini ve kültürünü öğren sonra gel burda çene çal.imam hatipler bu kültürün devamını yansıtmaktadırlar.onları da kendi siyasetine alet etme.

Misafir Avatar
??? 3 yıl önce

sen yunus emre kim biliyor musun ki

Misafir Avatar
Azim 3 yıl önce

ayazma imam hatip lisesi ??? hahahahahaaaaaa

Misafir Avatar
rmysa @Alim Han 3 yıl önce

akpliler en iyisini yapıyolar bence yoksa bu millete kalsaydı dinlerini bile unuturlardı henazından şimdi dinlerni öğrenirler biraz imam hatip liseleriinde ..

Misafir Avatar
mehmet 3 yıl önce

yurdumuzda açılacak olan imam hatip okullarinin eğitim camiasina yurdumuza öğretmen ve öğrencilerimize hayirli olsun yüce allah dan dilerim. herkesin ramazan işerif ayi ve yaklaşan kadir gecesi kandili ramazan bayrami mübarek olsun hayirlara kardeşliğe birlik dirlik beraberliğe vesile olsun dilerim. selam sevgilerimle.

Misafir Avatar
Alim Han 3 yıl önce

bu akp-liler hükümeti artik cumhuriyetimizi iyice mahvetmek ve yok etmek iddiasindalar.bre olasicalar.hic olmazsa okullarin adini degistirin.yunus emre ve namik kemalin kemikleri sizliyordur