Aydınlık, Haber Türkü geçti!

Suriye'nin başkenti Şam'da 18 Temmuz günü sabah saatlerinde Ulusal Güvenlik Kurulu binasında önceden yerleştirilmiş bir bomba patlatıldı. Aydınlık Gazetesi, 19 Temmuz’da Suriye ve Hizbullah kaynaklarına dayanarak saldırının arkasında MOSSAD olduğunu manşetten duyurdu:

“Suriye ve Hizbullah kaynakları, patlayıcının bodrum katına binanın güvenliğinden sorumlu olan görevliler arasından dış istihbarat örgütlerince satın alınmış kişi veya kişilerce konulduğunu belirtiyor. Bu kaynaklara göre, saldırının arkasında, ABD istihbarat örgütü CIA, İsrail istihbarat örgütü MOSSAD ile Fransa, İngiltere, Suudi Arabistan ve MİT tarafından oluşturulan bir konsorsiyum bulunuyor. Ancak bunların içinde MOSSAD’ın ismi öne çıkıyor. (19 Temmuz 2012 Aydınlık)”

Patlamanın üzerinden 3 gün geçtikten sonra da Gazete Haber Türk Şam’daki saldırılarda MOSSAD’a işaret etti. Haber Türk’ün konuştuğu ABD’li eski bir ajan, “baştan aşağı MOSSAD kokuyor” dedi.

Türkiye, haberi önce Serhan Bolluk’un Genel Yayın Yönetmenliği’ndeki Aydınlık Gazetesi’nden okudu. Fatih Altaylı’nın yönetimindeki Haber Türk de Aydınlık’ı bir gün geriden yakaladı.

Sırada hangi gazeteler var?

Bu durum aklımıza Hıncal Uluç'un 6 Temmuz 2012 tarihli yazısını getirdi. Paylaşıyoruz:

Televizyonculuk!..

Televizyon zamanla yarışmadır.. Gazete ertesi günü bekler. Televizyon "Anında" imkanına sahiptir. Televizyon sorumlularının "Anında refleksi"ne sahip olmaları kaydıyla..
Haftasonu, NTV izliyorum.. "Gazetelerde bugün" diye anlatıyor biri.. Ekrana önce gazetelerin birinci sayfaları, sonra kesilip biçilmiş manşetleri geliyor..
Milliyet'in manşetini okuyor sunucu.. "Abdullah Öcalan nerde" gibi bir şey. Sunucu alt başlıklarla haberi anlatıyor.. "Aydınlık gazetesi günlerden beri yayın yapıyor ve Öcalan'ın İmralı'da olmadığını ilan ediyor. Nerde olduğunu cumartesi günü açıklayacaklar" diyor.
Yahu o gün cumartesi zaten.
Yani NTV sunucusunun (!) Milliyet'in manşetini okuyarak beni meraklandırdığı sorunun yanıtı, 100 metre ötedeki gazete bayisinde duruyor..
Ama bizim sunucu meraklı falan değil. Anlattıkları da umurunda değil. O önüne her gün takım olarak konan ayni gazetelere bakıyor sadece.. "Milliyet'in manşetinin yanıtı bugünkü Aydınlık'ta. Acele bir Aydınlık getirin" deme refleksi yok!.. Çünkü gazeteci değil. Çünkü merak etmiyor. Önüne gazeteleri koymuşlar. "Oku" demişler.. Okuyor o da.. Ötesi "Refleks"e girer. Kişisel reflekse.. Hani nerde?.
Programı, ekran başındaki bizlerle alay eder gibi bitiriyor.. Yahu bir espri yap hiç değilse.. "Merak eden gitsin bir Aydınlık alsın öğrensin Öcalan nerdeymiş.. Bizim TV'nin bütçesi yok, biz alamadık da" de ki haline gülelim, meslek adına ağlayacağımıza..

ulusalkanal.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
yobazsavar 3 yıl önce

habertürk kurulduğunda fena bir kanal değildi ama medyatik ve dinci çok kişi alındı yalçın babanın dediği gibi cinerin pavyonu oldu

Misafir Avatar
nuray demirel 3 yıl önce

tabiki serhan bolluk

Misafir Avatar
gerçekçi 3 yıl önce

peki bu olayın faili teröristin abd büyükelçisinin evinde yakalanmasına ne diyeceksiniz ?

banner631

banner632