Kartalda Cemevi Kültür Merkezi kundaklandı


Kartal'da yaşayan Alevi yurttaşlara yönelik kışkırtıcı saldırılar sürüyor.

Önceki gün Hürriyet Mahallesinde bazı Alevi yurttaşların evleri işaretlenmişti. İki gün arayla bu kez de mahallenin bitişiğindeki Erzincan Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kartal Şubesi Cem Evi ve Kültür Merkezi kimliği belirsiz kişilerce kundaklandı.

Cemevi karşısında bulunan apartman sakinleri, sabah saatlerinde Cem Evi'nde başlayan yangını fark ederek itfaiye ekiplerine ihbarda bulundu.

Yangın büyümeden müdahale eden itfaiye ekipleri, olay yeri inceleme tutanağı tutarak ayrıldılar.

Cemevi önünde bulunan masaların ateşe verildiği görülürken, yangına büyümeden müdahale edilmiş olması tehlikeyi engelledi.

Öte yandan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kartal Şubesi ve sivil toplum örgütleri akşam saat 19.00'da Kartal Meydanında basın açıklamasıyla saldırıyı protesto edecek.

YAŞANAN OLAYA TEPKİLER GELDİ


Kartal Hürriyet Mahallesi'nde, Alevi yurttaşların evini işaretleyen provokatörler amaçlarına ulaşamadı. Hürriyet Mahallesi'nde yaşayan yurttaşlar tek yumruk oldu provokatörlere karşı birlik ve kardeşlik mesajı verdi. Akşam saatlerinde yapılan açıklamaya sadece Alevi yurttaşlar değil, tüm mahalle sakinleri katıldı.

Kartal Hürriyet Mahallesi'nde Alevi yurttaşları hedef alan provokasyon girişimine karşı birlik ve kardeşlik cevabı verildi.

Mahallede yaşayan Trabzonludan, Rizeliye, Karslıdan, Erzincanlıya, Tokatlıdan ve Sivaslıya varana kadar bütün yurttaşlar tek yumruk oldu. Akşam saatlerinde sivil toplum örgütleri ve bölge sakinleri mahalle meydanında toplandı.

40'ı aşkın şehir ve mahalle derneği ortak açıklama yaptı. Ortak açıklamayı Hürriyet Mahallesi Güzelleştirme Derneği Başkanı Niyazi Şahin okudu.
“Alevisiyle, Sünnisiyle, Kürdü ve Türküyle kardeşlik içerisinde yaşadık ve birliğimizi kimse bozamayacak vurgusu...”

Evleri işaretlenen yurttaşların hepsinin Sivas Yıldızeli ilçesi Yağlıdere Köyü nüfusuna kayıtlı olması dikkat çekiciydi. Sivas Yıldızeli Yağlıdere Köyü Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Özkeklik de "mahallemizin huzurunu bozamayacaklar" dedi.

ulusalkanal.com.tr


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
nuray demirel 3 yıl önce

dinine kinine sahip çık zihniyeti neden hemen alevişeri anlar ,aleviler hz alinin soyundan değil mi,hz ali hz muhammedin amcasının oğlu değilmi,niye kiliseleri kundaklamazlar onlara göre allahın ehli kitap diye bozulan kitap olarak incili ,tevratı göstermesini de mi anlamaz ve zırvalarlar,hacı bektaşi veli alevi değil mi ,mevlana alevi değil mi onların sözlerinden medet umanlar

Misafir Avatar
nuray demirel @ilker özbilen 3 yıl önce

cami kundaklansa din elden gidiyor diye önde cüpbeliler arkasında başörtü isterük kadınlar sokaklara dökülür,cami kundaklansın demiyorum allahın ayeti,allahın adının anıldığı yerlere rabbim dokunmuyor,cem evlerindede allahın adı anılmaktadır,onlar cem evlerini kundaklayarak allaha karşı gelmekteler,hoş insanlığa karşı suç işleyen yapılara karşı suç işlemiş çok mu

Misafir Avatar
nuray demirel @ilker özbilen 3 yıl önce

cami kundaklansa din elden gidiyor diye en önde cübbeliler arkasında başörtülüler,koşturur durur cami kundaklansın diyen yok yapıların suçu ne adamlar adam değil allaha saygı dumazlar cem evleri allahın anıldığı yerler değilmi,okusunlar kuranı allahın anıldığı yerlere allah dokunmaz ayetini unuttularmi,kilise ve havralara rahmanım dokunmazken onlar cem evlerini kundaklayarak adeta ayete dahi isyan edenlerden başka nedir

Misafir Avatar
ezgi 3 yıl önce

arkadaşlar allah aşkına böyle şeylere inanmayın ya ben sünniyim ama bütün aleviler kardeşimdir bizi birbirimize düşürmeye çalışıyolar bu oyuna gelmeyelim lütfen hepimiz kardeşiz din insanın allahla kendisi arasındadır hepimiz bu konuda sağduyulu olalım.

Misafir Avatar
nuray demirel 3 yıl önce

kemal kılıçdaroğlu bu gibi sorunlarla ilgilensin,fettoşu büyük şahsiyet ilan etmeye çalışana kadar,işte o şahsiyetler,şu devirde hala alevi katlıyami yapacak kadar gözü dönmüş bunların,hani benim alevi vatandaşım diyordu bir zamanlar akepe,dinine kinine sahip çık diyen zihniyet,neymiş fettoş gözü dönmüş canavar,silivriden hasdaldan belli değil mi,siz nasıl bir alevi oldunuz hz aliyi kullananlar

Misafir Avatar
serkan akkoc 3 yıl önce

cianin ortadogu uzmanlari is basinda

Misafir Avatar
ilker özbilen 3 yıl önce

haberler hiç vermiyor, cami kundaklansa darbe olcak diye kılıf uydurup hergün haber verirdi yandaş medya

banner631

banner632