Türk ordusuna balyoz! Kim ne ceza aldı

Balyoz davasında karar açıklandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komuta
nı emekli Orgeneral Çetin Doğan'a müebbet hapis cezası verdi.

Gerekçe "Türkiye Cumhuriyeti İcra vekili heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs" olarak açıklandı. Ceza, "darbeye teşebbüsün yarıda kalması nedeniyle" 20 yıla indirildi.

Mahkeme muvazzaf ve emekli askerlerin büyük bir kısmına 18 yıl hapis cezası verdi. 18 yıl hapis cezası alanların isimleri şöyle.

18 YIL HAPİS CEZASI ALANLAR

MHP Milletvekili Emekli Korgeneral Engin Alan
Orgeneral Bilgin Balanlı
Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü
Emekli Korgeneral Nejat Bek
Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık
Emekli Orgeneral Ergin Saygun
Emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri
Emekli Albay Cemal Temizöz
Emekli Koramiral Kadir Sağdıç
Koramiral Abdullah Can Erenoğlu
Emekli Korgeneral Yurdaer Olcan

Heyet, davada yargılanan, Dursun Çiçek, Ahmet Zeki Üçok, Ömer Faruk Ağayarman ve Erdal Akyazı'nın da aralarında 80 asker hakkında 16 yıl hapis cezası verildi.

Mahkeme heyeti Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün ifadesi alınmadığı için dosyasının ayrılmasına karar verdi. Mahkeme, 80 tutuksuz sanıktan duruşma salonunda bulunanların tutuklanmasına, salonda olmayanlar hakkında ise yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. Dava yargılanan 34 kişi ise beraat etti.

DANİ RODRİK'TEN İLK TEPKİ


Çetin Doğan'ın damadı Dani Rodrik twitter hesabından şunları söyledi:
"Balyoz mahkemesi, Balyoz darbe planinin sahte ve kurgu oldugunu bile bile ceza vermistir. Olay budur, baska soylenecek laf da yoktur."

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA

MHP'DEN İLK AÇIKLAMA

TAYYİP ERDOĞAN'DAN İLK AÇIKLAMA


KEMAL KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

BÜLENT ARINÇ: MAHKUMİYETE SEVİNİLMEZ AMA BU BİR YARGI KARARIDIR


TANSEL ÇÖLAŞAN: AKP CUMHURİYET DEĞERLERİNİ KALDIRMADA ISRAR EDİYOR

1.5 yıldan fazla bir süredir devam eden 365 sanıklı “Balyoz” davasında karar her an çıkabilir. Mahkeme heyeti, karar için duruşmaya ara verdi. İzleyiciler "Harbiye" marşını okurken, sanıklar üç kez "sağol" diye karşılık verdi.

"SUÇSUZUM BERAATİMİ İSTİYORUM"

Son sözleri sorulan tutuksuz sanıklar şunlar:

-Özgür Ecevit Taşcı: Son sözümü daha önce söyledim.

-Berna Dönmez: Suçsuzum, beratimi istiyorum.

-Erdem Ülgen: Suçsuzum, beratimi istiyorum.

-Abdulkadir Eryılmaz: Suçsuzum, beratimi istiyorum.

İZDİHAM YAŞANDI

Binaya alınan sanık yakınlarının duruşma salonuna girmesi üzerine izdiham yaşandı. Sabah erken saatlerde Silivri'ye gelerek beklemeye başlayan yüzlerce sanık yakını saat 14.00 başlayacak olan duruşmayı beklerken binanın koridorunda, kafeterya da binanın dışında birbirleri ile sohbet etti. Balyoz davasında karar çıkacak olması nedeniyle basın mensupları da davaya yoğun ilgi gösterdi. Yaklaşık 60 basın mensubu duruşmayı izlemek için salona geldi.

Sanıkların duruşma salonuna alınırken sanık yakınları alkışlayarak "Türkiye sizinle gurur duyuyor diye slogan attı". Sanıklarda yakınlarına el salladı.

KARAR GÜNÜ KALP KRİZİ GEÇİRDİ

Maltepe Cezaevi'nde bulunan Kurmay Albay Hakan Mehmet Köktürk sabah saatlerinde koğuşta fenalaştı. Revire kaldırılan Köktürk GATA Haydarpaşa Hastanesi'ne sevk edildi. Kalp krizi geçirdiği tespit edilen Köktürk'e anjiyo yapılarak stent takıldı. Durumunun iyi olduğu belirtilen Köktürk yoğun bakımda tedavi altına alındı.


SON DURUŞMADAN NOTLAR...


250 TUTUKLU SANIĞIN TAMAMI HAZIR BULUNDU

Balyoz Güvenlik Harekat Planı davasında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs ettikleri iddiasıyla yargılanan 250’si tutuklu 365 sanıklı davanın son duruşmasına aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, emekli Oramiral Özden Örnek, YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı’nın da arasında bulunduğu 250 tutuklu sanığın tamamı katıldı.

YAKINLARI YALNIZ BIRAKMADI

Bazı tutuksuz sanıkların da katıldığı duruşmada sanıkları eşleri, çocukları, kardeşleri, arkadaşları da yalnız bırakmadı. Salonda izleyicilere ait bölümün de tamamiyle dolduğu gözlendi. Dosyada bulunan delillerin değerlendirilmeden, bazı tanıklar dinlenmeden Cumhuriyet Savcıları Savaş Kırbaş ve Hüseyin Kaplan’ın 920 sayfalık mütalaayı mahkemeye sunmasını protesto ederek duruşmaya katılmama kararı alan avukatlar duruşmaya yine katılmadı. MHP Milletvekilleri Ruhsar Demirer ile Bülent Belen de duruşmayı izledi. Duruşma salonunda hazır bulunan bazı sanıkların ellerinde ise Ergin Saygun’un “Türk Ordusuna İnen Balyoz” isimli kitabı vardı.

“BELİRSİZLİK ORTADAN KALKACAK”

Duruşma salonunda bulunan tutuklu sanıklar duruşmaya verilen aralarda kendilerini yalnız bırakmayan yakınları ile aralarında bariyerler olmasına rağmen yüksek sesle konuşmaya çalışarak sohbet ettiler. Bazı sanıklar ise duruşmaya ara verildiği sırada “kararın çıkması bizim için iyi. Belirsizlik ortadan kalkacak. Nasıl bir süreç yaşayacağımızı bileceğiz” dedi.

Hükümeti ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs ettikleri gerekçesi ile 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 250 tutuklu sanığın tamamı suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini ve tahliyelerini istediler.

Mahkeme heyeti sanıkların son sözlerinin ardından iddianame sırasına göre sanıklara son sözlerini sordu. Davanın bir numaralı sanığı 1. Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da arasında bulunduğu bazı sanıkların son sözleri ise şöyle:

“VERECEĞİNİZ KARAR HAKKINIZDA HAYIRLI OLSUN”

Emekli Orgeneral Çetin Doğan: “Tarih, ülkemizde ve dünya siyasal iktidarların belirli politik hedefleri uğruna nice kişi ve grupların düzmece bahanelerle yargılandığına şahittir. Adaletin ayaklar altına alındığı, insanların korku ile sindirildiği, özgür basının büyük ölçüde susturulduğu bu gibi durumlarda geçici olarak gerçek suçluların, zorbaların itibar görmesi, hatta yüceltilmesi, toplumların yanıltılması doğaldır. Ancak bugün saygı ve rahmetle alnılanlar ise dünün düzmece davalarının sanık ve mahkumlarıdır. Lanet ile anılanlar ise ‘Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi’ benzeri mahkemeler ile bu tür mahkemelere ruhsat verenler, kol kanat gerenler, haksız ve hukuksuzluğa alkış tutanlardır. Hatırlayacağınız gibi burada haksız, hukuksuz yargılamaya tepki olarak ‘Bu haksız ve hukuksuz davayı inatla sürdürmekte cüret ve cesareti nereden alıyorsunuz’ diye sormuştum. Sizden aldığım yanıt ise ‘Türk ulusundan’ olmuştu. Bu yanıtın inandırıcılığını, davanın geldiği bu son aşamada bütünüyle yitirdiğini sanırım. Vereceğiniz karar hakkınızda hayırlı olsun.”

“SÖYLEYECEK BİR ŞEY KALMADI”

MHP milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan: “Söylenecek her şey bugüne kadar söylendi. Söyleyecek başka bir şey kalmadı.”

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek: “Söyleyecek bir şeyim yok.”

Hava Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına: “Üzerime atılı suçlamayı reddediyorum.”

“KUVVET SİZDEDİR ANCAK HAK ŞU ANDA BİZİMLEDİR”

Emekli Orgeneral Ergin Saygun: “Davanın sonucunu etkileyecek pek çok tanık dinlenmedi. Dinlenmemiş bilirkişiler de mevcuttur. Kuvvet şuanda sizdedir. Ancak hak bizimledir.”

“MAHKEMEYİ TANIMIYORUM”

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz: “Mahkeme tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirdi. Bu mahkemeyi tanımıyorum. Söylenecek sözüm yoktur.”

“AYNI DÜNYADA YAŞADIĞIMIZI DÜŞÜNMÜYORUM”

Emekli Albay Dursun Çiçek: “3 yıldır hukuk okuyorum. O kitaplardan sizden farklı şeyler anlıyorum. Aynı dünyada yaşamadığımızı düşünüyorum. Sizden hiçbir talebim yok.”

MASUMİYETİMİZİ DAHA NE KADAR KANITLAYACAĞIZ”

Koramiral Deniz Cora: “Bu dava son söz aşamasında değildir. Neyin son sözü söylenecektir. Masumiyetimizi daha ne kadar kanıtlayacağız. Son söz bize bu iftiraları atanlar yakalandığında söylenecektir.”

Bülent Akalın, “Hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

“VATAN SAĞOLSUN”

Tuğamiral Şafak Yürekli ise “Son sözüm ilk sözümdür. Üzerime atılı bu mesnetsiz suçlamayı bir kez daha şiddetle reddediyorum. Şerefli Türk ordusu tasviye edilmeye çalışılıyor. Vatan sağ olsun” dedi.

ulusalkanal.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
celal ede 3 yıl önce

bu karar haklı bir karardır. bu karara teşekür ederim. insan haklarına saygılı demokrasi,ye demokratik özğürlüğe inanmış uygar bir karar olarak tam yerinde vahşi barbar gadar cunta darbe,sine zemin hazırlayan cunta,ya verilen ceza,yı ben az buluyorum bunlara mühebbet hapis ceza,sı verilmesi lazımdı.27 mayıs 1960 cunta ihtilal,ını 12 eylül 1980 cunta ihtilal,ını yaşayanlar başlarından geçenler bunları çok iyi bilirler.aslında bunlara hepsine mühebbet hapis ceza,sı verilmesi lazımdı.

Misafir Avatar
Ali Can Merter 3 yıl önce

oooh içimin yağları eridi. kendinizi acındırıp durmayın da paşa paşa girin bakalım içeri. zamanında millete yaptıklarınızın hesabını verin.yüce rabbim büyüklüğünü gösterdi yine.harbiye marşına içeride devam edersiniz. bırakın da vatan millet biraz rahat nefes alsın.yaşasın türk adaleti.

Misafir Avatar
cengizhan korkut 3 yıl önce

bu yalana ortak olan tüm mahkeme heyetini ve bu yalanı bilerek satılmış karakterleri ve ruhlarıyla beraber yürütmeye devam eden savcılara ve herşey bu şekilde yaşanırken durup izleyip milletin maşalığını yapan siyasetçilere yazılklar olsun diyorum. umarım bunların hepsi fazlasıylşa başlarına gelir.

Misafir Avatar
sezen atlı 3 yıl önce

hak yerini buldu bir daha kimse darbe marbe yapamaz 40 kere düşünür.

Misafir Avatar
Şemsettin SAMİ 3 yıl önce

beklenen ve beyefendiyi memnun edecek olan tüm emirler ve kararlar yerine getirilmiştir.
güçlü ordu ve güçlü türkiye böylece yaratılmış oldu.
yiğitlere binlerce selam olsun..

Misafir Avatar
Alev KUTAY 3 yıl önce

bu kararı alanlar ve suçlayanlar tarih önünde ve ahirette nasıl hesap verecekler merak ediyorum. i̇lahi adalet nasıl tecelli edecek göreceğiz.

Misafir Avatar
Teoman 3 yıl önce

komedi, bu dava geçersiz, aslinda bunlara ceza verenlere müebbet hapis cezasi verilmeli. kim bilir ? çark döner adalet yerini bulur.

Misafir Avatar
ERKAN DENİZCİOĞLU 3 yıl önce

balyoz:tüm saniklar harekatçi ve kurmay.sira hava kuvvetleri deniz kuvvetlerine gelecek.türk ordusu bitti tükendi nami şani şerefi beş kuruş bile olmadi.bu balyoz birgün sivil diktatör hükümetin başina inmelidir