Efe Boz Davasında mahkeme Valiliği ve MEBi cezalandırdı

6 yaşındaki Efe Boz, İstanbul'un Maltepe İlçesi'nde Dumlupınar İlköğretim Okulu’nun ana sınıfında eğitim görüyordu. Boz, 2010 yılında tek başına gönderildiği tuvalette lavabonun üzerine düşmesi sonucu feci şekilde hayatını kaybetti.

Efe’nin ailesi çocuklarını tek başına tuvalete gönderen ve uzun süre meraklanmayan okul yönetiminin cezalandırılmasını istedi ve hukuk mücadelesi başlattı. Aile sorumlular hakkında ceza davası; Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Valiliği hakkında da 1 milyon 150 bin TL istemiyle maddi- manevi tazminat davası açtı.

İstanbul 6'ıncı İdare Mahkemesi'nde görülen dava sonuçlandı. Mahkeme devletin, 25 bin TL maddi, 250 bin TL'de manevi olmak üzere toplam 275 bin TL tazminat ödemesine karar verdi. Maddi tazminat bedelini belirlemek için uzman bilirkişilerce hazırlanan raporda, Efe’nin hayat boyu ortalama yaşayacağı süre ve bu süredeki kazancı hesaplandı.

Efe Boz'un ailesine ödenecek 275 bin TL’lik tazminatı Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’nin ödemesi kararlaştırıldı.

Olayla ilgili rapor hazırlayan Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri ise okul yönetiminin ve öğretmenlerin tamamen suçsuz olduğunu ve Efe’nin yaramaz bir çocuk olduğu için öldüğünü belirtmişti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×