Olay yaratacak fotoğraf! Tuncay Güney, Fethullah Gülenin yanıbaşında
Aydınlık

29 Haziran 1994 günü Dedeman Otel’de çekilen fotoğrafta eski CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek, Fethullah Gülen, Cem Karaca ve Tuncay Güney yer alıyor. Bu isimler o tarihte Gülen’in kurucusu olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın kuruluş gecesinde birarada bulunuyor.

FETHULLAH’IN SEKRETERİ

Ergenekon davası Tuncay Güney’in ifadeleriyle başladı. Güney doksanlı yılların başında Altunzade’deki FEM Dersanesi’nin üst katında bulunan Gülen’in bürosunda çalışıyor. Güney 1972 doğumlu. Cemaatin yayın organı Samanyolu televizyonununun kuruluşunda bulunuyor. 1994 yılında “Doruktakiler” programını hazırlayıp sunuyor. Güney’in STV’de çalıştığı dönem aynı zamanda Gülen’in sekreterliğini yaptığı biliniyor. Randevularını ayarlıyor, günlük işlerini görüyor. Yani Güney, Gülen’e çok yakın bir isim. Bu fotoğrafta da 22 yaşındaki Güney Gülen’in yanıbaşında görünüyor.

‘GÜLEN’İ SORUNCA AFALLADI’

Ergenekon opresyonda yapılan ilk tutuklamalarından itibaren Tuncay Güney ismi Türkiye’nin gündemine girdi. Güney 2001 yılında 10 yıllık vize alarak ABD’ye gitti. Halen Kanada’da yaşıyor. Güney’in yüzlerce sorudan oluşan ifadesinde Fethullah Gülen‘le ilgili sorular çıkartılarak hiç dosyaya konmadı. Şubat 2001’de Tuncay Güney’in sorgusunu yapan İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi (KOM) Müdür Yardımcısı Ahmet İhtiyaroğlu Ergenekon mahkemesinde tanık olarak dinlendi. İhtiyaroğlu mahkemede, “Biri Tuncay Güney’e bir senaryo ezberletmiş, göndermiş. Oğlum seni kim gönderdi dedim. Hemen ardından Fethullah Gülen’i sorunca afalladı” dedi. İhtiyaroğlu Güney’in, sorgusunda Veli Küçük’ün yanına cemaat yerleştirildiğini itiraf ettiğini kaydetti.

STV: GÜNEY’LE ÇALIŞTIK

21 Mart 2008 günü Samanyolu televizyonu Tuncay Güney’le çalıştıklarını şu açıklamayla kabul etmek zorunda kaldı, “Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında adı gündeme gelen Tuncay Güney adlı şahıs, 01 Mart 1994 tarihinde Işık Prodüksüyon adlı şirkette yapımcı olarak göreve başlamış ve bu kurumla ilişiği 31.10.1994 tarihinde sona ermiştir. Söz konusu şahsın bu süre içinde dış yapımcı olarak hazırladığı röportaj türünde birkaç program Samanyolu TV’de yayınlanmıştır.”

ERGENEKON ŞEMASI

Ergenekon davasının temel dayanakalrından biri olarak gösterilen “Ergenekon Şeması”, MİT tarafından 2002 yılında oluşturuldu. Şemanın oluşturulmasında ise tek dayanak Tuncay Güney’in 2001 yılında polise verdiği ifadeler. Dönemin MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, en kritik anlarda devreye sokulan şema için, daha sonra “Saçma sapan birşey” ifadesini kullandı.

ulusalkanal.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
bence 2 yıl önce

cem karaca değil mi o

Misafir Avatar
leyla halid @köylüce 3 yıl önce

iyide resimdeki cem karaca

Misafir Avatar
neriman ulu 3 yıl önce

zaten, ergenekon davasına inanan sadece masonlar ve fettullahçı teröristler

Misafir Avatar
aLAETTİN şİRİN 3 yıl önce

beni tahrik edip durmayin . ne işlerinin olduğunu biliyorum da yazayim da anamin örekesini kavak ağacinin tepesinde göreyim değil mi ? haaa haaa haaa tencere yuvarlanmiş kapağini bulmuş.

Misafir Avatar
sydneyden turan 3 yıl önce

turkiyede fettullah gulen ajan isbirligiyle turkiyeyi parcalama girisimine dur diyecek bir vatansever savci kalmadiysa o vatan parcalansa daha iyi......

Misafir Avatar
köylüce 3 yıl önce

şu ergenekon davasında hiçmi bir namuslu tanık yoktur hepsi birbirinden namussuz alçak hainin teki bu nasıl iştir küresel fetullahçılık ve vesatçılıkmı acaba