Savcı Erhan Özen: Cumhuriyet Yıkıcılarıyla mücadele ettim
Can Özçelik

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) 2012 Yaz Kararnamesi ile İstanbul'dan Elazığ'a sürülen Cumhuriyet Savcısı Erhan Özen istifa etti. Savcı Özen, Elazığ'a atanmasının ardından HSYK'ya yaptığı itirazın oy çokluğuyla reddedilmesi üzerine böyle bir karar verdiğini açıkladı ve "Yaşadığım fiili ve psikolojik baskılar; asgari çalışma olanaklarımı bile ortadan kaldırdığından emekliye ayrılmamı zorunlu hale getirmiştir" ifadelerini kullandı.

Özen, sürgün edildiğinde Aydınlık'a verdiği demeçte, “Aydınlar hapiste ben sürülmüşüm ne ki. Bu, irtica ile mücadele ettiğim için yapıldı. Laik Türkiye için mücadeleye devam edeceğim” demişti.

2003'TE BAŞLADILAR

Elazığ Savcısı Özen, istifasının ardından da ilk demecini Aydınlık'a verdi. Özen, şunları söyledi: "1993 yılında müfettiş oldum, 10 yıl boyunca müfettişlik ve başmüfettişlik yaptım. 2002'de AKP iktidara geldi, 2003 yılında hakim kökenli olmama rağmen savcı olarak tayin edildim. 10 yıllık müfettişlik ve başmüfettşlik dönemimde özellikle tarikat, cemaat ve cumhuriyet yıkıcılarına karşı mücadele ettim. Bu yüzden de 2012 yılında 9 yıllık İstanbul Cumhuriyet Savcısı'yken Elazığ'a atandım. Çalışma şartlarım ortadan kaldırıldı, verimli olma olanaklarım yok edildi."

ÖNEMLİ MAKAMLARA DOKUNDUM

Özen, şöyle devam etti: "Başmüfettişlik dönemimde de şu anda önemli makamlarda olan kişiler hakkında inceleme ve soruşturma yapmıştım. Bu süreçte cumhuriyet değerlerine sahip çıktığım için adeta cezalandırıldım. Hatta üzerimde baskı kuranlar, Ergenekon davasının tanıklarına özellikle benim ismimi sorarak bu davaya beni dahil etmek istediler fakat başaramadılar. Kendi ilkelerimden taviz vermediğim için benim üzerimde baskı kurdular."

'SÜREKLİ ÖTEKİLEŞTİRİLDİM'

Elazığ Cumhuriyet Savcısı Özen, "Meslektaşlarıma Veda" başlığıyla yayımladığı mesajında da, "Kamu görevlisi olarak çalıştığım 35 yıl içinde, doğuştan kazandığım vasfım ve buna bağlı olarak edindiğim çağdaş dünya görüşüm nedeniyle sürekli ötekileştirildiğim hissini yaşadım" dedi. Özen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bütün aydınlarda özellikle hakim ve savcılarda olması gereken; çağdaş dünya görüşüne sahip, çevreye ve doğaya duyarlı, sanat ve edebiyata ilgili, demokrasinin vazgeçilmezliğine inanan, Cumhuriyetin kurucu değerlerini önemseyen, hukukun üstünlüğü ülküsüne bağlı, bir kişilik sergilemem gibi kişilik özelliklerim yanında, YARSAV (İstanbul Temsilcisi) ve kapatılan YARGI-SEN üyesi olmam göze batmış olacak ki son 10 yıl içinde sonuçsuz kalan soruşturma ve incelemelere muhatap bırakıdığımı adeta psikolojik tacize uğradığımı da belirtmek isterim.

'ADİL BİR DÜNYA DİLERİM'

"Bugüne kadar, tam bir tarafsızlık içinde, not ve terfi endişesi duymadan, eski, yeni, zor, kolay dosya ayrımı yapmadan, zevk ve onurla çalıştığım kutsal yargılama görevini layıkı ile yaptığım inancındayım. Bütün meslektaşlarıma; baskı ve tehditlerden uzak, coğrafi ve mesleki teminatı olan bir çalışma hayatı ile herkesin; ırk, dil, din, etnik ve siyasal görüş ya da başka bir ayrım olmaksızın yaşadığı adil bir dünya dilerim."

ulusalkanal.com.tr

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
keşke 2 yıl önce

keşke pes etmeseymiş !!!

Misafir Avatar
alim han 2 yıl önce

"sen yanmasan, ben yanmasam, nasil cikariz aydinliklara?" nazim hikmet böyle diyor, degil mi?ben diyorum ki,kendimizi yakmadan aydinliklara ulasacagiz.gün dogmadan neler dogar, bunu ancak ileri görüslü aydinlar tahmin edebilir ve bize anlatabilirler

Misafir Avatar
gökhan 2 yıl önce

iyi güzel mücadele etmişsinizde,neticede istifa etmişşsiniz.adamlar zaten bunu istiyor,zil çalıp oynuyorlardır.

Misafir Avatar
TAYYAR KARAKUŞ 2 yıl önce

onurlu tüm savcilari haki̇mleri̇ i̇sti̇fa bekli̇yor zaten. kendi̇si̇ni̇n yanindayiz.

Misafir Avatar
melike 2 yıl önce

sizin gibi değerli insanler neden boyun eğiyor neden savaşmıyor yazık değil mi