Fatih Altaylıya kapı gibi fotoğraf

Attila Çorum

Almanya'nın Baden Württenberg eyaleti başkenti Stuttgart, son yıllarda böylesi coşkulu bir hava yaşamadı. Hatta Levent Kırca'nın hazırlayıp oynadığı Azınlık'ın, 8-9 Şubat tarihlerinde bütün Almanya'da yapılan en çoşkulu, en görkemli ve en önmeli kültür-sanat etkinliği olduğu iddia edilebilir.
Oyunu 30 kadar sponsor destekledi. Şafak Çorum'un başında olduğu üç kişilik ekip, iki ay boyunca organizasyonun bütün yönleriyle ayrıntısına kadar kafa yordu. 10 bin el ilanı dağıtıldı. Basılan 3 bin 500 afiş izin alınarak derneklere, kafelere, lokalere asıldı. Ayrıca, kişisel görüşmelerle kentte yaşayan Türkler oyundan haberdar edildi. Onlarca gönüllü oyunun biletlerinin satışını üstlendi.
Biletlerin tamamı oyun tarihinden günler önce tükendi. Oyun tarihinden iki hafta önce kapalı gişe olacağı anlaşılınca, duyurular ve reklamlar durduruldu. Bilet bulamayan pek çok kişi, bir gece önce Levent Kırca'nın katıldığı Ulusal Kanal Gecesi'ne yönlendirildi.

1300 KIŞILIK SALON YETMEDI

9 Şubat cumartesi akşamı saat 20:00'de oynan Azınlık'a ilgi olağanüstüydü. Kapılar açıldıktan sonra 1300 koltuklu tiyatro salonu tamamen doldu. Salon görevlileri ricalar üzerine 40-50 sandalye daha ekledi. Salona giremeyip kapıdan dönenler oldu.
Oyunda izleyicinin tepkisi görkemliydi. Alkışların, kahkahaların, tezahüratın arkası gelmedi. İzleyicinin canlılığı, başta Kırca olmak üzere oyuncuları da etkiledi. Azınlık, karşılıklı coşku içinde hiç ara vermeden bir buçuk saat sürdü.
Azınlık şöleni yetmemiş olmalı ki izleyiciler oyundan sonra uzun süre salonu terketmedi. Levent Kırca, Önüm Arkam Sağım Solum Dönek adlı yeni kitabını izleyicilere imzaladı. İmza kuyruğu salona sığmadı, fuayeye taştı. Kitap imzalama, resim çektirme faslı da bir buçuk saat sürdü.
Devrimci sanatçı Levent Kırca'yı itibarsızlaştırma kampanyası yürütenler, Stuttgart'tan da büyük ilgiyi görmüş oldular. Kaldırdıkları taş bir kez daha ayaklarına düştü.

EYALET BAŞBAKAN YARDIMCISI'NDAN KAHVALTI

Baden Württenberg eyaleti Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı, SPD Eyalet Başkanı Dr. Nils Schmid ve eşi Tülay Schmid, Levent Kırca ve Azınlık ekibini kahvaltıya davet etti.
Schmid ailesi Kırca ve arkadaşların çok sıcak karşıladı. Tülay Hanım, Kırca'ya Olacak O Kadar'ı seyrederek büyüdüğünü, bazı tiplemeleri unutamadığını belirtti.
Ev sahibi eyaletin önde gelen saygın bir siyasetçisi, konuk da İşçi Partili Ulusal Kanal Genel Müdürü olunca, sohbet ister istemez siyasi içerik kazandı. Bakan Schmid geleneksel Türk-Alman dostluğundan ve yakında Türkiye'ye yapacağı geziden söz etti.
Levent Kırca, AKP'nin Cumhuriyeti yıktığını, Batı'nın Türkiye'yi Suriye ile savaşa sokmaya uğraştığını, NATO?nun savaşa yol açabilecek provokasyonlar yaptığını, AKP'nin Türkiye sınırlarını teröristlere açtığını anlattı. Silivri'de tutulanlar ile AKP'nin “ileri demokrasisi” arasındaki ilişkiyi açıkladı.
Sohbete, Alman askerlerinin başına çuval geçirilmesi de konu oldu, ama tatlıya bağlandı.
Azınlık gösterisini düzenleyen ekip adına Şafak Çorum, Bakan Nils Schmid ve eşi Tülay Schmid, “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var” diyerek, iki kahve fincanı, cezve ve lokum armağan etti. Şafak Çorum, "doğduğu ülkenin çok sevilen bir sanatçısına gösterdiği nazik ilgiden” dolayı, “yaşadığı ülkenin saygın siyasetçisine” teşekkür etti. “Karmakarışık dünyada insani duyguların hâlâ yaşadığına dair umutları canlı tutan insanca bir parıltıydı” bu...

ULUSAL KANAL DAYANIŞMA YEMEĞINDE AYDINLAR, SIYASETÇILER, IŞADAMLARI

Azınlık oyunun sahneleneceği cumartesi akşamından bir gün önce, cuma akşamı Ulusal Kanal'a destek gecesi düzenlendi.
Geceye, oyuna bilet bulamayanların bir bölümü, 200 dolayında davetli katıldı. Davetliler arasında işadamları, çeşitli partilerde çalışan siyasetçiler, 10 yılı aşkın süredir Stuttgart'ta faaliyet gösteren Firkat Klasik Türk Müziği Korosu üyeleri ve yöneticileri, Kirchheim-Teck Türk Kültür Merkezi yöneticileri, Herrenberg İşçi Derneği yöneticileri bulunuyordu. Ayrıca SPD milletvekili adayı Belediye Meclisi Üyesi Ergun Can, CDU’dan Kültürlerarası Diyalog Görevlisi Olcayto Dingersu, Saz Kültür Derneği Başkanı Ali Alagöz, Stuttgart Türklerden Sorumlu Eğitim Danışmanı Ali Gülbahar, Türkiye Antakya Hırıstiyanları Cemaat Başkanı İbrahim Berberoğlu, Stuttgart Türk Okul Aile Birlikleri eski Başkanı Sinap Çakar, Azınlık ana sponsoru Birtat adına Dr. Ahmet Ertekin ve bir çok dernek geceye katıldı.

MÜZIK FIRKAT ŞEF YALOVALI'DAN

Yemekli gecede, Firkat'ın şefi, klarnet ustası Bekir Yalovalı, Ulusal Kanal yararına müzik yaptı. Müziğe zaman zaman Levent Kırca da eşlik etti. Azınlık ekibinden Zafer Sabuncu, Bekir Yalovalı'nın eşliğinde şarkılar söyledi.
Geceyi düzenleyen Şafak Çorum, yaptığı açış konuşmasında, "Nerede milletin başı derde girse, nerede millet isyan etse, dirense Ulusal Kanal oradadır. Çünkü Ulusal Kanal milletin kanalıdır. Yoksulun, darda olanın, emekçinin, milli sanayicinin, üstüne biber gazıyla, panzerle gidilen gencin gözü, kulağı, sesidir! Bu nedenle Ulusal Kanal'ın Genel Müdürü Turan Özlü Silivri zindanında tutulmaktadır! Çeşitli uyduruk bahanelerle Ulusal Kanal basılır, hesapları incelenir, kablolu yayın hakkı komplolarla elinden alınır" dedi ve destek çağrısında bulundu.

KIRCA'NIN KONUŞMASI

Ulusal Kanal Almanya Temsilcisi Ali Doğan ile Türkiye Gençlik Birliği Stattgart Temsilcisi Onurcan Çağatay'ın kısa destek konuşmasından sonra, Levent Kırca söz aldı. Kırca özetle şunları söyledi:
"Ulusal Kanal'a maaş almak için değil görev yapmak için geldim. Kanalın müdürü olmam istendi. Bu benim için bir emirdi ve kabul ettim. Reddetme hakkını kendimde göremezdim. Genel Müdürlük makamına layık olmak için çalışıyorum. Cumhuriyet yıkılıyor, ülke bölünüyor ve bazıları televizyonlara çıkabilmek için mevcut yönetimi desteklediklerini söylüyorlar. Ülkeye büyük kötülük ediyorlar. Bugün Türkiye kötü bir yandaşlık süreci yaşıyor. İçlerinde biz sanatçılardan da var. Bunları şiddetle kınıyorum. Sanatçı ülkesinin parçalanmasında yandaş olamaz, felakete seyirci de kalamaz."
Konuşmasını uzun uzun alkışlarla tamamlayan Levent Kırca, İşçi Partisi'ne katılanlara rozetler taktı. Sonra Azınlık oyununın afişlerini bağış karşılığı imzaladı, davetlilerle fotoğraflar çektirdi.
Gecede Ulusal Kanal'a destek veren restoranların ve Ulusal Kanal sever hanımların katkısıyla hazırlanan zengin büfeden yemekler yenildi.

ulusalkanal.com.tr

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
abitter zor 2 yıl önce

bu da birilerine kapak olsun

Misafir Avatar
yakupcemil 2 yıl önce

yani şimdi de ,fatih altaylı'da mı, bu fotoğrafı katlayacak, bükecek cebine sokacak!...

Misafir Avatar
gökhan 2 yıl önce

evet ben yalakayım,diyen f.altaylı değil mi?medeni cesaretinden! ötürü kendisini tebrik etmek lazım....2 nci,3 üncü diğer şahıslara ilan olunur,aynı ifadeyi kendilerinden bekliyoruz.örnek alsınlar..

Misafir Avatar
gökhan 2 yıl önce

evet ben yalakayım,diyen f.altaylı değil mi?medeni cesaretinden! ötürü kendisini tebrik etmek lazım....2 nci,3 üncü diğer şahıslara ilan olunur,aynı ifadeyi kendilerinden bekliyoruz.örnek alsınlar..

Misafir Avatar
Gürhan Salihlili 2 yıl önce

bravo levent kırca'ya!

Misafir Avatar
ponçaka dede 2 yıl önce

şunuda sıksık vurguluyorum ama ne kadar dikkate alırsınız bilmem. levent kırca'yı severim ama levent kırcanın uslubunda ki hatalar sizede zarar verecektir emin olun.özellikle ülkenin şuan ki durumuna bakarak bir kesime sevsekte sevmesekte sıkma başlar diye hitabı yanlıştı.birilerini aşağılayark mı kendimize çekeceğiz.aşağılamak ötekileştirir.ulusal kanal uslubuna uymuyor

Misafir Avatar
ponçaka dede 2 yıl önce

sorun sayımızın azlığında değil buna emin olun.sorun bu bir araya gelen insanlara görevler vererek sonuçlar oluşturmakta.yoksa milyonlarca karıncanın bir araya gelmesinin önemi yok bunların organize olarak hareket ettirmekte

Misafir Avatar
eFe 2 yıl önce

bende hanimla ordaydim hatta resimlerini cektim doluydu biletde bulamadik basta sonra sandalye eklediler biletde bir yerden 36 tane daha geldi ögle girebildik...