Poyrazköy Davası
Özer Sürmeli


Poyrazköy davasında yeni bir skandal daha yaşandı. Mahkemenin üye hakimi Mehmet Hamzaçebi, Adalet Bakanlığı'na bir rapor yazdı ve dijital verilerdeki sahtecilikleri örtbas etmeye çalıştı. Hakim, sahtecilikleri ortaya çıkaran bilirkişi raporlarının manipülasyon amaçlı olduğunu iddia etti. Avukatlar üye hakimin ihsas-ı reyde bulunduğu, yani görüşünü önceden belli ettiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Ancak mahkeme talebi reddetti. Öğleden sonraki oturuma çıkan mahkeme heyetinde Hamzaçebi'nin de yer alması üzerine avukatlar duruşmayı terk etti.


8'i tutuklu 87 subayın yargılandığı Poyrazköy davasının 25. duruşması yapıldı. Duruşmada, üye hakim Mehmet Hamzaçebi'nin 7 Aralık'ta Adalet Bakanlığı'na gönderdiği skandal bir yazı ortaya çıktı.

O tarihte mahkemeye başkanlık eden Hamzaçebi, kaleme aldığı yazıda, sahtecilikleri örtbas etmeye çalıştı. Hamzaçebi, dijital verilerdeki çelişkileri ortaya çıkaran bilirkişi raporlarının manüpilasyon amaçlı olduğunu iddia etti. Hamzaçebi, raporları avukatların kasten hazırlattığını öne sürdü.

Avukatların, kendi özel istekleri doğrultusunda Tevfik Koray Peksayar isimli şahsa rapor hazırlattığı, Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından hazırlanan raporu manipule amaçlı olarak mahkeme dosyasına sundukları; ve CD ve DVD içerikleriyle oynandığı izlenimi vermeye çalıştıkları anlaşılmıştır.

Duruşmada yazıyı okuyan avukat Kemal Yener Saraçoğlu, üye hakim Mehmet Hamzaçebi hakkında reddi hakim talebinde bulundu.

Mahkeme, yazıda subjektif bir değerlendirme bulunmadığını ve dosyanın bütününü kapsayan bir öne sürerek bu talebi reddetti.

Duruşmanın öğleden sonraki oturumuna çıkan heyette üye hakim Mehmet Hamzaçebi'nin yer alması üzerine, avukatlar salonu terketti.

Avukatlar salondan ayrılırken, üye Hakim Hamzaçebi, kendisine söz hakkı doğduğunu söyleyerek konuşmak istedi. Avukatların yanıtı ise söylenecek söz kalmadı oldu.

Söz konusu yazının AİHM'e yapılan şikayete karşı savunma hazırlamak amacıyla Adalet Bakanlığı tarafından talep edildiği öğrenildi.

TERTİBİ DEŞİFRE EDEN ORHAN AYKUT TANIK OLACAK

Tertibi deşifre eden isim, Poyrazköy davasında tanık olacak! Eski AKP Milletvekili İhsan Arslan'ın ekibinde yer alan ve TSK'ya yönelik tertiplerin nasıl hazırlandığını açıklayan Orhan Aykut, Poyrazköy davasında tanık olarak dinlenecek.


O.A. 2005'ten sonra başladılar gömmeye. Örneğin Ziir Vadisi'ndeki silahları bizzat Ankara İstihbaratı gömmüştür. İhsan Arslan'ın şeyinde oldu. O krokiler vs. hepsi İhsan Arslan'ın ofisinde üretilmiş, sahte.

Bu ifadelerin sahibi Orhan Aykut, Poyrazköy davasında tanık olarak dinlenecek. Eski AKP milletvekili İhsan Arslan'ın ekibinde yer alan ve TSK'ya yönelik tertiplerin nasıl hazırlandığını tek tek anlatan Orhan Aykut, bildiklerini Poyrazköy davasında anlatacak.

Davanın bugünkü duruşmasında, mahkeme başkanı Vedat Yılmaz Abdurrahmanoğlu, "Sıranın savunma tanıklarının dinlenmesine geldiğini" söyledi.

Bunun üzerine söz alan emekli Tuğamiral Fatih Ilgar, sahte delilleri nasıl ürettiklerini itiraf eden Orhan Aykut'un dinlenilmesini talep etti. Mahkeme başkanı bu talep üzerine "getirin dinleyelim" dedi.

O.A.- Evet. Poyrazköy de var. Örneğin Bedrettin Dalan'ı diskalifiye etmek, okullarını kapatmak için onun toprağına da gömdüler. Ulusal Kanal - Poyrazköy'deki silahları kim gömdü? O.A.- Kendileri gömmüş. İhsan Arslan'ın yanında en az bin kişi çalışıyor.
Savunma avukatları Orhan Aykut'a ulaşarak yarınki duruşmada hazır olmasını sağlamak için çalışamaya başladı.

Aykut, Balyoz CD'lerini Ankara Dikmen'de İhsan Arslan'ın ofisinde hazırladıklarını ve Poyrazköy'de bulunan mühimmatları Arslan'a bağlı ekibin gömdüğünü açıklamıştı.

O.A. - Bir valizin içindeydi. Büyük bir valiz. Çünkü biz Ankara'ya giderken, beraber gittik, aynı arabada gittik. İhsan Arslan yolda sık sık Ramazan Akyürek'i arıyorlardı. "Bunlar bize çok lazım" diyordu. Biz Dikmen'e gittiğimiz zaman Ramazan Akyürek de geldi. Onlar belgeleri aldılar, 5'inci kata gittiler. Zaten 5'inci katta yaklaşık 50-60 kişi çalışıyorduk.
- Ne yapıyordunuz?
O.A. - Sahte bir şeyler yapıyorduk. Zaten iddianameler orada hazırlandı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mitras 2 yıl önce

umarım bu hakimlerin bir gün görevi kötüye kullanmakdan yargılandığını görürüz...

Misafir Avatar
eren aydin 2 yıl önce

daha neler çıkacak?????????

Misafir Avatar
KALABALIK BULUT 2 yıl önce

bu yargiçlarda hak hukuk adalet heyhaaaaaaattttt :(((