TRT Yönetim Kurulu'na kendisini uygun buldu

RTÜK dosyasının son bölümünde RTÜK Başkan Yardımcısı Arslan Narin'in kendisini nasıl TRT Yönetim Kurulu Üyeliğine getirdiği ve RTÜK'ün Başbakanlık iznini nasıl tahrif ettiğini göreceğiz

TRT Yönetim Kurulu'na kendisini uygun buldu

TRT Yönetim Kurulu'na aday olanların hukuki denetimini yapan RTÜK Başkan Yardımcısı ve 1. Hukuk Müşaviri Vekili Arslan Narin'in kendisini de TRT Yönetim Kurulu'na aday gösterdiği ortaya çıktı. Narin'in kendisini adaylığa uygun bulduğu resmi yazının altında da yine Narin'in imzası var.

TRT Yönetim Kurulu'nda Recep Şahin'in görev süresinin dolması nedeniyle bir kişilik boşluk oluştu. TRT Yönetim Kurulu üyeliğine talip olmak isteyen 15 kişiyse ilgili kurum olan RTÜK'e başvurdu. Zira TRT Yönetim Kurulu'na yapılacak atamalarda adayları RTÜK belirliyor, son seçimi Bakanlar Kurulu yapıyor.

Bu seneki adaylar arasında RTÜK'ün çok yakından tanıdığı bir isim de vardı: RTÜK Başkan Yardımcısı ve 1. Hukuk Müşaviri Vekili Arslan Narin. Narin, Başkan Yardımcısı görevi nedeniyle aynı zamanda RTÜK'e yapılan başvuruları da inceleyen kişi.

Narin kendisinin de aralarında bulunduğu 15 kişinin başvurularını inceledi, belge eksikliği olanları ve ölçütlere uymayanları belirledi. 91822370-050.01.01/362 Sayı numarasıyla RTÜK Başkanı Davut Dursun'a gönderdi. Başkan yardımcısı sıfatıyla altına imza attığı uygunluk yazısında Arslan Narin kendisini de TRT Yönetim Kurulu Üyeliğine uygun buldu.

Akılları karıştıran soruysa aynı anda bir yayın kuruluşunda yönetim kurulu üyeliği yapıp nasıl aynı zamanda o kurumu denetleyeceğiydi. Zira TRT de RTÜK'ün denetimi altındaki bir yayın kuruluşu.

RTÜK Başkanlığı Başbakanlık iznini nasıl tahrif etti?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun merkezini İstanbul'a taşımak isteyen RTÜK Başkanı Davut Dursun'un Başbakanlıkla yapılan yazışmaları çarpıttığı ortaya çıktı. Dursun, Başbakanlık'ın Bölge Temsilciliği için verdiği izni merkez binası içinmiş gibi göstererek kurul üyelerini yanıltmaya çalışmış.

RTÜK Başkanı Dursun, 06.01.2012 tarih ve 813.02/000365 sayısıyla Başbakanlık Yardımcılığı'ndan RTÜK'ün mülkiyetindeki taşınmazlar karşılığında hizmet binası olarak kullanılmak üzere yeni gayrimenkul edinilmesi talebinde bulundu. Başbakan Yardımcılığı konuyla ilgili gönderdiği 10:02.2012 tarih ve 01.01-10084 sayılı yazıda RTÜK'ün mülkiyetinde bulunan ve ihtiyaç kalmayan Adana'daki taşınmaz karşılığında TOKİ ile yapılacak protokol kapsamında İstanbul Bölge Temsilciliği için kullanılmak üzere gayrimenkul edinilmesine izin verdiğini bildirdi. Başbakan yardımcılığı böylece RTÜK'ün İstanbul'da bir merkez binası yapmasına izin vermediğini sadece bölge temsilciliğine onay verdiğini belirtmiş oldu.

Ancak RTÜK Başkanı Dursun, Başbakan Yardımcılığı'nın ilgili yazısını Üst Kurul'a ufak bir değişiklikle getirdi. Üst Kurul'a sunulan 05.11.2012/756/194 sayılı belgede "Başbakan Yardımcılığı'nın yukarıda yeralan cevabi yazısına dayanılarak, İstanbul ilinde Üst Kurul Merkez binası yapılması" ifadelerine yer verildi. Oysa Başbakan Yardımcılığının ilgili yazısında merkez bina izni verilmiyordu, yalnızca bölge temsilciliği izni sözkonusydu.

Konu Üst Kurul üyelerinin uyanıklığı sayesnde çözüldü. Üst kurul'un 7 Kasım 2012 tarihli toplantısında bölge temsilciliği konusunda bir izin verildiği saptandı. Bu durum "İstanbul ilinde Bölge temsilciliği hizmet binası yapılması için" ifadesiyle Üst Kurul'un kararına yansıdı.


Başbakanlık makamına gönderilen Arslan Narin imzalı yazı


ulusalkanal.com.tr


banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.