TSK'dan ABD'ye uyarı!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Efes 2016 tatbikatında yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. TSK'nın dünyada barış için kurulan ittifaklara destek sağladığını" belirten Orgeneral Akar: "Unutulmamalıdır ki ittifaklar kurulurken verilen sözler ve vaatler birer ahittir." dedi

TSK'dan ABD'ye uyarı!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, yaptığı açıklamada "Mücadelemiz etnik ve mezhep ayrımı yapmadan tüm vatandaşlarımızın güvenliği sağlanana ve terör bitene kadar devam edecektir" ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölgede ve dünyada barış ve istikrarın sağlanması için kurulan ittifaklara destek sağladığını belirterek, "Ancak unutulmamalıdır ki ittifaklar kurulurken verilen sözler ve varılan mutabakatlar karşılıklı birer ahittir." dedi.

Akar'ın, EFES 2016 tatbikatında yaptığı konuşma metni şu şekilde:

1975 yılında başlayan ve bu yıl ilk kez sekiz (8) dost ve müttefik ülkenin katılımıyla birleşik ve müşterek olarak icra edilen EFES Tatbikatının Seçkin Gözlemci Gününe hoş geldiniz.

Öncelikle ifade etmek isterim ki; bir orduyu güçlü yapan en önemli unsur;nitelikliinsan gücüdür. Bunu sağlayan da şüphesiz eğitimdir.Askeri eğitim ve öğrenim süreci içinde tatbikatlar, eğitimin zirve noktalarıdır.

Zaten Atatürk’ün de ifade ettiği gibi; “Harpte başarı sağlamak için askerlerin ve subayların savaşta sahip olmaları gereken vasıf ve üstünlüklerin barışta onlara kazandırılması” gerekir. Diğer bir ifade ile “Barışta ter dökmeyen, savaşta kan döker.”

Risk ve tehditlerin sürekli değiştiği günümüz güvenlik ortamında, ülkemizin her türlü tehlikeden uzak tutulabilmesi, diğer millîgüç unsurlarının yanı sıra,Türk Silahlı Kuvvetlerinin de güçlü olmasını zorunlu kılmaktadır. Ancak güçlü bir ordu;etkin, caydırıcı ve saygın olabilir.

Bir ordu için en büyük başarı savaşlarda zaferler kazanmaktan ziyade, savaşa meydan vermemektir.

Çünkü yine Atatürk’ün dediği gibi; “Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir.” Bu nedenle, güçlü bir ordunun esas varlık sebebi; barış ve kriz dönemlerinde caydırıcılık sağlamak, savaşı başlamadan bitirmektir. Bu anlayışı en veciz bir şekilde atalarımız “Hazır ol cenge, ister isen sulh-u salah.” diyerek ifade etmişlerdir.

Dost ve müttefik ülkeler olarak benzer tehditlerle mücadele ediyoruz; hepimizterörizm,sınır güvenliği, yasadışı göç ve benzeri güvenlik sorunlarıyla karşı karşıyayız.Bunun yanı sıra, günümüzde vekâlet (proxy) savaşlarının modern ve güncel uygulamalarını dagörmekteyiz. 

Böyle bir dönemdeicra edilen bu tatbikat; birliklerimizin ve personelimizin birbirini tanıması, eğitim ve tecrübe paylaşımı için uygun bir ortam oluşturmuştur. Bu ve benzeri tatbikatların,katılımcı ülkelerin birlikte çalışma ve harekât icra etme kabiliyetine büyük katkı sağladığıve sağlayacağı daaşikârdır.

EFES Tatbikatının başka bir yönüne daha değinmek istiyorum. Günümüzün harekât ortamıkarmaşık ve çok boyutludur.Bu ortam millî güç unsurlarının birbirlerini tamamlayacak ve destekleyecek şekilde kullanılmasını diğer bir ifade ile “kapsamlı yaklaşımı”zorunlu kılmaktadır.Harekâtınbaşarısı,harekât ortamındaki asker ve sivil bütün kurum ve kuruluşların işbirliği, diyalog ve koordinasyon içinde çalışmasına bağlıdır.

Bu tatbikatta;“kapsamlı yaklaşım” dasivil kamu kurumları, hükümet dışı organizasyonlar ve medya temsilcilerinin katılımıyla başarıyla uygulanmıştır.  

Türk Silahlı Kuvvetleri, en öncelikli görevi olarak,terörle mücadeleharekâtını, siyasi direktif doğrultusunda büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmektedir.

Asker, polis, korucularımızın omuz omuza ve ölürsem şehit, kalırsam gazi inancıyla yürüttüğü bu mücadelede hiçbir sivil ve masum vatandaşımızın zarar görmemesi için azami gayret ve dikkat sarfedilmektedir. Mücadelemiz, etnik ve mezhep ayrımı yapmadan tüm vatandaşlarımızın güvenliği sağlanana ve terör bitene kadar devam edecektir.

Bu vesileyle, aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, değerli ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Türk Silahlı Kuvvetleri, karada, denizde ve havada ülke sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için gerekli her türlü tedbiri almaktadır.

Yasadışı sınır geçişlerini engellemek maksadıyla özellikle Suriye ve Irak hudutları ile Ege Denizi’ndeki birliklerimiz ve varlığımız; personel, teknoloji ve kaynaklar bakımından takviye edilmiştir.

Ülkemizin güvenliğini doğrudan ilgilendiren ve sınırlarımızın hemen ötesinde meydana gelen gelişmeler de yakinen takip edilmekte ve her türlü tedbir alınmaktadır.

Bu operasyonel faaliyetlerimizin yanısıra;

Askerî yeteneklerimizi, sistemik ve sistematik bir şekilde bulunduğumuz çağa ve koşullara uyumlu hâle getirmek ve her yönüyle millî bir ordu olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonunu öncelikle yerli imkânlarımızla gerçekleştirmek hedeflenmektedir.

Ancak her türlü teknik ve teknolojinin kazanılmasının ötesinde, güvenliğimizin gerçek teminatının ise teknik ve teknolojinin üretilmesi olduğu düşünülmektedir.

Bu hedef doğrultusunda; Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç ve sorunları, harp sanatı ile harp silah, araç ve gereçlerindeki gelişmeler, kaynak ve personel miktarındaki azalmalarve bölgemizdeki krizlerden alınan dersler çerçevesinde geliştirilen “TSK-2033 Türk Silahlı Kuvvetleri Kurumsal Gelişim Projeleri”ne yönelik çalışmalarımız da yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Üstün nitelikleri haiz kahraman ve fedakâr personeli ve milli kaynaklarla her geçen gün daha da geliştirilmekte olan imkân ve kabiliyetleri ile etkin, caydırıcı ve saygın bir ordu olan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin öncelikli hedefi; ülkemizde, bölgemizde ve dünyada güvenlik, huzur, barış ve istikrara katkı sağlamaktır. 

Türkiye, komşularıyla dostane ilişkiler geliştirilmesi ve sorunların çözülmesi için diplomatik ve askerî iletişim kanallarını her zaman açık tutmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri daima sorunların öncelikle diyalog yolu ile çözümünden yana olmuştur. 

Ancak Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkemiz ve bölgenin huzur ve güvenliğini bozan ihlallere duyarsız kalması, bunlara müsaade etmesi beklenemez.

Türk Silahlı Kuvvetleribölgemizde ve dünyada, barış ve istikrarın sağlanması için kurulan ittifaklara da destek sağlamaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki ittifaklar kurulurken verilen sözler ve varılan mutabakatlar, karşılıklı bir ahittir.

Türk Silahlı Kuvvetleri; gücünü sadece sahip olduğu silahların cins ve miktarından değil, bağrından çıktığı asil milletimizin ordusuna duyduğu güven ve sevgisinden almaktadır.

Sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin bilincinde olarak Türk Silahlı Kuvvetleri, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milletimizin egemenlik ve bağımsızlığı ile şehit kanlarıyla sulanmış, bayraklaşan vatan topraklarının bütünlüğünün ve güvenliğinin teminatı olmaya devam edecektir.

Bu tatbikatı planlayan ve başarılı bir şekilde icra edilmesini sağlayan,  üstün bir gayret ve disiplin anlayışı ile tam bir koordinasyon içinde çalışan; katılımcı ülke personelini, sivil kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerini ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını kutluyor, kendilerine teşekkür ediyorum.

Tatbikatı izlemek üzere aramızda bulunan başta Zatı Devletleri olmak üzere tüm konuklarımıza ve dost ve müttefik ülkelerin temsilcilerine de katılımlarından dolayı saygı veşükranlarımı sunuyorum.


ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TC EFELER - 10 ay önce
İNCİRLİK AMERİKAN ÜSSÜ HEMEN KAPATILSIN , YANKİ YÂLLAH DEF EDİLSİN !
TÜRKİYE'MİZİN OCAĞINA İNCİR AĞACI DİKTİ BU SİYONİST'LER ; YETTİ GAYRI !