TSK'dan Fırat Kalkanı açıklaması

Fırat Kalkanı Harekatı'nın başlangıcından bugüne kadar, 1518'i ölü, 250'si yaralı ve 7'si sağ olarak yakalanan toplam IŞİD mensubu 1775 terörist; 295'i ölü, 4'ü yaralı ve 11'i teslim olmak üzere toplam PKK/PYD mensubu 310 terörist etkisiz hale getirildi.

TSK'dan Fırat Kalkanı açıklaması

Fırat Kalkanı Harekatı'nın başlangıcından bugüne kadar, 1518'i ölü, 250'si yaralı ve 7'si sağ olarak yakalanan toplam IŞİD mensubu 1775 terörist; 295'i ölü, 4'ü yaralı ve 11'i teslim olmak üzere toplam PKK/PYD mensubu 310 terörist etkisiz hale getirildi.

TSK'dan yapılan bilgilendirmede şunlar belirtildi:

1.    Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla; yurt içerisinde bölücü terör örgütüne (BTÖ) karşı azimli ve kararlı mücadelesini sürdürürken, bölgedeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarıyla birlikte BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı uyarınca 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatmış olduğu “Fırat Kalkanı Harekâtı”na 142’nci gününde (12 Ocak 2017)  devam etmektedir.
2.    Teröristle Mücadele Harekâtı kapsamında;
      Geçtiğimiz hafta içerisinde (06 Ocak-12 Ocak 2017) BTÖ’nün sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergâhı olarak kullanması sebebiyle büyük önem taşıyan bölgeleri (özellikle Şırnak, Hakkâri, Diyarbakır, Mardin, Bitlis) teröristlerden temizlemek ve kış tertiplenmesini kısıtlamak maksadıyla başlatılan operasyonlara aralıksız devam edilmiş, bu kapsamda;     
      a.    Şırnak/Küpeli Dağı, Diyarbakır/Lice-Hani, Batman/Sason, Bingöl/Genç, Bingöl/Adaklı-Kiğı, Bitlis, Mardin/Nusaybin, Ağrı/Tutak ve Ağrı/Doğubayazıt bölgelerinde orta çaplı operasyonlar icra edilmiş,
      b.    İcra edilen operasyonlarda;           
             (1)  8 terörist etkisiz hale getirilmiş,
             (2)  1 adet 60 mm havan, 31 adet EYP, 42 adet piyade tüfeği, 7 adet tabanca, 500 kg. amonyum nitrat, çok miktarda değişik çap ve cinste mühimmat ile EYP yapımında kullanılan kablo, fünye ve patlayıcı madde ele geçirilmiş,
             (3)  Şırnak/Küpeli Dağı’nda 25 mağara, 6 sığınak, Cudi Dağı’nda 2 mağara,  Siirt/Baykan bölgesinde 1 mağara, Diyarbakır/Lice-Hani bölgesinde 1 mağara, 3 sığınak, 1 depo,Bingöl/Genç bölgesinde 5 sığınak, 1 depo,  Batman/Sason Balbaşı köyü bölgesinde 8 sığınak olmak üzere toplam 53 adet mağara, sığınak ve depo, çok miktarda yaşam ve gıda maddesi ile örgütsel doküman bulunarak imha edilmiş ve depo/sığınaklar kullanılamaz hale getirilmiş,
      c.    BTÖ’nün en önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılıkla mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler neticesinde 276.090 paket kaçak sigara ele geçirilmiş,
      ç.    Etkili hudut denetim ve kontrolleri sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 5.646 kişi yakalanmış,  
      d.    Son bir hafta içerisinde icra edilen operasyonlarda iki kahraman silah arkadaşımız şehitlik mertebesine ulaşmış, dört kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır.
       e. Değerlendirme:
        Yürütülen operasyonlar sonucunda bölücü terör örgütü giderek etkisiz hale getirilmektedir. Şırnak/Küpeli Dağı, Diyarbakır/Lice-Hani, Batman/Sason, Bingöl/Genç ve Ağrıbölgelerinde icra edilen operasyonlarla bölücü terör örgütüne ağır darbeler vurulmuştur. Tespit edilen mağara/sığınaklar (53 adet) ile sığınaklarda ele geçirilen silah, mühimmat ve patlayıcı madde yapımında kullanılan malzemeler imha edilmiştir. İcra edilen operasyonlarla terör örgütünün kış tertiplenmesi kapsamındaki hazırlık faaliyetlerinin engellenmesi ve kısıtlanması noktasında çok önemli başarılar kazanılmıştır.   
        Bölücü terör örgütünün önemli finansal kaynaklarından olan kaçakçılık faaliyetleri, hudut hattında alınan tedbirlerle de engellenmeye devam edilmiştir. Hudut bölgelerinde alınan tedbirler sayesinde çok sayıda kişinin kaçak geçişi engellenmiştir. Hudutlarda son bir hafta içinde yakalanan toplam 5.646 kişi ve beraberlerinde ele geçirilen çok miktarda kaçak malzeme dikkate alındığında, bu durumun Türk Silahlı Kuvvetlerinin ortaya koyduğu azim ve kararlılığın en güzel göstergesi olduğu değerlendirilmektedir.
  3.  “FIRAT Kalkanı Harekâtı” kapsamında;
      a.    Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla icra edilmekte olan harekâtta, TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 226 meskûn mahal ve 1.870 km²’lik alan kontrol altına alınmıştır.
      b.    09 Aralık 2016 tarihinde başlayan El Bab Harekatı’nda batıdan ve kuzeyden şehrin dış mahallelerine ulaşılmıştır. El Bab’ın, ele geçirilmesine yönelik planlı harekâtın icrasına devam edilmektedir. Bu kapsamda; tecrit harekâtı sürdürülmekte, tespit edilen hedefler etkisiz hale getirilmektedir.
      c.    DEAŞ’ın bölgeden temizlenmesine yönelik harekât sürdürülürken; PKK / PYD terörist unsurlarının Afrin’den doğuya, Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına da hassasiyetle devam edilmektedir.
      ç.    Değerlendirme:
(1)      Fırat Kalkanı Harekâtının başlangıcından bugüne kadar; 1518’i ölü, 250’si yaralı ve 7’si sağ olarak yakalanan toplam DEAŞ mensubu 1775 terörist; 295’i ölü, 4’ü yaralı ve 11’i teslim olmak üzere toplam PKK/PYD mensubu 310 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Türk Hava Kuvvetleri tarafından, 1141 hedefe 1233 bomba atılmıştır. Ayrıca tespit edilen 2845 EYP ve 43 Mayın imha edilmiştir. Harekat, askeri hedeflerin en kısa sürede asgari zayiat verilerek elde edilmesine olanak verecek şekilde yüksek bir moral ve motivasyon içerisinde sürdürülmektedir.
(2)      DEAŞ terör örgütü tarafından sivillerin çeşitli yöntemlerle kalkan olarak kullanıldığı konusu kamuoyunun malumlarıdır. Bu kapsamda tespit edilen yöntemlerden biri de örgütün yerleşim yerlerinde evlerin üst katlarında sivilleri yaşamaya zorlaması, aynı binaların alt katlarını ise silah deposu, komuta merkezi gibi amaçlarla kullanmasıdır. Bu insanlık dışı hareket tarzı ile örgüt bir taraftan kendi faaliyetlerini gizlemeye çalışırken diğer taraftan Türk Silahlı Kuvvetlerini sivil kayıplara neden olacak şekilde zorlamak istemektedir. Ancak Türk Silahlı Kuvveleri elinde mevcut gelişmiş tespit, teşhis sistemleri ile hedef analizlerini yapmakta ve müteakiben uygun manevra ve ateş gücünü kullanarak kanlı terör örgütü hedeflerini noktasal angajmanlarla birer birer imha etmektedir. İçerisinde sivil olduğu belirlenen hedefler çok sayıda terörist barınsa dahi hedef olmaktan çıkarılmaktadır.
(3)      El Bab’ın, ele geçirilmesine yönelik planlı harekâtın icrasına kararlılıkla devam edilmektedir.
 
4.    Gelinen bu aşamada TSK;
        Fırat Kalkanı ve Musul Harekâtı kapsamında koalisyonun gerektirdiği işbirliği ve koordinasyon esaslarını gözeterek destek faaliyetlerine devam etmekte, teröristle mücadelenin gerektirdiği kolluk kuvvetlerine destek kapsamında da operasyonel faaliyetlerini yerine getirme azim ve kararlılığını sürdürmektedir.
 5.    Sonuç olarak;
          a.    Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, başta PKK/PYD terör örgütü olmak üzere FETÖ/PDY, DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadelesini son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla ve kesintisiz olarak sürdürecektir.
          b.    Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat Kalkanı Harekâtının başlangıcından  itibaren bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi maksadıyla akıllı güdümlü mühimmat kullanılmakta olup, belirlenen hedefler noktasal atışlarla, tam isabetle imha edilmektedir. Hedeflerin tespit edilmesi ve seçiminde bu konu özellikle dikkate alınarak operasyonlar yürütülmektedir. Bölgede mücadele edilen terör örgütleri dünyanın en vahşi ve acımasız terör örgütleri olmasına rağmen, TSK’nın sivilleri her zaman ön plana koyan hassas bakış açısı harekâtın devamında da aynen sürdürülecektir. 

          c.     Türk Silahlı Kuvvetleri, Yüce Türk Milletinin emrinde, kendisine tevdi edilen tüm görevleri, geçmişte olduğu gibi bugün de yerine getirme azim ve kararlılığındadır.

ulusalkanal.com.tr

 

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.