TTK'ya 10 Kasım protestosu

Erciyes Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İsveç Tük İşçi Dernekleri Federasyonu birleştiler ve Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrıldığı 10 Kasım günü Abdülhamit konferansı düzenleyenler olarak tarihe geçtiler.

TTK'ya 10 Kasım protestosu

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü Atatürk'ün aramızdan ayrıldığı 10 Kasım günü İsveç'in Başkenti Stockholm'de 2. Abdulhamit Han konulu bir konferans verdi. Konferans İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği, İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gençlik Birliği İsveç üyeleri tarafından protesto edildi.

Toplantının açılışını yapan Erciyes Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Aydoğan "Yurtdışındaki yurttaşlarımızın tarih bilincini arttırmak için bir proje" başlattıklarını ve bu konferansın projenin bir parçası olduğunu anlattı. Daha önce de Berlin'de bir konferans düzenlediklerini söyledi.

Stockholm'den Abdulhamit konulu konferans isteği geldiği için bu konferansı düzenlediklerini öne sürdü.

Edindiğimiz bilgiye göre konferansa İsveç'teki Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı kuruluşlar aracılık etti. İsveç İşçi Dernekleri Federasyonu salonu tuttu ve yayın organı Yeni Birlik'te tam sayfa konferansın duyurusunu yaptı.

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal marşı okunmasıyla başladı. Saygı duruşunun kimin için yapıldığı ise belirtilmedi. Bazı kişiler saygı duruşunda ayağa kalkmadı.

Konferans başlamadan hemen önce söz alan İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Mustafa Sönmez 10 Kasım'da Abdülhamit konulu konferans düzenlemeyi Türk Tarih Kurumu'nun kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e yapılan büyük bir saygısızlık olarak gördüğünü söyledi. Sönmez'in sözü kesilmeye çalışıldığı sırada salonda bulunan İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği, İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gençlik Birliği İsveç üyeleri de protesto'ya katıldılar.

Aralarında İşçi Partisi, İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği, Türkiye Gençlik Birliği İsveç ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerinden oluşan bir grup izleyici, yılın 365 günü içinde tam da 10 Kasım gününün seçilerek Abdülhamit konferansı düzenlenmesini protesto ettiler. Biz "Mustafa Kemal'in askerleriyiz, cumhuriyeti yıkmanıza izin vermeyeceğiz" diyen göstericiler Prof. Dr. M. Metin Hülagü'yü, Türk Tarih Kurumu Başkanlığını ve toplantıyı düzenleyenleri kınayarak salondan ayrıldılar.

Prof. Dr. Metin Hülagü konuşmasına 10 Kasım tarihinin kasıtlı seçilmediğini, öyle olsa saat 9.05'te konferansı yapabilecek olduklarını söyledi. Konferansın, daha başka tarih ve saatte salon bulunmadığı için, tesadüfen 10 Kasım'da yapılmak zorunda kalındığını anlattı. Atatürk'ün ölümü konusunda 10 dakikalık bir de film yaptırdığını belirterek filmi gösterdi.

Türk Tarih Kurumu'nun tarafsız olduğunu Atatürk'e de, Abdülhamit'e de, Kılıçdaroğlu'na da Tayyip'e de sahip çıktıklarını söyledi. Hangi tarihsel konuda olursa olsun tarafsız bir şekilde anlatmaya hazır olduklarının altını çizdi.

Hülagü Konfransı sırasında sık sık Batı'nın gözünde, Abdülhamit'in şahsında Türkleri Müslümanları anlattığını vurguladı.
Batı'nın Abdülhamit'e Kızıl Sultan, müstebit, diktatör, sansürcü, hürriyet düşmanı, pinti, rahat durmayan, halkına hak, hukuk, özgürlük tanımayan, Ermenileri katleden, kadın ve eğlence düşkünü, barbar Türk, Kanlı sultan, Katil, melun, korkularının esiri, şarklı despot, deli vb sıfatlar yakıştırdığını anlattı. "Bunları hangi belgelere dayanarak söylüyorlar? Ellerinde belge yok. Bizde de Abdülhamit'i eleştirenler Batı'dan esinleniyorlar. Vahdettin'e hain diyorlar. Ellerinde hangi belge var?" şeklinde konuştu.

Hülagü Batı'nın aslında bu sıfatları Türklere ve Müslümanlara söylediğini çünkü o zaman Türk = Müslüman, Müslüman = Türk olduğunu, Batı'nın tavrının bugün de öyle olduğunu öne sürdü. Ancak bu durumda neden 50 yıldır Avrupa Birliği kapılarının eşiğine bağlı kaldığımızı açıklamadı.

TTK başkanı Abdülhamit'in 33 yıl devleti başarıyla yönettiğini, Batıya ödün vermediğini savunarak, Batılı'ların Osmanlıyı bölmek istediğini, Ermenileri kışkırttıklarını açıkladı. Hülagü, Osmanlı Petrollerine ulaşmak ve Müslümanların birliğini engellemek için Abdülhamit'e karşı olan Batı'nın bugün de aynı yollara başvurduğunu söyledi. 

Daha konuşmasının başında tarafsız olduklarını vurgulayan TTK Başkanının bir buçuk saate yakın süren konuşması sırasında 2. Abdülhamit Han'ın hiçbir olumsuz yönüne değinmemesi dikkat çekti.

Başkan yalnız Abdülhamit'i değil tüm Osmanlı sultanlarına övgüler yağdırdı ve onları, "Esasen Osmanlı sultanları şairdir, müzisyendir, sanatkardır, yenilikçidir, halifedir, komutandır, siyasetçidir, babadır"
diyerek övdü ve tek eleştiri getirmedi.Hülagü'nün konuşmasından sonra söz alan Yazar İhsan Kutlu, "İsveç'te kimse bize düşmanca davranmıyor, kimse Müslümanlığımıza karışmıyor" diyerek tepki gösterdi. Kutlu'nun konuşması zaman darlığı gerekçe gösterilerek kesildi.
Konferans başında sorulara yanıt verileceği söylenmesine karşın iki yandaşın sorusundan sonra toplantıya son verildi.
10 Kasımda Atatürk'ü anlatmak yerine "2. Abdülhamit Han" konferansı düzenleyerek tarihe geçen aktörler ve rolleri:

Türk Tarih Kurumu (Başkanı Profesör Dr. M. Metin Hülagü): Konferansı veren "tarihçi".
Diyanet İşleri Başkanlığı İsveç örgütleri: Konferansa aracılık yapanlar:
 İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu: İşçi Eğitim Birliği Binasındaki salonu tutan ve yayın organı Yeni Birlik'te tam sayfa duyuru yapan kuruluş 

Erciyes Üniversitesi (Doç Dr İsmail Aydoğan): "Yurtdışındaki yurttaşlarımızın Tarih Bilincini Arttırma projesi" sahibi

Haber: Abdullah Gürgün
Kamera: Süreyya Gürgün

ulusalkanal.com.tr
banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.