TÜMÖD: Akademisyenler nereye? Hak arayışı değil, aymazlık!

"PKK'ya yönelik operasyonlar durdurulsun" talebiyle hazırlanan "barış bildirisi"ne imza atan akademisyenlerle ilgili Tüm Öğretim Elemanları Derneği bir açıklama yaptı.

TÜMÖD: Akademisyenler nereye? Hak arayışı değil, aymazlık!

TÜMÖD'ün 'Akademisyenler nereye? Hak arayışı değil, aymazlık!' başlıklı açıklaması şu şekilde:

Bir gurup akademisyenin Güneydoğu’daki olaylardan yola çıkarak yaptıkları açıklama, kamu vicdanını rencide edici, Üniversite camiasını lekeleyici niteliktedir. Hedef tahtasına konan, yürütülen operasyonun yanlışları/doğruları değil “kasıtlı ve planlı kıyımla” suçlanan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Hendekler, mayınlar, silahlar demokratik hak arayışının araçları mıdır?

Güneydoğu’daki çatışmaların bir tarafını (gayri-meşru olanı) örterek , gizleyerekkamuoyunu yanıltmak, aymazlıktır. Üstelik, dikkat edilsin, kullanılan dil Cumhuriyet’le çatışan gayri-meşru örgütün dilidir.

“Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikası” ifadesi örgütün propagandası değilse, nedir? “Hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturması” gibi ifadeler anlaşılabilir gibi değildir. “Kürt siyasi iradesinden” kasıt nedir? Ne isteniyor? Altına imza koyan Akademisyenler metni okumadılar mı yoksa?

Daha da vahim olanı, “uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesi” talepleridir. Türkiye Cumhuriyeti’ne saldıranlarınyabancı gözlemcileri bölgeye çağırmaları, bölgede casusların kaynadığı bir ortamda,olsa olsa yangına körükle gitmektir.

Aymazlıkta RT Erdoğan’ın payı büyük

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kişileri karşı kullandığı sözcükler ve YÖK’ü göreve çağırması, yanlışı bir başka yanlışla çözme girişimidir. Gelinen noktadan Cumhurbaşkanı Erdoğan da sorumludur. Açılım adıyla yürütülen ne idüğü belirsiz süreçte muhatapları, “akil adamları” bugün saldırdığı kişilerdir. Neo-liberal süreçte ulusal değerleri çiğnenen Üniversite, YÖK ile terbiye edilemez

“Akademisyenler Bildirisi” adındaki bu metin Üniversiteyi yaralayıcı niteliktedir. Unutmayalım, Cumhuriyet’in değerleri bölgenin itildiği etnik- mezhep çatışmalarına karşı güvencedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğüne ve ulusun birlikte yaşama iradesine bağlı kalacağımızı, TC’nin kamu/özel üniversitelerinde göre yapanAkademisyenlerolarak kamuoyuna ilan ediyor,
Tüm akademisyenleri bu çıkmaz yoldan biran önce çıkmaya çağırıyoruz.

TÜMÖD (Tüm Öğretim Elemanları Derneği) adına Prof. Dr. Kürşat Yıldız

ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.