Türkiye'den İsveçli bakana yanıt

Türkiye'den İsveçli bakana yanıt

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'ün sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki Türkiye ile ilgili paylaşımına yanıt verdi.

Wallström'ün "Türkiye'nin 15 yaşın altındaki çocukların cinsel ilişkiye girmesine izin vermesine dair kararı iptal edilmeli. Çocukların şiddet ve cinsel istismara karşı daha az değil, daha fazla korunmaları lazım" mesajına Bozdağ, "art niyetli değilse yanlış ya da çarpıtılmış bilgiye dayalı asılsız bir açıklamadır" ifadesini kullandı.

Bozdağ, Twitter'dan şu mesajı attı:

İsveç Dışişleri Bakanı M.Wallström'ün ;"Türkiye'nin 15 yaşın altındaki çocukların cinsel ilişkiye girmesine izin vermesine dair kararı iptal edilmeli..." şeklindeki mesajı, art niyetli değilse yanlış ya da çarpıtılmış bilgiye dayalı asılsız bir açıklamadır.

Çünkü Türkiye'de 15 yaşın altındaki çocuklara karşı işlenen cinsel istismar eylemlerinin cezasızlığı iddiaları,gerçek dışıdır/asılsızdır.

5237 sayılı Türk Ceza Kanununun "Çocukların cinsel istismarı" kenar başlıklı 103 üncü maddesinin birinci fıkrasında, on beş yaşını veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocukları cinsel yönden istismar eden kişinin "sekiz yıldan onbeş yıla" kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı, ikinci fıkrasında ise, yine aynı mağdurlara, karşı cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda cezası,"onaltı yıldır."

Anayasa Mahkemesi 12/11/2015 tarihli,2015/26 E.,2015/100 K.,s.kararında, 5237 sayılı Kanunun 103 üncü maddesinin ikinci fıkrasını; 26/05/2016 tarih ve2015/108 E., 2016/46 K.kararında,TCK.'nın 103.maddesinin 1.fıkrasının 1. ve 2. cümlelerini iptal etmiştir. Ancak iki iptal kararında Anayasa Mahkemesi, iptalin yürürlüğe girmesi için ayrı bir süre belirlemiştir. AYM'nin iptal kararlarının yürürlüğe gireceği en erken tarih 11 Aralık 2016'dır.

Bu anda çocuklara yönelik cinsel istismar eylemlerinin cezalandırılması hususunda yasal bir boşluk yoktur.

AYM'nin iptalin yürürlüğe girmesi için öngördüğü süre dolmadan yeni düzenleme de yapılacaktır.Cezasızlık,asla sözkonusu olmayacaktır.

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.