Türkiye Sanatçılar Birliği'nden Haşmet Babaoğlu'na cevap

Türkiye Sanatçılar Birliği, Sabah Gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, 14 Mart'ta yayımladığı "Büyük Eziklik" adlı yazısıyla, üyesi şair Hüseyin Haydar'ı karalama çabasına giriştiğini, küçültücü ithamlarda bulunduğunu ifade etti. TSB ise yazarın ifadelerini 'çaresiz bir çırpınış' olarak değerlendiriyor.

Türkiye Sanatçılar Birliği'nden Haşmet Babaoğlu'na cevap

TSB'den "Haşmetli'nin büyük çaresizliği" başlığıyla yayınlanan açıklamada şöyle denildi:

"Sabah Gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu, 14 Mart'ta yayımladığı "Büyük Eziklik" adlı yazısıyla, üyemiz şair Hüseyin Haydar'ı karalama çabasına girişmiş, küçültücü ithamlarda bulunmuştur. Biz Türkiye Sanatçılar Birliği olarak, yazarın ifadelerini çaresiz bir çırpınış olarak değerlendiriyoruz.
 
Bilindiği gibi, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait bir keşif uçağının 24 Kasım 2015 günü sınırda düşürülmesinden sonra, Rusya ile ilişkilerimiz her alanda bozuldu. Bu durum Türkiye - Rusya ilişkilerinin de ekonomik, siyasi, kültürel açıdan durma noktasına getirdi.
 
Şair, Türk Milleti’nin Samimi Duygularını Yansıttı
 
Şair Hüseyin Haydar, gösterdiği yüce gönüllükle bütün milletlerin büyük olduğu dersini vermiş ve "Milli Ruha Adanmış" şiiriyle seslenerek Büyük Türk milletine yakışanı yapmıştır, yapmaktadır.


 
TSB üyesi Hüseyin Haydar, vatansever bir sanatçı onuru ve duyarlılığıyla  yazdığı “Büyük Rus Milleti’nden Özür" şiiriyle, Türk Milleti’nin ve hepimizin samimi duygularını dile getirmiştir.
 
Şiir, Rus kamuoyunda büyük bir beğeni ve heyecanla karşılanmış, olumlu yankılar uyandırmıştır. Şair, Rus ve Türk Milletlerinin dostluklarını yeniden ateşlemiş, iki millet arasında bir kez daha sıcak duygular yeşertmiştir.
 
Haşmet Babaoğlu isimli köşe yazarı ise, şair Hüseyin Haydar’ı ve şiirini sözde karalama gayretiyle kaleme sarılmıştır. Öncelikle Haşmet Babaoğlu’na soruyoruz: Hangi büyük eziklik fikri kendisine böyle bir yazıyı kaleme aldırtmıştır?
 
Çünkü asıl eziklik, yanlış siyasetlere karşı hiç ses çıkarmayanlara, ona boyun eğenlere,  onu onaylayanlara aittir. O yanlış siyaset Türkiye'yi savaşın eşiğine getirmiştir.
 
Asıl eziklik, komşu ülkenin uçağını düşürerek pilotunun vahşice öldürülmesine neden olanlara, iki milletin arasına düşmanlık tohumları ekmeye çalışanlara ve Suriye, Irak, İran, Rusya gibi komşularımıza karşı düşmanlık kışkırtanlara aittir. Bu tavır Türkiye'yi bölgesinde yalnız bırakmıştır.
 
Asıl eziklik, ABD, AB ve İsrail gibi emperyalist ve Katar, Suudi Arabistan gibi ortaçağ yönetimlerinin kapı kulluğunu yapmak, teröristle masaya oturup anlaşma yapmaya kalkmaktır. Bu tavır Türk milletinin çıkarlarına karşıdır ve ülkeyi parçalanmanın eşiğine sürüklemiştir. Suçtur.
 
Hüseyin HaydarYürekli Ve Cesur Davranmıştır
 
Yanlış siyasetlere boyun eğmemek, sessiz kalmamak yüreklilik ister. Gerektiğinde barış ve dostluğu yeniden kurmak için ‘özür dileme’ cesaretini, erdemini gösterebilmektir. Şair Hüseyin Haydar bunu yapmıştır. Ezikliği sessiz kalanlara, susanlara bırakıp yürekli olmayı seçmiştir. Hüseyin Haydar, yürekleri her zaman vatan sevgisiyle çarpan biz sanatçıların da ortak sesi olmuştur.
 
Haşmet Babaoğlu Nazım Hikmet'i De Küçümsedi
 
Sabah yazarı Babaoğlu, "Nazım Hikmet: Büyük şair, büyük insan," diyen, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini alaya almış ve Nazım Hikmet'i de küçümsemiştir. Nazım'ın, "Gözlerimin ışığını veren Stalin'dir!" dediği dediği yönünde gerçek dışı fikirler ileri sürmüş, büyük şairimizi çaresizlik içinde karalamaya yeltenmiştir.
 
Özür dileme yüce gönüllülüğü gösteren Hüseyin Haydar ise Nazım'ların yurtsever geleneğinden yürüyor: Babaoğlu'nun Hüseyin Haydar'ı sevmemesi çok doğal. Çünkü haşmetli yazar, Türk milletinin duygularından kopmanın büyük çaresizliği içindedir. Kendi deyimiyle: Vah ki vah!
 
 Saygılarımızla,
 

TÜRKİYE SANATÇILAR BİRLİĞİ"

ulusalkanal.com.tr
banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
caner ural - 12 ay önce
H.Babaoğlu yerini,yurdunu bilesin.